CzytajPL konkurs
Konkursy LubimyCzytać.pl
Oficjalna grupa serwisu LubimyCzytać.pl. W grupie tej przeprowadzamy rozmaite książkowe konkursy z bardzo ciekawymi nagrodami. Aby uczestniczyć w konkursach LubimyCzytać.pl trzeba być zapisanym do tej grupy.
866821 czytelników
1954 dyskusji
121568 wypowiedziPokaż ostatnią
[Zakończony] Dżinsowe lata 90. - wygraj książkę "Latawiec z betonu".

Dżinsowe lata 90. - wygraj książkę "Latawiec z betonu".

Znudzony i zmęczony upałem twórca falowca wyrusza w podróż krętymi ścieżkami mieszkaniowego labiryntu, odkrywając, że zupełnie niechcący udało mu się zakrzywić czas. Inżynier odbywa krótkie podróże w przyszłość. Przeżywa kształtowanie się Solidarności, dowiaduje się, czym są e-mail, Ikea, odwiedza sąsiadów, którzy prowadzą gospodarstwo rolne na dziesiątym piętrze, a także wysłuchuje gorzkich opowieści o konstrukcji bloku. Realizm magiczny powieści przeplata się z satyrą, historią Gdańska i Przymorza, ważnymi dla Polski wydarzeniami, sprawiając, że Latawiec z betonu to literacki majstersztyk, który na długo pozostaje w pamięci.

Inżynier w powieści Moniki Milewskiej podróżuje w przyszłość. Zainspirowani ideą przemieszczania się w czasie również postanawiacie podejrzeć, co wydarzy się za dwie dekady. Coś idzie nie po Waszej myśli i... cofacie się do lat dziewięćdziesiątych w Polsce, epoki dżinsu i zalewu chińskich produktów. Opiszcie historię, której jesteście świadkami w czasie Waszej niezwykłej podróży.

Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.

Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.

Latawiec z betonu - Jacek Skowroński

Latawiec z betonu

Autor: Monika Milewska

40 lat. 16 klatek schodowych. I jedna krowa na balkonie. Pofalowane betonowe morze. Czysty modernizm. Porzucona wśród trawy rzeźba. A może 860-metrowy moloch z przytłaczająco niskimi sufitami, klaustrofobicznymi mieszkaniami, kapryśną windą dojeżdżającą na wybrane piętra oraz idealne miejsce dla samobójców? Znudzony i zmęczony upałem twórca falowca wyrusza w podróż krętymi ścieżkami mieszkaniowego labiryntu, odkrywając, że zupełnie niechcący udało mu się zakrzywić czas. Inżynier odbywa krótkie podróże w przyszłość. Przeżywa kształtowanie się Solidarności, dowiaduje się, czym są e-mail, Ikea, odwiedza sąsiadów, którzy prowadzą gospodarstwo rolne na dziesiątym piętrze, a także wysłuchuje gorzkich opowieści o konstrukcji bloku. Realizm magiczny powieści przeplata się z satyrą, historią Gdańska i Przymorza, ważnymi dla Polski wydarzeniami, sprawiając, że Latawiec z betonu to literacki majstersztyk, który na długo pozostaje w pamięci. Kiedy przyszli pierwsi ludzie - rybacy, pasterze i dokerzy - nie wiedzieli, że z dziełem diabła mają do czynienia, ale myśleli, że to wiatr od morza tak ten dom pofalował, że wije się w pyle i kurzu budowy. I nazwali go falowcem. I zamieszkali w nim. "Jestem z falowca. Klatka C, trzecie piętro, sześciometrowy pokój od strony zawsze zacienionej galerii. Spędziłam tam dwadzieścia lat. Zboczeńcy, UFO nad falowcem, karaluchy i mrówki faraonki, ściany pokryte lodem podczas zimy stulecia i dzieci szukające pęknięć w bloku z ograniczonym terminem użycia. Tylko krowy na balkonie nie pamiętam, być może jednak mieszkała w klatce A. Nie mogłam się oderwać od przygód Inżyniera – konstruktora falowca. Sam sobie winien". Magdalena Grzebałkowska

