Aktualności
Tutaj można dyskutować na tematy związane z aktualnościami i wydarzeniami.
895276 czytelników
6016 dyskusji
115696 wypowiedziPokaż ostatnią
Co zabierzesz ze sobą na inną planetę?
23-02-2017
Autor: LubimyCzytać

Kilka dni temu świat obiegła informacja o planowanej przez NASA konferencji, zwoływanej po to, by ogłosić „wielkie odkrycie". W środę w końcu dowiedzieliśmy się, czego ono dotyczy. Jak się okazuje, o 40 lat świetlnych od nas oddalony jest układ siedmiu planet krążących wokół niewielkiej gwiazdy. Na trzech z nich mogło zaistnieć życie.

liczba postów na stronie: 
książek: 136
Stella
23-02-2017 22:15
Zabrałabym całefo Harrego Pottera i zupę pomidorową mojej babci. Dopiero wtedy zgodzę się na międzyplanetarne podróże.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 845
Ambrose
23-02-2017 22:37
Kontakt (czy raczej kwestia niemożności jego nawiązania) z obcą cywilizacją to często powtarzający się motyw w twórczości Staszka Lema. Oprócz wspomnianej pozycji Solaris Solaris, warto jeszcze pochylić się nad takimi powieściami jak Głos Pana Głos Pana czy Fiasko Fiasko. Świetnie utwory, które przy okazji wizji potencjalnego spotkania z obcymi formami życia, prezentują brzydotę ludzkiej natury.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 578
Meszuge
23-02-2017 23:42
Prezerwatywy.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 86
Wojciech
24-02-2017 01:15
Się podniecacie, a nie wiadomo, czy ten układ planet dalej tam jest - w końcu obserwujemy coś, co wydarzyło się 40 lat temu. Zakładając nawet, że jesteśmy w stanie zmagazynować tyle wysokoenergetycznego paliwa, aby rozpędzić statek do 50% prędkości światła (niewyobrażalny ciąg), mając nieograniczony zapas jedzenie, uwzględniając nawet dylatację czasu, no i pomijając miliardy innych problemów, lot w tamtą stronę trwałby (dla człowieka na rakiecie) jakieś 68 lat. KTÓRY CZŁOWIEK BY TO WYTRZYMAŁ?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1351
Monika
24-02-2017 16:30
Słyszałeś o pomyśle statków pokoleniowych? Pojazd kosmiczny jest ogromny, jest na nim wszystko, co do normalnego życia potrzebne, jest samowystarczalnym kilkutysięcznym miastem. Wytrzymanie w czymś takim to nie to samo, co w dzisiejszych kilkuosobowych puszkach, życie tam nie różniłoby się bardzo od życia ludzi, którzy przez całe dziesięciolecia nie wyściubiają nosa poza swoją wioskę czy... Słyszałeś o pomyśle statków pokoleniowych? Pojazd kosmiczny jest ogromny, jest na nim wszystko, co do normalnego życia potrzebne, jest samowystarczalnym kilkutysięcznym miastem. Wytrzymanie w czymś takim to nie to samo, co w dzisiejszych kilkuosobowych puszkach, życie tam nie różniłoby się bardzo od życia ludzi, którzy przez całe dziesięciolecia nie wyściubiają nosa poza swoją wioskę czy mieścinę. W takich statkach można by było odbywać nawet znacznie dalsze podróże, oczywiście nie w obie strony, ale gdyby celem była kolonizacja, to kolonizatorami mogliby być nawet dalecy potomkowie ludzi, którzy wyruszyli z Ziemi.
No i druga możliwość: hibernacja.

