Aktualności
Tutaj można dyskutować na tematy związane z aktualnościami i wydarzeniami.
905430 czytelników
6237 dyskusji
120454 wypowiedziPokaż ostatnią
„Fynf und cfancyś” nie będzie
21-04-2015
Autor: LubimyCzytać

Jak podaje onet.pl Wydawnictwo Znak zawiesiło współpracę z Michałem Witkowskim i odwołało wydanie jego książki „Fynf und cfancyś”. Najprawdopodobniej ma to związek z niedawną stylizacją pisarza, w której pojawił się podczas Fashion Week w Łodzi.

liczba postów na stronie: 
książek: 2520
Natalia-Lena
22-04-2015 09:29
Nie zauważył symbolu na czapce? To było tak ciemno w garderobie czy miał zamknięte oczy gdy się ubierał? Naprawdę taka stylistyka symbolu z niczym się nie skojarzyła? Absolutnie nikt nie zwrócił na to uwagi przed wysłaniem go w błysk fleszy? Przecież nie trzeba być wielkim znawcą historii, by znać symbole SS.
Jeśli to miała być zaplanowana przez autora promocja książki, to gratuluję - poznaliśmy definicję promocji bez smaku i klasy. I choć dzieło od autora zazwyczaj oddzielam, to decyzję wydawnictwa uważam za słuszną. Wydanie książki stanowiłoby "wisienkę na torcie" tego skandalu i stanowiło sygnał, że następne osoby też mogą wulgarnie szokować by mocno zabłysnąć. Dobrze, że Znak się od tego odcina - mam nadzieję, że będą w tym konsekwentni.
A wystarczyło napisać dobrą książkę, której ja sama, znająca powieść Lubiewo, byłam ciekawa. Teraz zamiast interesujących wywiadów na temat twórczości, autor może liczyć na zapamiętanie jako blogerka modowa, która nabija się z innych blogerek. Warto było się w to "bawić" zamiast skupić na pisaniu?Jego początkowe nabijanie się ze świata mody było... dość intrygujące, ale poszło to w kierunku, którego już chyba nie da się zmienić.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 686
Marlena
22-04-2015 09:57
Mimo że bardzo lubię powieści Witkowskiego, to uważam, że Znak podjął słuszną decyzję: symbolika nazistowska/faszystowska powinna się znaleźć na cmentarzu historii, tam gdzie jej miejsce. A sława to kapryśna kochanka i w jej imię nie warto przywoływać demonów przeszłości.
Reakcja ludzi pokazuje, że jednak nie wszystko można wykpić. I słusznie. Może to da komuś do myślenia. Michaśce medialny detoks dobrze zrobi.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 702
Bosy_Antek
22-04-2015 11:55
Na potrzeby takiej rozmowy możemy posługiwać się ekstremami. Mówimy o naszych prywatnych preferencjach. Panowie mogą czytać książki, których autorzy w POWAŻNYM stopniu naruszyli ogólnie rozumianą moralność (i nie chodzi tu o narkotyki, zdradzanie żon, czy strzelanie do zwierząt).

Ja mam uraz w stosunku do, więc proszę o dzielne znoszenie mojego stanowiska i prawo do zadowolenia, gdy pisarz (lub inny artysta) zostanie skarcony za debilizm lub niegodne zachowanie.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1024
Mateusz
22-04-2015 12:04
Więc założenie czapki z dwoma zygzakami to POWAŻNE naruszenie ogólnie rozumianej moralności, a zdradzenie żony to takie tam, nieszkodliwe łobuzowanie, nie warto wspominać. A zdradzanie męża?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 702
Bosy_Antek
22-04-2015 12:02
O, zredukowanie moralności tylko do poziomu konfesjonału? Bez odbioru.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 702
Bosy_Antek
22-04-2015 12:07
W naturze ludzkiej leży słabość - stąd kobieciarstwo, alkohol, dragi, wściekłość etc.