Regulamin
  • Konkurs trwa od 11 maja do 20 maja włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo MANDO.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.
liczba postów na stronie: 
książek: 79
Makiwarrior
20-05-2018 20:47
20 lat temu mieliśmy już schyłek lat 90 czyli rok 1998. Tak, to było już 20 lat temu, stoję teraz i nie poznaje świata. Z radia leci Spice Girls, na plakatach kinowych "Titanic", a wszyscy wyglądają jakby chodzili w ubraniach po starszym rodzeństwie. Spojrzałem na wiszący kalendarz. Za dwa dni mam urodziny, a to znaczy, że dziś... Pognałem szaleńczo na Śląsk. Zdążę, muszę. Jest Chorzów, nie mogę w to uwierzyć, jestem tu. Tłumy walą na stadion, znajduje jakiegoś "konika" i idę za wszystkimi. Niesamowity support Dżemu (niestety już bez Ryszarda), a potem oni: The Rolling Stones. Tytani rocka, młodsi o 20 lat, energia kipi ze sceny. Zatracam się. Ta omyłkowa podróż wstecz to najlepsze co mogło mi się zdarzyć. Nie chcę już wracać.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 718
Melancholia
20-05-2018 21:35
Siedziałem w obskurnym barze mlecznym. Stoliki chwiały się przy każdym kroku, krzesełka trzeszczały jak stare skrzypce. Na dziurawej ceracie leżał biały talerz z plackami ziemniaczanymi ociekającymi tłuszczem. Rozejrzałem się po lokalu. Stolik dalej siedziało dwóch facetów i głośno rozmawiało.
- Władek, ja po prostu muszę nakręcić coś świeżego, coś innowacyjnego, niedostępnego na naszym rynku.
- Masz na myśli coś w stylu tego hitu z zeszłego roku? Jaki on miał tytuł? „Jurassic Park”?
- Nie, to znaczy tak, tak się nazywał, ale ja chcę nakręcić coś innego. Korci mnie jakaś biografia.
- A po co to komu? Łukasz, ludzie kochają filmy jak moje, o policji, o zbrodniach i patologii. Oni potrzebują identyfikować się z bohaterami, dlatego daję im to, co znają!
- Ale ja nie chce o tym mówić. Ja bym chciał tak z jajem opowiedzieć o jakimś lekarzu, sportowcu albo, bo ja wiem, może nawet seksuologu!
- Ty tak serio? O seksuologu?
- A dlaczego nie?
- Łukasz na to nikt do kina nie pójdzie, więcej, ty na to funduszu nie dostaniesz! Przecież to jest temat tabu, tego w mediach nie ma. Widziałeś kiedyś gołe cycki w filmie albo przekleństwa w programie? Nie, takie rzeczy się nie dzieją!
- Trzeba łamać schematy! Ja chcę zrobić coś ciekawego!
- To życzę powodzenia! I co, może jeszcze nakręcisz film o zakonnicy szukającej ścieżki życia?
- To też nie jest głupi pomysł. Już widzę te czarno-białe kadry…
- Wiesz co, ja na te głupoty nie mam czasu.
Rozeszli się. Kelnerka nawet nie wytarła zalanej ceraty.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1
Arsenal
20-05-2018 21:50
Jakoś dziwnie wygląda ta przyszłość. Bardzo przypomina mi moje lata dzieciństwa. Wszystko takie jakieś wyblakłe i tandetne. Po ulicach jeżdżą maluchy i polonezy. Kobiety nie odsłaniają dekoltów, a mężczyźni stronią od różowych koszul. W powietrzu unoszą się chmary dymu papierosowego. Na straganie brak brokułów, jarmużu i szpinaku, za to pełno jest powykręcanych truskawek i aromatycznych pomidorów. W barze po drugiej stronie wisi plakat przedstawiający Roberto Baggio oraz zapowiedź derbów Włoch.
