Aktualności
Tutaj można dyskutować na tematy związane z aktualnościami i wydarzeniami.
880376 czytelników
5850 dyskusji
110932 wypowiedziPokaż ostatnią
Bob Dylan laureatem Literackiej Nagrody Nobla
15-10-2016
Autor: LubimyCzytać

Dawno żadna decyzja jurorów konkursowych nie wywołała takiej lawiny komentarzy jak czwartkowa informacja Akademii Szwedzkiej o przyznaniu literackiej Nagrody Nobla Bobowi Dylanowi. Jedni nie kryli rozczarowania, inni przyjęli ją z entuzjazmem, a zdecydowaną większość po prostu totalnie zaskoczyła. 

liczba postów na stronie: 
książek: 338
fossa
17-10-2016 20:15
A dla mnie ten Nobel dla Dylan to też znak, że Philip Roth niestety już go nie otrzyma.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 0
Woogieboogie
18-10-2016 10:28
Rozumiem, że część z oburzonych werdyktem rzeczywiście nie miała sposobności zapoznać się z "dziełami" literata. Ja również ale zadałam sobie nieco trudu (bo ja wiem cała "twórczość" jest w internecie) i parę perełek znalazłam

Congratulations for breaking my heart
Congratulations for tearing it all apart
Congratulations you finally did succeed
Congratulations for leaving me in need

Dla tych co nie czytają w języku laureata, pozwoliłam sobie dokonać autorskiego przekładu- mam nadzieję, że nie wyrządziłam zbyt wielu strat przesłaniu

Gratuluję, że złamałaś mi serce
Gratuluję, że nas rozdzieliłaś
Gratuluję, że w końcu ci się powiodło
Gratuluję, że zostawiłaś mnie w potrzebie.

Inna perełka

When you're sad and lonely
And you haven't got a friend
Just remember that death is not the end

Kiedy jesteś smutny i samotny
I nie masz przyjaciół
Pamiętaj, że śmierć nie jest końcem

A na koniec znany majstersztyk:

Mama take this badge from me
I can't use it anymore
It's getting dark too dark to see
Feels like I'm knockin' on heaven's door

Knock-knock-knockin' on heaven's door

Mala, weź tą odznakę
Już jej nie potrzebuję
Robi się ciemno, już prawie nie widzę
Czuję, że pukam do nieba bram
Puk, puk....pukam. A tu Nobel!

Jaja jakieś
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 355
Zonk
18-10-2016 14:50
O, dzięki! Nawet nie wiedziałem, że jeden z moich ulubionych tekstów piosenek jest autorstwa Dylana (bo najbardziej znana wersja jest w wykonaniu innych artystów).

Jeszcze bardziej utwierdziłaś mnie tymi cytatami w przekonaniu, że tegoroczna nagroda Nobla jak najbardziej zasłużona. :D
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 338
fossa
19-10-2016 11:47
Nie wiem czy ktoś wcześniej o tym pisał, ale podobno Biuro Literackie wyda poezję Dylana w grudniu.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 0
Sivio1970
20-10-2016 09:33
tak, więcej informacji (i kilka tekstów) na stronie dylan.pl i facebook zespól dylan.pl. tłumaczył Filip Łobodziński. profesjonalista a do tego oddany fan :-)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 185
alak
20-10-2016 09:18
Niektóre utwory poetyckie można zaśpiewać, ale czy piosenki można zaliczyć do poezji? Mam wątpliwości. Nadal nie jestem przekonana do wyboru Kapituły Nagrody Nobla. Chyba dzieje się coś dziwnego - czy też macie takie wrażenie?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 0
Sivio1970
20-10-2016 09:38
exactly, something is happening here and you don't know what it is , do you...Ms Jones :-)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 836
PonuryDziadyga
20-10-2016 10:48
A ja się z tego wyboru cieszę. Nie jestem jego fanem, bo to nie mój gatunek, ale jego piosenki naprawdę mają wielką wartość artystyczną - do tego można podłączyć też literaturę, czemu nie?

Kapituła pokazała, że nie jest zbiorem skostniałych, podatnych na zewnętrzne wpływy capów i szuka nowych rozwiązań na tym polu.

Wolę Dylana, niż kolejnego sezonowca, o którym jest głośno przez kilka miesięcy, a potem przepada z kretesem. Albo jakiegoś buszmena, którego zasługą jest to, że w jego kraju 50% chat jest robionych z krowich placków - no ale w dobrym tonie jest pochylić się nad takimi, więc dajmy mu Nobla. Co jakiś czas pojawiają się laureaci, których wybór ciężko wyjaśnić, patrząc na ich osiągnięcia. Dylan od półwiecza jest bogiem dla wielomilionowej grupy ludzi.

Znalazłem też sarkastyczną wypowiedź Jodi Picoult odnośnie tego wyboru - ubaw po pachy, biorąc pod uwagę szmirę, którą sama pisze.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 0
Sivio1970
20-10-2016 12:05
jestem fanem Dylana ale ten wybór podoba mi się tez z tych względów o których piszesz. ani Bob Dylan ani kultura amerykańska ani płeć zdecydowanie męska -:) nie potrzebują promocji. nie potrzebuje jej też show biznes do którego Dylana na siłę stara się przykleić. może po prostu jest uczciwym uhonorowaniem twórczości Dylana i nobilitacją gatunku literackiego, który pod względem powszechności... jestem fanem Dylana ale ten wybór podoba mi się tez z tych względów o których piszesz. ani Bob Dylan ani kultura amerykańska ani płeć zdecydowanie męska -:) nie potrzebują promocji. nie potrzebuje jej też show biznes do którego Dylana na siłę stara się przykleić. może po prostu jest uczciwym uhonorowaniem twórczości Dylana i nobilitacją gatunku literackiego, który pod względem powszechności odbioru i wpływu na kulturę na głowę bije tradycyjne gatunki literackie.

