Aktualności
Tutaj można dyskutować na tematy związane z aktualnościami i wydarzeniami.
866992 czytelników
5717 dyskusji
106054 wypowiedziPokaż ostatnią
Pociąg do grozy, czyli rzecz o Stefanie Grabińskim
12-11-2017
Autor: LubimyCzytać

12 listopada mija 81. rocznica śmierci Stefana Grabińskiego, nazywanego polskim Poem czy też polskim Lovecraftem. I choć od ponad 10 lat jego opowieści niesamowite są w domenie publicznej, to wydawcy sięgają po nie rzadko i Grabińskiego nadal czytają jedynie nieliczni. Pozwólcie zatem, że przybliżymy Wam pokrótce sylwetkę tego polskiego pisarza, który nie powinien pozostawać w zapomnieniu.

liczba postów na stronie: 
książek: 581
Grot
13-11-2017 14:04
Teraz już chyba nikt nie ma wątpliwości skąd się wziął pomysł na mój pseudonim internetowy :)

Oczywiście Grabiński to nie tylko "Maszynista Grot", wiele świetnych opowieści grozy Polski Edgar Allan Poe ma w dorobku. Jak na razie najwyżej sobie cenię kilka lat temu wydany zbiór "Demon ruchu i inne opowiadania" z Zyska. Choć jak już ekranizacja filmowa Szamoty miała miejsce to podejrzewam, że wydawcy postarają się wykorzystać ten impuls i pojawią się kolejne wznowienia.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 3244
Anna
14-11-2017 00:12
Kiedyś trafiłam na LC na opinię jednego z opowiadań Grabińskiego i bardzo mnie ona zafascynowała. Wolne Lektury oferują rzeczywiście dużą dawkę nowelek i opowiadań tego autora; ja przeczytałam "Błędny pociąg", "Czad", "Namiętność", "Projekcje", "Przypadek"i ""Szary pokój" i przyznam, że wszystkie mnie niepomiernie wciągnęły i urzekły. Jeszcze wrócę do twórczości tego znakomitego autora, choćby do "Salamandry". Poczytajcie, a nie będziecie rozczarowani.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 264
Wiła
14-11-2017 08:55
Uwielbiam Grabińskiego! Pierwsze moje z nim zetknięcie - późna podstawówka ( siódma, może ósma klasa ), gdy wyszperałam zeszytowe wydanie "Niesamowitych opowieści" w biblioteczce na strychu - i tak przepadłam. :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 302
Sheri
14-11-2017 18:57
Amerykanie mieli Poe i Lovecrafta, my mieliśmy Grabińskiego. Szkoda, że dzisiaj niewielu już o nim pamięta. Sądzę, że pod względem warsztatu pisarskiego i wyobraźni wcale nie był gorszy od zachodnich pisarzy tworzących opowiadania grozy czy surrealistyczne. Widziałam "Domu Sary", chętnie przyjrzę się "Kochance Szamoty". Na trailerze wygląda to całkiem nieźle, oby i sama produkcja okazała się miłym zaskoczeniem.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
zgłoś błąd zgłoś błąd