Konkursy LubimyCzytać.pl
Oficjalna grupa serwisu LubimyCzytać.pl. W grupie tej przeprowadzamy rozmaite książkowe konkursy z bardzo ciekawymi nagrodami. Aby uczestniczyć w konkursach LubimyCzytać.pl trzeba być zapisanym do tej grupy.
851768 czytelników
1869 dyskusji
118189 wypowiedziPokaż ostatnią
[Zakończony] [Zakończony] Mądrość polityka - wygraj książkę "Większość bezwzględna".

Mądrość polityka - wygraj książkę "Większość bezwzględna".

W kręgach władzy trwa kryzys. Po skandalu z udziałem premiera, parlament nie zdołał uchwalić wotum nieufności, a polityk, który miał przejąć władzę, znalazł się w szpitalu. Prognozy zarówno dla niego, jak i dla kraju, nie są dobre. Do służb specjalnych dociera informacja o możliwym zamachu. Prezydent Daria Seyda traktuje ostrzeżenia wywiadu jako realną groźbę, ale ma pewne wątpliwości – doniesienia bowiem pochodzą nie od sojusznika, a przeciwnika na arenie międzynarodowej. W dodatku ktoś z otoczenia głowy państwa zaczyna sabotować prezydenturę Seydy… Kiedy Polska staje na krawędzi chaosu, na scenie politycznej pojawia się nowy, bezkompromisowy gracz.


Chociaż społeczne postrzeganie polityków, delikatnie mówiąc, nie należy do najbardziej pochlebnych, trzeba przyznać, że historia zna przykłady godnych naśladowania postaci. Jeden z bohaterów „Wotum nieufności” kieruję się radą Winstona Churchilla: „nigdy nie pozwól, by dobry kryzys się zmarnował”. Czy jakaś dewiza bądź wypowiedź polityka lub polityczki szczególnie zapadła Wam w pamięci? A może czyjąś radę wykorzystujecie na co dzień? Zacytujcie go/ją i podzielcie się przemyśleniami.


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.


Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.

Większość bezwzględna - Jacek Skowroński

Większość bezwzględna

Autor: Remigiusz Mróz

W kręgach władzy trwa kryzys. Po skandalu z udziałem premiera, parlament nie zdołał uchwalić wotum nieufności, a polityk, który miał przejąć władzę, znalazł się w szpitalu. Prognozy zarówno dla niego, jak i dla kraju, nie są dobre. Sytuację pogarsza fakt, że niedługo przed mającym odbyć się w Polsce międzynarodowym szczytem, do służb specjalnych dociera informacja o możliwym zamachu. Prezydent Daria Seyda traktuje ostrzeżenia wywiadu jako realną groźbę, ale ma pewne wątpliwości – doniesienia bowiem pochodzą nie od sojusznika, a przeciwnika na arenie międzynarodowej. W dodatku ktoś z otoczenia głowy państwa zaczyna sabotować prezydenturę Seydy… Kiedy Polska staje na krawędzi chaosu, na scenie politycznej pojawia się nowy, bezkompromisowy gracz. Zdaje się kierować słowami Winstona Churchilla, który radził: „nigdy nie pozwól, by dobry kryzys się zmarnował”

Regulamin
  • Konkurs trwa od 10 stycznia do 17 stycznia włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo Filia.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.
liczba postów na stronie: 
książek: 156
Cień_człowieka
13-01-2018 10:54
Najbardziej zapadają mi w pamięci te wypowiedzi polityków, które są bądź co bądź obietnicami na lepsze jutro. Wałęsa chciał, żeby w Polsce nastała "druga Japonia". Tusk obiecał i powtarzał, że da się z Polski zrobić drugą Irlandię, cytując jego słowa "Irlandia może być także tutaj, tylko musimy przyjąć irlandzkie reguły".