Cytaty z Szekspira weszły do języka potocznego niemal na całym świecie. Fredro, Mickiewicz, Sienkiewicz są obecni w codziennej polszczyźnie do dzisiaj. No to zadam pytanie: ilu ludzi w USA mówi Rothem a ilu Dylanem? Ilu ludzi w Polsce mówi Miłoszem, Różewiczem, Twardochem a ilu Osiecką, Młynarskim czy Kazikiem?
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 113
lulanka
21-10-2016 17:19
Zgadzam się z przedmówcami...świat ulega zmianom i uważam, że wybór Dylana jako laureata jednej z najbardziej znanych nagród świata jest próba pokazania, że piękno słowa można pokazać na wiele sposobów, nie tylko pisząc wzniosłą literaturę, ale układając piosenki również. Przecież, by stworzyć dobry utwór potrzeba odrobinę kreatywności i natchnienia. A tekstów Dylana naprawdę nie można nazwać banalnymi.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 0
Woogieboogie
21-10-2016 20:15
Jak przytoczylem, teksty Dylana SA banalne. Ja nie pisze o Młynarskim czy Cyganie nawet ale pierwsze z brzegu klasyki pop jak Imagine, Stairway to Heaven, Fragile mozna ciagnac w nieskonczonosc zostawiaja w tyle pretensjonalne banaly Dylana. Przeciez wystarczy przeczytac pelno tego smiecia w nexie.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 268
Bianka
23-10-2016 16:01
W ostatnim czasie przeczytałam trochę tekstów na temat Dylana. A wczoraj trafiłam na artykuł w Tygodniku Powszechnym. Jestem pod dużym wrażeniem - jeszcze nie dowiedziałam się tak wielu ważnych rzeczy o nim z żadnego innego pisma. Myślę, że warto przytoczyć parę cytatów, tym bardziej, że autor Maciej Świerkocki jest chyba jego autentycznym fanem i wielkim entuzjastą jego twórczości.

"Literacką rangę jego twórczości zaczęto doceniać jeszcze w latach 60-tych, gdy po raz pierwszy stał się przedmiotem studiów filologicznych i na stałe zagościł na wykładach i seminariach, najpierw amerykańskich, a potem europejskich uniwersytetów.
Już wtedy uznano go za kogoś więcej niż wierszokletę: za pisarza, który wiarygodnie wyraża odczucia pokoleń, wchodzących w tamtym okresie w dorosłe życie, komentuje ich zwątpienia i rozterki, a także kontekst społeczny i polityczny w jakim przyszło im żyć. Podniósł jednak piosenki pop do rangi sztuki przez duże S, czerpiąc nie tylko ze skarbnicy folkloru, lecz także z symbolistów, modernistów, bitników, surrealistów, dadaistów i klasyków, aby wypełnić rozrywkową z pozoru formę intelektualną treścią, niespotykaną dotąd w muzyce popularnej, i nadać jej ambicje dyskursywne czy nawet - strach powiedzieć - filozoficzne (...)
Wiele celnych literacko, zbudowanych na zasadzie kontrastu, paradoksu, albo ekwiwokacji cytatów z takich piosenek szybko zyskało status "skrzydlatych słów" i weszło do potocznej angielszczyzny na prawach niemal frazeologicznych (...) To w uznaniu takich właśnie walorów, jak również niepowszednich umiejętności językowych i słownej inwencji Dylana, wybornie operującego kalamburem, rytmem, rymem, eufonią, aliteracją oraz innymi środkami poetyckimi, uniwersytet w Princeton przyznał mu już w 1970 r. doktorat honoris causa".

Wiedzieliście o tym? Na łamach poczytnego londyńskiego "Timesa" uznani literaci wyrażali opinię, że utwory Dylana powinno się omawiać z młodzieżą w szkołach.

"Zainteresowanie , jakie budziły i budzą jego teksty wśród fachowców, najlepiej ilustruje może skala obchodów 70-tych urodzin autora, kiedy to aż trzy europejskie uniwersytety - w Wiedniu, Bristolu i Moguncji - zorganizowały poświęcone mu międzynarodowe konferencje z udziałem literaturoznawców i kulturoznawców, porównujących go do takich pisarzy jak Eliot albo Keats. A wziąwszy pod uwagę stale obecny w tekstach autora "Modern Times" realistycznej proweniencji krytycyzm społeczny, złośliwość i poczucie humoru, całkiem serio można go jeszcze zestawić z Dickensem".

Nie wiem jak Wy, ale ja jestem więcej niż zaintrygowana...

P.S. Manuela Gretkowska właśnie wydała powieść "Kosmitka", w której ponoć przewidziała, że Dylan dostanie Nobla. Ciekawe, prawda?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 0
Sivio1970
29-10-2016 09:16
I przyjmie. Wielki to dla mnie zaszczyt, odebrało mi mowę - tłumaczył się Bob ( choć koncerty śpiewane dawał)

Na wręczeniu będzie. Jeśli będzie mógł :-)

Takiegi Dylana znajdziecie w jego tekstach. Niejednoznacznego. Nieodgadnionego.

http://www.nobelprize.org/press/#/publication/5813bb6c3f5fa7030006bb32/552bd85dccc8e20c00e7f979?&sh=false
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
zgłoś błąd zgłoś błąd