Przeczuwając najgorsze postanowiłem dokonać właściwej weryfikacji. Udałem się do leżącego na końcu ulicy sklepu spożywczego z wielkim logo piwa EB. Poprosiłem o Milkę Oreo. Pani zdziwiona powiedziała tylko, że to polska a nie Szwecja i tu takich głupot się nie sprzedaje. Skonfundowany wyszedłem na chodnik. Po drugiej stronie zauważyłem starszą kobietę niosącą drzwi od kuchennej szafki. Zasłaniały jej widok, przez co w pewnym momencie upadła. Od razu podbiegło do niej kilku przechodniów oferując pomoc. Podnieśli ją, otrzepali spodnie, a jeden chłopak wziął te drzwi na plecy i ruszył w szeregu z uradowaną staruszką. Stojąc tak i przypatrując się rozgrywającej scenie pomyślałem tylko, że gdybym mógł, oddał bym te całe morza zalewających nas w 2018 dóbr, w zamian za chociaż trochę ludzkiej życzliwości i chęci do szczerej pomocy.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 186
Blerko
20-05-2018 22:39
Otwieram oczy i rozglądam się, gdzie jestem. Nad łóżkiem wisi plakat „Nirvany” i „Backstreet Boys”. O co chodzi? Wstaję z łóżka i chyba zaczynam rozumieć. Przeniosłam się 20 lat, ale w przeszłość a nie w przyszłość… Idę do kuchni i zastaję przy śniadaniu całą rodzinkę. Ależ rodzice są młodzi! A mój brat? Już zapomniałam, że chodził w tym okropnym ortalionowym dresie. No i oczywiście ma gruby łańcuch na szyi, który nosi do dzisiaj. Po śniadaniu zasiadł przed telewizorem - 21-calowym Sony. Pamiętam, że długo prosiliśmy rodziców o nowy telewizor z pilotem. Śmiać mi się chciało, jak zaczął oglądać na nim serial „Xena: Wojownicza księżniczka”. Zaraz po nim zasiedli rodzice i na video włączyli sobie nagrany dzień wcześniej, chyba jedyny wtedy w Polsce, talent show „Szansa na sukces”. I tak wolałam jak oglądali ten program niż którąś ze wszechobecnych wtedy telenoweli, jak „Esmeralda” czy „Zbuntowany anioł”. Postanowiłam wyjść na podwórko i porozmawiać przy trzepaku z koleżankami. Trzepak był przecież wtedy centrum spotkań osiedlowych. Ucieszyłam się, kiedy zobaczyłam Agatę i Magdę. Mocno je przytuliłam i zaczęły mi opowiadać, co przeczytały w nowym numerze „Bravo”. A później trajkotałyśmy o ciuchach i o najlepszych sposobach jak zmienić ciemnogranatowe jeansy na sprane jeansy. Pośmiałyśmy się z różnych sytuacji szkolnych, o których dziewczyny mi przypomniały. I nadszedł czas na powrót do domu, bo zaraz miał lecieć mój ulubiony serial „Beverly Hills”.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 43
Gosiaczek
20-05-2018 23:22
Słońce pali, ale cóż zrobić. Dobrze, że chociaż sąsiedzi ze wsi pomagają, to może wykopki skończymy w tym tygodniu.
Mężczyźni z motykami idą z przodu, a kobiety za nimi z opołkami zbierają ziemniaki, a później zsypujemy na furę. Koń zawiezie do domu i będziemy przebierać.
Takie życie na wsi, żeby coś mieć trzeba się narobić, ale jak nie ma innego wyjścia to trzeba. Najważniejsze, żeby przed śniegiem skończyć, żeby ziemniaki nie przemarzły. Trzeba je w kopcach zabezpieczyć na zimę, ale najpierw jeszcze przebrać na sadzeniaki i jadalne ;)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2031
LubimyCzytać
22-05-2018 09:05
Konkurs został zakończony. Za wszystkie odpowiedzi dziękujemy!
Wybraliśmy zwycięskie prace:

Agnieszka
Blerko
Paulina
Magrat
Agnieszka

Serdecznie gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się bezpośrednio.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2031
LubimyCzytać
22-05-2018 23:59
Konkurs zakończony.
Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi.
Zwycięzców wyłonimy niebawem.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
Książki w tej dyskusji
zgłoś błąd zgłoś błąd