Zastanawiam się gdzie jest ta Japonia i gdzie jest zielona wyspa Irlandia?
Póki co druga Turcja wydaje się być bardziej realna, bo przynajmniej budek z kebabami coraz więcej. Gdybyśmy jeszcze nie zarabiali na te kebaby w złotówkach tylko w dolarach, to byłaby w Polsce turecka Ameryka.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 0
Filwinka
13-01-2018 11:08
"Rząd się wyżywi" - gdy Jerzy Urban wygłaszał ten "wiekopomny" tekst byłam wzburzoną nastolatką. Na przestrzeni lat jednak, w miarę jak moje emocje wygładzane są przez doświadczenie, echo tych szyderczych słów wraca przy każdych wyborach do samorządu, sejmu i senatu. Warto pamiętać, że ktoś kto idzie do polityki robi to by najpierw "wyżywić" swoje stado, musi oddać polityczne długi a resztki ze stołu dostaniemy my. Może to i gorzkie ale pozwala uniknąć rozczarowań i spoglądać trzeźwo na kandydatów na kandydatów. Nie jestem cynikiem. Raczej realistką. Czego i Państwu życzę.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 391
ignoreeverybodyelse
13-01-2018 12:35
Bardzo ciężko było mi wybrać jeden cytat, który najbardziej zapadł mi w pamięć. Z racji tego, że studiuję na wydziale politologii z wypowiedziami polityków mam do czynienia na co dzień. Nie zawsze niestety są to słowa, które warto cytować, czasem lepiej puścić niektóre w niepamięć ;) Mimo wszystko postanowiłam podzielić się sentencjami brytyjskiego polityka, który nie bez powodu cytowany jest na okładce książki.
Winston Churchill mówił: „Dobry polityk musi umieć przepowiedzieć, co będzie się działo jutro, za tydzień, czy za rok i musi umieć wytłumaczyć, dlaczego nie zaszło to, co przepowiedział.” Jest to jedna z jego wypowiedzi, którą usłyszałam na zajęciach i, którą zapamiętałam. Dlaczego? Słowa te pokazują, że polityk to odpowiedzialny zawód. Niestety, odnoszę wrażenie, że polscy politycy (a na pewno znaczna większość z nich) nie bierze odpowiedzialności za swoje słowa. Obiecywanie przychodzi im nadzwyczaj łatwo, ale z wytłumaczeniem się ze swoich słów jest już duuuużo gorzej.. Ten sam polityk mówi, że „Ceną wielkości jest odpowiedzialność”. Mam wrażenie, że niektórzy politycy zdecydowanie powinni sobie wziąć te słowa do serca ;)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 960
bibliofilka
13-01-2018 12:52
"Co prawda, żeby umieć rozkazywać, trzeba się najpierw nauczyć słuchać, ale jeśli ktoś przez kilkadziesiąt lat umiał tylko słuchać, to już nie nadaje się do rozkazywania". - Napoleon Bonaparte.