Nie dziś, nie jutro, ale kiedyś? Kto wie...
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 108
MontyP
24-02-2017 07:56
Jak ja uwielbiam amerykańskich naukowców. Z 7 planet na 3 mogło zaistnieć życie! A skąd oni czerpią takie przekonanie? Może na jednej albo na żadnej albo na wszystkich 7. Życie nie musi się opierać na białku i wodzie w stanie płynnym. Jesteśmy jak jaskiniowiec, który nigdy nie wyszedł ze swojej jaskini i snuje wielkie teorie o naturze wszechrzeczy. Do Wojciecha: Czy teoria urzędnika Alberta E. jest niepodważalna? Śmiem wątpić. Cała ta teoria opiera się na przyjęciu wzorca i odnoszeniu się do niego. Ta sama wolta myślowa byłaby równie słuszna dla prędkości dźwięku (przy prędkości większej od dźwięku, dla zewnętrznego obserwatora głos nie dotrze do przedniej ścianki samolotu, a więc czas... przestaje płynąć!!!), tyle tylko, że... nieprawdziwa. Swego czasu naukowcy udowodnili, że pociąg nie może poruszać się z prędkością większą niż 60km/h. I jak pięknie wyprowadzili to na wzorach! Powyżej tej prędkości w wagonie powstaje próżnia i pasażerowie się duszą! :) Sam bym w to uwierzył, patrząc na wzory, gdybym nie przyjechał na wykład pociągiem!
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 371
Carmel
24-02-2017 11:46
@MontyP
Jak ja uwielbiam domorosłych fachowców od komentowania ustaleń ludzi, którzy pracują nad czymś od lat.

Słowa maja znaczenie. Jeśli ktoś pisze, że coś jest możliwe, to znaczy, że mamy przesłanki do twierdzenia, że coś może mieć miejsce. W doniesieniu NASA jest postęp o tyle, że z dawnych wyliczeń Draka na prawdopodobieństwo istnienia życia poza Układem Słonecznym do tej pory nic nie...
@MontyP
Jak ja uwielbiam domorosłych fachowców od komentowania ustaleń ludzi, którzy pracują nad czymś od lat.

Słowa maja znaczenie. Jeśli ktoś pisze, że coś jest możliwe, to znaczy, że mamy przesłanki do twierdzenia, że coś może mieć miejsce. W doniesieniu NASA jest postęp o tyle, że z dawnych wyliczeń Draka na prawdopodobieństwo istnienia życia poza Układem Słonecznym do tej pory nic nie wynikało, bo to były liczby, bez odniesienia do obserwacji. Teraz mamy przykład gwiazdy, która ma planety skaliste. To jest najważniejsze osiągnięcie.

Gwiazda, wokół której krążą planety okryte, to czerwony karzeł M8V. To dość słaba gwiazda ciągu głównego. Znając stałą słoneczną dla tej gwiazdy (ilość energii wypromieniowanej na jednostkę czasu na jednostkę powierzchni sferycznej w określonej odległości) wiadomo, jak rozpościera się ekosfera, czyli, przy jakich odległościach od gwiazdy temperatura jest taka, że woda może być w postaci ciekłej. Trzy planety wokół tego karła ‘się łapią’ na tą sferę.

Jedyne życie, jakie znamy, to oparte na białku.

@MontyP – czy dysponujesz wiedzą o innym typie życia? Ja wiem ze SF daje odpowiedzi – że na krzemie, kisielu, ciemnej materii, itd. Tylko to są bajki. Negować mogę wszystko. Na przykład twoje istnienie, jeśli jestem solipsystą. Daj jakiś pozytywny ‘imput’ do wiedzy ludzkości. Na pewno specjaliści cię wysłuchają.

Jeśli wymyślisz lepszą teorię jak Ogólna Teoria Względności (OTW) – podziel się, dostaniesz Nobla i sławę. Każda teoria ma swoje ramy zastosowania. Proponuję poczytać o procesie uprawiania nauki i jej metodologii. Rozumiesz pojęcie - zwężenie tensora krzywizny? Jeśli nie, to szkoda tak radykalnie wypowiadać się o OTW.

Niestety twoje konstatacje są z gruntu szkodliwe. Mogą kreować nieprawdziwy obraz świata, nauki, ludzkich pragnień poznania przyrody. Gdzie masz pewniejsze, lepsze, właściwsze źródła poznania, jak w naukach szczegółowych?

Pozdrawiam
Carmel
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 217
Christopher
24-02-2017 11:05
Ja z chęcią zostanę i skupię się na dbaniu o Ziemię. Co do form życia na innych planetach: zapewne nigdy się nie dowiemy. Kolonizowanie innych planet: prędzej wyginiemy, niż wyślemy ekspedycję złożoną z ludzi na Drugą Ziemię.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 898
Margita
24-02-2017 11:45
To ja polecę jeszcze: Odyseja marsjańska Odyseja marsjańska :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
zgłoś błąd zgłoś błąd