Aktualności
Tutaj można dyskutować na tematy związane z aktualnościami i wydarzeniami.
905250 czytelników
6233 dyskusji
120388 wypowiedziPokaż ostatnią
Plebiscyt Książka Roku 2018 – poznaj laureatów
05-03-2019
Autor: LubimyCzytać

Ogłaszamy wyniki Plebiscytu na Książkę Roku 2018 lubimyczytać.pl. Oto książki, którym czytelnicy postanowili przyznać tytuły Książek Roku 2018. W tym roku walka trwała do ostatnich minut i w niektórych kategoriach zadecydowała różnica zaledwie kilkunastu głosów!

liczba postów na stronie: 
książek: 2274
Janusz
06-03-2019 13:10
Najwyższa pora zmienić nazwę tego plebiscytu na "Najpopularniejsza Książka Roku". Głosowanie na "Najlepszą" książkę nie ma w tym przypadku najmniejszego sensu. I tak wygrywają tylko popularne czytadła. Książki wygrywające w kategoriach związanych z fantastyką to kompletne nieporozumienia. Niestety popularne.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2583
jatymyoni
06-03-2019 17:34
Zgadzam się Najpopularniejsza Książka Roku byłaby adekwatną nazwą i nie podnosiłaby tyle sprzeciwów i dyskusji.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 814
Airain
06-03-2019 15:45
He, he, zero trafień... @_@' Ale w kilku kategoriach nie głosowałam. Zresztą to przecież tylko zabawa - trudno taki plebiscyt traktować poważnie.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 185
sloniatko
06-03-2019 16:20
Pisałem już w zeszłym roku, że klasyfikowanie cyklu "Kwiat paproci" Pani Miszczuk jako fantastyki jest delikatnie mówiąc pomyłką. Teraz znowu to samo i również zwycięstwo. Albo nie uczycie się na błędach albo "ktoś" Was sponsoruje.
Inna sprawa to poziom gustów czytelników, którzy w tej kategorii wybierają Panią Miszczuk mając takie asy jak np. Martin, czy Wegner ... ale o gustach się nie dyskutuje.

Był to mój ostatni udział w Waszym plebiscycie ... szkoda czasu :(
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 124
kayetan
06-03-2019 16:55
Głosowałem na "Żmijowisko" i jestem zadowolony, że wygrało. To solidny i oryginalnie napisany kryminał. Mało brakowało, a wygrałby znowu Remigiusz Mróz.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 684
viridian
06-03-2019 16:59
Przyszły plebiscyt powinien wyglądać następująco:

1. Nie powinno się skupiać na wynikach sprzedaży w księgarniach, ale TYLKO na książkach z najwyższymi ocenami i największą ilością czytelników na LC (żeby nie były wybierane książki z tylko dwiema i najwyższymi ocenami).

2. Plebiscyt powinien być organizowany w okolicy kwietnia, aby książki, które pojawiły się pod koniec roku, mogły zebrać trochę ocen.

3. Powinno się zablokować możliwość głosowania u osób, które założyły konto w okresie, w którym oddawane są głosy.

4. Kategorie powinny pozostać delikatnie zmienione. Dodałbym kategorię "literatura celebrycka", a także dodał kategorię "poezja" oraz "komiks".