Był to Mąż Stanu, Polityk, Cesarz, Dowódca, a przede wszystkim Człowiek, który potrafił słuchać swoich żołnierzy. Wszczepiwszy swoim ludziom przekonanie o nadrzędnej wartości honoru sprawił, że nie wymieniliby na żadne pieniądze takich drobnych gestów i słów, jak zwykłe "dziękuję ci" usłyszane z jego ust, czy też pieszczotliwe szarpniecie za ucho (była to ulubiona poufałość Napoleona wobec żołnierzy), czy wysłuchiwanie żołnierzy podczas porannej oprawy, czy też uchylanie kapelusza przed najbardziej zasłużonymi oddziałami, podczas pobitewnych rewii. Za tę właśnie umiejętność słuchania - kochali go żołnierze.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 51
CatAnne
13-01-2018 15:52
Zapadły mi w pamięć słowa Winstona Churchilla "Człowiek, który zgadza się ze wszystkim, nie zasługuje na to, by ktokolwiek się z nim zgadzał". Ta wypowiedź jest aktualna nawet teraz, ponieważ coraz więcej ludzi nie rozważa "za" i "przeciw", tylko zgadza się z większością, idzie za tłumem, nie wiedząc, czy ten konkretny tłum ma rację w danej kwestii, czy nie. Historia pokazała nam, że zgadzanie się ze wszystkim, nie przynosi dobrych konsekwencji. Nasza wiarygodność spada za każdym razem, gdy potwierdzamy czyjeś słowa, nie argumentując tego w żaden sposób przez co żaden człowiek nie będzie w stanie uwierzyć w nasze zdanie. Należy samemu dotrzeć do tego, co jest prawdą a co kłamstwem, wyrobić swoje własne zdanie, opinię. Podążanie za tłumem często jest zgubną drogą, ponieważ na początku człowiek zgadza się ze wszystkim i myśli, że tłum zawsze z nim będzie, ale prawdą jest to, że na końcu zostanie sam.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 398
Seconde
13-01-2018 16:04
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej" Józef Piłsudski, którego podziwiam za determinację i dążenie do próby opanowania chaosu - z opisów historycznych poznałam go jako człowieka o niesamowitym opanowaniu, którego ciężko było wyprowadzić z równowagi tak, by nie myślał mimo wszystko racjonalnie. Nie zgrywał też człowieka świętego i nieskazitelnego, był świadomy swoich wad, a pycha to słowo, którego chyba nigdy nie poznał.
Natomiast bardziej aktualny, co do obecnej sytuacji panującej w naszym kraju, jak i w niektórych, stanowiących potężne mocarstwa jest cytat Napoleona Bonaparte - "W po­lity­ce głupo­ta nie sta­nowi przeszkody." - chyba nie muszę uzasadniać swojego wyboru :)
Pomimo tego wierzę, że każdy naród ma w swoich szeregach ludzi mądrych i na tyle inteligentnych, by posprzątać najgorszy bałagan w sposób sprawiedliwy i pacyfistyczny.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 85
Tomasz
13-01-2018 20:40
"Jeżeli myślisz, że jesteś zbyt mały by coś zmienić - spróbuj zasnąć z moskitem (komarem), latającym nad uchem"
Dalajlama XIV

Słowa prawdziwe, tchnące optymizmem i nadzieją, dające poczucie własnej siły i wartości, wszak - każda kropla drąży skałę....
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 0
evikus
14-01-2018 10:30
Najbardziej uniwersalną wypowiedzią, którą stosuję w życiu jest zdanie Władysława Bartoszewskiego " warto być przyzwoitym". Dla mnie to najmądrzejsza i najpiękniejsza w swojej prostocie wskazówka kiedy staję przed jakimkolwiek wyborem. Ubolewam, że koledzy pana profesora ale i zwykli ludzie tak rzadko się do niej stosują. Ile problemów, kłótni i kryzysów wszelkiego rodzaju można by załagodzić zachowując się po prostu przyzwoicie a nie idąc jakąś pokrętną drogą byle do swojego celu nie zważając na moralne aspekty naszych decyzji.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 201
Bury
14-01-2018 12:35
"Daj biedakowi rybę to zje rybę i dalej będzie głodny, ale dasz mu wódkę... wędkę to sam zacznie łowić ryby"

Może Nikoś Dyzma nie był prawdziwym politykiem - ale cytat jest na tyle mądry, że powinien być przemyślany przez większość polityków.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 245
karola
14-01-2018 15:50
"Carpe diem"- Horacy.
Nie potrafię podejmować decyzji, nie potrafię być szalona, nie potrafię cieszyć się życiem, a jednak cały czas powtarzam te dwa słowa. Dlaczego? Chyba żeby było mi łatwiej. Chyba by nie żałować decyzji. Czasami pomaga, czasami nie. Jednak bywają dni kiedy robię tylko to co chce i właśnie chwytam dzień. Wtedy jestem szczęśliwa.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
Książki w tej dyskusji
zgłoś błąd zgłoś błąd