Ale bawienie się konwencją faszystowską w takim kraju, w okolicach takiej daty (powstanie w getcie) to już coś poważniejszego.

jeżeli Pan tego nie rozumie, trudno. Dziękuję. Więcej nie zamierzam rozmawiać o tej kwestii.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2627
KotGacek
22-04-2015 14:10
Swojego czasu Witkowski na proszonym obiadku z kamerami, założył boa z piór i banderolkę z symbolem Polski Walczącej. Dostał za to zjebkę od Chajzera, banderolkę zdjął i kompletnie nie wiedział z czym Chajzer ma problem(!). A mógłby się dzisiaj Michał Witkowski bronić, że był to wyraz jego patriotyzmu. Bo jakżeż to taki brak logiki? Tu niby gloryfikuje nazizm a tam robi sobie jaja z powstania?... Swojego czasu Witkowski na proszonym obiadku z kamerami, założył boa z piór i banderolkę z symbolem Polski Walczącej. Dostał za to zjebkę od Chajzera, banderolkę zdjął i kompletnie nie wiedział z czym Chajzer ma problem(!). A mógłby się dzisiaj Michał Witkowski bronić, że był to wyraz jego patriotyzmu. Bo jakżeż to taki brak logiki? Tu niby gloryfikuje nazizm a tam robi sobie jaja z powstania? Kontekst obu wtopek jest taki sam - i nazim i powstanie ma pan Witkowski w zupełnej obojętności, a znaczki SS i PW obnosi z jednego ważnego powodu - bo nikt inny tego nie robi.

Witkowski ma głęboko gdzieś ideologie i refleksje na jej temat (zarówno faszystowską jak i polsko-patriotyczną); gdyby było inaczej, konsekwentnie by nawoływał do endlosungu, chodził w swastykach, wstąpił by do partii narodowo-socjalistycznej, a na koniec popełnił publicznie samobójstwo, wszak gej to niższa forma życia podług nazistów...

I w ogóle się nie zgadzam z opinią, że pisarz jest powołany do wyższej moralności, to czystej wody hipokryzja mówić o tym, że można wybaczać słabości, ale nie brak czołobitności i tkliwości względem narodowej historii. Ileż to pisarzy określono po czasie szujami, bo poczuwali się do obowiązku gloryfikować obowiązujący system. I co byśmy czytali? Nudne encykliki?

Jak nie przepadam z panem Hartmanem, tak dzisiaj się podpisuję pod jego komentarzem o aferze czapkowej: robicie z kabotyna-Witkowskiego niemal Hitlera, a z Hitlera literata i należy ubolewać nad proporcjami tego zestawienia. Więcej faszyzmu widzę w antropofagach z internetu żrących Witkowskiego z absolutną łapczywością.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 332
Gapcio
22-04-2015 14:24
Wyrachowany pajac osiąga swój cel, a my wszyscy mu w tym niniejszym pomagamy.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2589
Kaśka
22-04-2015 14:53
Witkowskiego cieszy blichtr i wzięcie. Jest inteligentnym facetem i doskonale wiedział co robi, więc na pewno jeszcze nie raz podniesie nam ciśnienie.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 525
KotzCheshire
22-04-2015 18:03
Chyba faktycznie Witkowskiemu brak piątej klepki.
Ale czepiacie się go że raz nałożył SS a jakoś was samych nie widzę z patriotycznymi kotwicami. Chyba coś tu jest nie tak.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 598
Maciej
01-05-2015 20:35
Nu, sorki, ale epatowanie patriotyzmem nie zawsze jest dobrze postrzegane, a odwoływanie się do emblematów SS - to dwie różne sprawy...
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1805
Renax
23-04-2015 07:07
To ten człowiek popełnił był książkę? O czym? Kupił ją ktoś?
Niektórzy zrobią wszystko, żeby o nich napisano. Bez komentarza.
A w ogóle skąd on się wziął?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 598
Maciej
01-05-2015 20:33
Akurat facet nawet fajnie pisze, a to, że zrobił z siebie idiotę i wręcz hańbi polską historię/godność - to już inna sprawa.

Pan Jacek Dehnel ujął to znakomicie.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 387
Paweł
28-04-2015 02:49

Obrazek został usunięty ze zdalnego serwera.E, to chyba jest taki pacyfista w kamuflażu i uprawia antyshopping. Ostatnio głośno o tym. Pewnie jest książka w nagrodę, ale trzeba podać numer, hasło i takie tam... :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
zgłoś błąd zgłoś błąd