Aktualności
Tutaj można dyskutować na tematy związane z aktualnościami i wydarzeniami.
879848 czytelników
5843 dyskusji
110768 wypowiedziPokaż ostatnią
Bestsellery Empiku: nominacje
11-01-2019
Autor: LubimyCzytać

Katarzyna Nosowska, Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, Vincent V. Severski czy Blanka Lipińska – kto z nich otrzyma statuetkę Bestsellera Empiku w kategorii literatura polska? Poznajcie wszystkie nominowane tytuły.

liczba postów na stronie: 
książek: 370
Łokieć_Pana_D
11-01-2019 15:52
Podobno w przyszłym roku, w plebiscycie, Empik ma też uwzględniać sprzedawane tam mapy i plany miast. Literatura faktu. Geograficznego.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 819
Vayar
11-01-2019 16:02
Widzę wiadra gorzkich żali, ale mnie tam ciekawi, jak mogą być "nominowani" do tytułu bestsellera? Przecież tu chodzi o ilość sprzedanych sztuk. Z zeszłego roku, czyli sprawa zamknięta. O czym tu jeszcze decydować? Raporty ze sprzedaży idą pocztą, że nie wiedzą?

Aż żal patrzeć na takie przeciąganie dla nabijania fejmu i atencji. A przy tym piękny mają podział na kategorie, naprawdę. Literatura faktu i młodzieżowa, gdzie należy wrzucić co się da, a resztę podzielić między polską i zagraniczną...

"-Jaki jest twoj ulubiony gatunek literacki?
- Zagraniczne. "
~2019, koloryzowane.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 234
Maciek
11-01-2019 18:29
No właśnie o to chodzi. To księgowi wybierali, a ludzie oddawali głosy portfelami. W pewnym sensie jest to obiektywne, jak wybór pracownika roku.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1042
betsy
11-01-2019 16:26
Z nominowanych kupiłam tylko "Ciotkę Zgryzotkę", z sentymentu i tylko dlatego, ze córka kolekcjonuje "Jeżycjadę". Popełniłam też e-booka "Nieodnalezioną" ale nie warto było. Kilka innych czytałam. Na szczęście istnieją biblioteki.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 3285
filozof
11-01-2019 17:34
Zaraz opisuję 365 dni :-),a Macbeth czytałem.W Domu,też
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 371
Marcin
12-01-2019 10:58
Z powieści polskich i zagranicznych prawie same kryminały i thrillery. Czy Polacy nic innego nie czytają? Lubię kryminały, ale chyba nie tylko nimi czytelnik żyje.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 215
marisa
13-01-2019 10:34
kryminały i jedno porno ;-)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 748
sito13
12-01-2019 12:30
Bida z nędzą...
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 697
jolasia
12-01-2019 13:02
Nie ma co rozdzielać włosa na osiem. Wiadomo, że Empik to czysta komercja i ceny z kosmosu. Ręce w górę kto kupuje książki w Empiku.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1347
Monika
12-01-2019 14:21
Tak się zastanawiam, czy gdyby podliczyć sprzedaż w Polsce wszystkiego co sprzedano wszystkimi możliwymi drogami dystrybucji książek, to czy wyniki byłyby porównywalne z tymi empikowymi, czy może jakoś znacząco by się różniły? Empik jest dużym graczem, to prawda, ale na ile jego klienci są reprezentatywni dla całości rynku książki w tym kraju? Jak to już nie raz tutaj pisano: po co kupować w empiku, jeśli gdzie indziej można taniej? Czyli oszczędny czytelnik empik omija. Kto zatem, dlaczego i co kupuje w empiku? Z własnych doświadczeń mogę się przyznać do interwencyjnego kupowania prezentów na okazje, na które nie byłam przygotowana, niespodziewane zaproszenie, niezrealizowane zamówienie, wypadki losowe. Dla siebie kupuję innymi drogami, taniej. Wielu z Was nie raz deklarowało podobne stosunki z empikiem. A zatem jeśli nie regularni czytelnicy, to kto? Poszukiwacze prezentów na pewno. Może czytelnicy okazjonalni, niemający swoich ulubionych księgarni, kupujący potrzebną książkę tam, gdzie im najwygodniej, gdzie najszybciej ją znajdą? Może ludzie, którzy weszli po grę, muzykę, bilety, gazetę, kalendarz, kartkę okolicznościową, artykuły papiernicze, kubek albo inne gadżety, a po drodze do odpowiedniej półki lub przy kasie skusili się na jakąś ładną okładkę?
Na pewno pewna liczba klientów przychodzi do empiku z konkretnym zamiarem kupienia świadomie przedtem wybranego tytułu, na pewno część poszukujących nieznanego wybiera kupowaną książkę starannie. Ale ilu wpada pod wpływem chwili, bo właśnie widzieli reklamę albo ktoś im polecił jeszcze nie przeczytaną książkę, którą sam pod wpływem reklamy wczoraj kupił? A ilu poszukujących w ciemno lub kupujących coś nieksiążkowego skusi się, spośród wszystkich tytułów dostępnych na półkach, na to, co leży wyeksponowane na stoiskach z bestsellerami albo jest proponowane przy kasie? Przed świętami, kupując nieksiążkę, spotkałam się po dłuższej przerwie z kasjerem w empiku. Profesjonalny uśmiech, słowa i intonacja całkiem jak w McDonald's: "A może frytki/książka do tego?" i oczywiście gest wskazujący mi stosik grafomańskiego badziewia tego akurat dnia promowanego przy kasie. Ja nie wzięłam, ale ilu innych klientów daje się na frytki naciągnąć?