5. W każdej z kategorii powinno być okoły 50 nominowanych tytułów i każdy z głosujących powinien mieć do dyspozycji 3-5 głosów do oddania w każdej kategorii.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2583
jatymyoni
06-03-2019 17:39
Wszystko, oprócz tych 50 tytułów, bo to dla mnie przesada. Przy dziesięciu nie wiem, czy ktoś był w stanie przeczytać wszystkie te, które są interesujące.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 3420
MAD_ABOUT_YOU
06-03-2019 20:17
Bardzo bym chciała, żeby każdy z czytelników mógł zgłosić po 2-4 tytuły książek w każdej z kategorii i dopiero te, które uzyskają największa ilość zgłoszeń, będą brały udział w plebiscycie. Można by zrobić jakiś odnośnik przy każdej z książek wydanych w danym roku np. „ zgłoś do plebiscytu” i redakcja dostałaby gotową listę typowanych tytułów. Zgłoszeń możnaby dokonywać np pod koniec grudnia. A redakcja ułoży ranking w styczniu i udostepni w lutym. Taka opcja bardzo by mi odpowiadała, bo raczej nie gonię za bestsellerami lub pozycjami autorstwa celebrytów. Teoretycznie rzecz biorąc większość niezadowolonych z corocznych wyników może byłaby bardziej usatysfakcjonowana takim rozwiązaniem. Jeśli nie czytałem konkretnej książki z danego roku, nie wiem, że posiada opcję zgłoszenia do konkursu. Mi osobiście nie chciałoby się przeszukiwać listy wszystkich wydanych w danym roku książek, by zgłosić jakąkolwiek.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 3545
Beata-Chiara
12-03-2019 20:26
@MAD_ABOUT_YOU, ja pod koniec roku obstawiałam, co będzie nominowane w Plebiscycie. Nie pojawił się mój "pewniak"- jedna z dwóch książek J. Blackhurst: Zanim pozwolę ci wejść lub Czarownice nie płoną. Szkoda. Niewątpliwie taka inicjatywa jaką zaproponowalaś, pokazałaby co naprawdę CZYTAMY, dając... @MAD_ABOUT_YOU, ja pod koniec roku obstawiałam, co będzie nominowane w Plebiscycie. Nie pojawił się mój "pewniak"- jedna z dwóch książek J. Blackhurst: Zanim pozwolę ci wejść lub Czarownice nie płoną. Szkoda. Niewątpliwie taka inicjatywa jaką zaproponowalaś, pokazałaby co naprawdę CZYTAMY, dając szansę także książkom o mniejszej akcji promocyjnej.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 199
Mariusz
06-03-2019 20:52
King znowu zaszufladkowany do kategorii horror.
"Uniesienie" nie jest żadnym horrorem.
Moralizująca powieść obyczajowa z elementami fantastyki w tle.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 792
annamagdalena
07-03-2019 01:17
Popieram w 100%!!! King jest jednym z moich ulubionych autorów, ale ta powieść to żart. Horror? Dobre sobie.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 199
Mariusz
06-03-2019 20:54
W kategorii horror powinna zwyciężyć "Szczelina". Kto nie czytał temu polecam.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 3545
Beata-Chiara
13-03-2019 22:48
@Mariusz, czy to jest naprawdę horror? Czy powieść z wątkiem paranormalnym gdzieś w tle (a czasem nawet nie) też włożona do kategorii horror? Przepraszam że o to pytam, ale z tego co czytałam "Uniesienie" nie ma z horrorem nic wspólnego, a np skąd inąd nawet niezłe "Zagubione dusze" mają wątek paranormalny przedstawiony jako poboczny, a w każdym razie nie pierwszoplanowy.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 3477
czytamcałyczas
06-03-2019 20:58
Ja znam,bardziej mroczne hororry.ChoćbyEdward LEE
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 3545
Beata-Chiara
13-03-2019 22:43
@filozof, ja też znam dużo horrorów, ale chodzi o wydane w tym konkretnym (2018) roku. Choć i tutaj znalazłyby się "straszniejsze" książki, może mniej popularne (bo jednak nie dla każdego 😉), ale takowe są!
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 3465
Aurora92
06-03-2019 22:04
Nie będę oryginalna i skomentuję chyba tak jak większość...

"Tatuażysta z Auschwitz" jako najlepsza powieść historyczna? Wszyscy już wiedzą, że to fikcja, więc może następnym razem utwórzcie dla tego typu książek stosowną kategorię.

Spośród zwycięzców przeczytałam tylko dwie książki: "A ja żem jej powiedziała" i "Uniesienie".

Ta pierwsza wygrała w kategorii "literatura piękna". Serio? SERIO?! Było tylu godnych kandydatów, no ale wygrał marketing i osobliwe przeświadczenie, że skoro Nosowska jest równą babką i świetnym muzykiem (czemu bynajmniej nie przeczę!), to jest też dobrą pisarką. Nie będę się tu rozwodzić, czemu ta książka nie jest dobra, bo już napisałam w opinii. Chętnych zapraszam do poczytania - nie jest długa.

Wygrana "Uniesienia" w kategorii "horror". No cóż... Czy osoby, które dobierały książki do tego plebiscytu, w ogóle je czytały? A może jak widzą nazwisko Stephen King, to na ślepo wrzucają wszystkie jego powieści do worka z horrorami, bo taka przylgnęła do autora łatka? Każdy, kto choć trochę interesuje się literaturą, wie doskonale, że King nie pisze wyłącznie horrorów. A po zapoznaniu się z tą króciutką książeczką też nie potrzeba jakichś skomplikowanych procesów myślowych, żeby pokapować się, że tam nie ma nic z horroru!

Może w następnym roku zmieńcie nazwę tego plebiscytu na "Najczęściej kupowana książka", "Najlepszy marketing", "Najbardziej znany autor" itp.? Niczym się to nie różni od plebiscytu Empiku (czyli opłaconej reklamy). A łudziłam się, że może jednak... Ale żeby nawet do właściwych kategorii tych książek nie przyporządkować...?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
Autorzy w tej dyskusji
zgłoś błąd zgłoś błąd