Naprawdę ciekawa jestem porównania listy bestsellerów empiku z wynikami na całym rynku, nie tylko samych pierwszych miejsc, ale jeszcze jakiegoś rozkładu "głosów": procentowych różnic między kolejnymi miejscami, między czołówką listy a resztą stawki, co tam jeszcze będzie ciekawe i gdzie się pojawią jakieś różnice.
Ciekawa jestem, na ile wyniki sprzedażowe empiku odzwierciedlają ogólne tendencje rynku, gusta ogółu czytelników i ich podatność na bombardujące nas zewsząd reklamy, a na ile listę bestsellerów empiku kreuje sam tylko agresywny marketing prowadzony bezpośrednio w empiku, podtykanie klientowi tych książek, które na liście mają się znaleźć, które chce się wypromować, a nie tylko tych, które rzeczywiście ludzie już chętnie kupowali i to dzięki sprzedaży znalazły się w topkach?
Jakby ktoś to zbadał, to bardzo poproszę o artykuł na LC albo link do danych gdzieś indziej.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 126
PawelM
13-01-2019 01:25
Lista Empiku, czyli preferencje przypadkowych klientów. Ludzie wydający na książki sporo kasy w skali roku nie kupują w Empiku - taką listę lepiej byłby zrobić we współpracy z Bonito/Arosem czy choćby Światem Książki.

No i brakuje mi tu kategorii "Komiksy".
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1212
Sue
13-01-2019 16:40
Kupują jak nie mają dostępu do innych księgarni. U mnie w mieście jest jeszcze kilka słabo wyposażonych i dlatego wybieram empik, a kupowałam do tej pory dużo książek w ciągu ostatnich lat. Fakt faktem tylko, że nie kieruję się przy wyborze ich listami bestsellerów, bo to czysty marketing. Można kupować w empiku i nie być podatną na wpływy. Nie popadajmy w skrajność, nie każdy kupujący w... Kupują jak nie mają dostępu do innych księgarni. U mnie w mieście jest jeszcze kilka słabo wyposażonych i dlatego wybieram empik, a kupowałam do tej pory dużo książek w ciągu ostatnich lat. Fakt faktem tylko, że nie kieruję się przy wyborze ich listami bestsellerów, bo to czysty marketing. Można kupować w empiku i nie być podatną na wpływy. Nie popadajmy w skrajność, nie każdy kupujący w empiku nie kieruje się własnym gustem. Z Bonito i Arosa nigdy nie korzystałam. Wiem jednak, że kupuje tam znacznie mniej niż w empiku. Jeśli chodzi o mnie to ewentualnie kupuję przez allegro. Świat Książki mógłby być podany jako drugi po empiku sklep, ale nie oszukujmy się, że w większych miastach ludzie kupują przede wszystkim w empiku, a w mniejszych i na wsiach zamawiają przez allegro, gdy nie mogą kupić jakiejś książki u siebie lub kupują w lokalnej księgarni.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 6733
allison
13-01-2019 20:20
Ogłoszono kolejną edycję Nagrody Literackiej im. W. Gombrowicza, więc jest wielka szansa, że wreszcie książka pani Blanki Lipińskiej zostanie niedoceniona:)
Dziś przeczytałam, właśnie na stronie Empiku, że "365 dni" to: "..jakby skrzyżowanie "Ojca chrzestnego" i "Pięćdziesięciu twarzy Greya"". Nie wiem, czy śmiać się, czy płakać, oczywiście, w kontekście powieści Puzo.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
zgłoś błąd zgłoś błąd