Konkursy LubimyCzytać.pl
Oficjalna grupa serwisu LubimyCzytać.pl. W grupie tej przeprowadzamy rozmaite książkowe konkursy z bardzo ciekawymi nagrodami. Aby uczestniczyć w konkursach LubimyCzytać.pl trzeba być zapisanym do tej grupy.
851197 czytelników
1867 dyskusji
118040 wypowiedziPokaż ostatnią
[Zakończony] [Zakończony] Mądrość polityka - wygraj książkę "Większość bezwzględna".

Mądrość polityka - wygraj książkę "Większość bezwzględna".

W kręgach władzy trwa kryzys. Po skandalu z udziałem premiera, parlament nie zdołał uchwalić wotum nieufności, a polityk, który miał przejąć władzę, znalazł się w szpitalu. Prognozy zarówno dla niego, jak i dla kraju, nie są dobre. Do służb specjalnych dociera informacja o możliwym zamachu. Prezydent Daria Seyda traktuje ostrzeżenia wywiadu jako realną groźbę, ale ma pewne wątpliwości – doniesienia bowiem pochodzą nie od sojusznika, a przeciwnika na arenie międzynarodowej. W dodatku ktoś z otoczenia głowy państwa zaczyna sabotować prezydenturę Seydy… Kiedy Polska staje na krawędzi chaosu, na scenie politycznej pojawia się nowy, bezkompromisowy gracz.


Chociaż społeczne postrzeganie polityków, delikatnie mówiąc, nie należy do najbardziej pochlebnych, trzeba przyznać, że historia zna przykłady godnych naśladowania postaci. Jeden z bohaterów „Wotum nieufności” kieruję się radą Winstona Churchilla: „nigdy nie pozwól, by dobry kryzys się zmarnował”. Czy jakaś dewiza bądź wypowiedź polityka lub polityczki szczególnie zapadła Wam w pamięci? A może czyjąś radę wykorzystujecie na co dzień? Zacytujcie go/ją i podzielcie się przemyśleniami.


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.


Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.

Większość bezwzględna - Jacek Skowroński

Większość bezwzględna

Autor: Remigiusz Mróz

W kręgach władzy trwa kryzys. Po skandalu z udziałem premiera, parlament nie zdołał uchwalić wotum nieufności, a polityk, który miał przejąć władzę, znalazł się w szpitalu. Prognozy zarówno dla niego, jak i dla kraju, nie są dobre. Sytuację pogarsza fakt, że niedługo przed mającym odbyć się w Polsce międzynarodowym szczytem, do służb specjalnych dociera informacja o możliwym zamachu. Prezydent Daria Seyda traktuje ostrzeżenia wywiadu jako realną groźbę, ale ma pewne wątpliwości – doniesienia bowiem pochodzą nie od sojusznika, a przeciwnika na arenie międzynarodowej. W dodatku ktoś z otoczenia głowy państwa zaczyna sabotować prezydenturę Seydy… Kiedy Polska staje na krawędzi chaosu, na scenie politycznej pojawia się nowy, bezkompromisowy gracz. Zdaje się kierować słowami Winstona Churchilla, który radził: „nigdy nie pozwól, by dobry kryzys się zmarnował”

Regulamin
  • Konkurs trwa od 10 stycznia do 17 stycznia włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo Filia.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.
liczba postów na stronie: 
książek: 2111
blawoj
12-01-2018 11:35
Wypowiedź nie samego polityka, a skierowana do polityka - słynne "Jak żyć?", w zaledwie dwóch słowach ujmujące większość wielkich pytań ludzkości, na które zadowalającej wszystkich odpowiedzi nie udzielił chyba jeszcze żaden filozof ani myśliciel. Donald Tusk też nie udzielił ;)

Andrzej Lepper - "Jak można zgwałcić prostytutkę?", cytat pięknie pokazujący kompetencję, niewrażliwość i - nie bójmy się tego słowa - prostactwo polityka (-ów?).

"Chuj, dupa i kamieni kupa" - krótka, dosadna i celna puenta, ładnie się rymująca, idealna do podsumowania czegoś, co nie działa, nie wychodzi i nie zapowiada się, by wychodzić zaczęło.

Cytat, który chyba jako jedyny może stawać w szranki z cytatem Millera o mężczyźnie, którego poznaje się po tym jak kończy - Józef Zych: "Wysoki Sejmie, nie po raz pierwszy staje mi" ;D

Przebogatym, nigdy nie wysychającym źródłem cytatów żyjących potem długo w wyobraźni ludzi jest też Ryszard Petru, ale tu już musiałabym przekroczyć limit znaków ;)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 0
anhedonia91
12-01-2018 11:56
"Jest to bowiem sekret przyrody i polityki, że bezpiecznie jest zmieniać nieraz wiele mniejszych rzeczy niż jedną wielką" - Francis Bacon

To mądre słowa i mocne przesłanie, bo często
sama nie jestem w stanie zmienić wielkiej rzeczy,
dokonać zwrotu o 180° dokonać zwrotu

Warto się skupiać na małych krokach i idąć
tą drogą dostrzec, że można z niewielkich
rzeczy dokonać zmian

Tak Francis Bacon stwierdził i przyznam, że
w tym wypadku absolutną rację ma
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 0
Monika
12-01-2018 12:20
Porażka? Nie znam znaczenia tego słowa. - Margaret Thatcher.
Staram się w ten sposób patrzeć na zycie i na wszystko, co zsyła mi los. Każde doświadczenie staram się przekuwać na coś pozytywnego i nie myśleć o niczym jak o porażce. Są to lepsze i gorsze doświadczenia, które kształtują mój charakter, wpływają na moje życie. Poza tym uważam, że wszystko można przekuć w sukces i nie ma takiej "porażki", z której nie można by wynieść czegoś dobrego.
Ten cytat ma dla mnie również drugie znaczenie - mianowicie nie poddawać się i pracować na sukces. Nie znam znaczenia słowa "porażka", bo porażek nie ponoszę, nie poddaję się, zawsze wygrywam, albo staram się wygrać. To jest moje motto i motywacja do zdobywania kolejnych celów na życiowej liście pragnień.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 244
Jedraz
12-01-2018 13:14
"Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska" Józef Piłsudski.

Piękny cytat naszego wielkiego polityka Józefa Piłsudskiego. Warto go pamiętać, gdyż pokazuje, że nie wolno nigdy w życiu spocząć na laurach, tylko cały czas dążyć do zwycięstwa i każdego dnia starać się jeszcze bardziej i bardziej. Jest to cytat niezwykle motywujący i przestrzegający przed tym by nigdy w życiu nie odpuszczać, żeby nie poddawać się i nie pozwolić sobie nigdy przegrać, w żadnym aspekcie życia.

Przykre jest to, że dzisiejsza polityka przypomina bardziej cyrk na kółkach, a o to, by wypowiedzi obecnych polityków mogłyby czegoś nauczyć, być wartościowe, to przestałem nawet marzyć. Niestety.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 778
Jolanta
12-01-2018 17:50
Kiedy coś mi w życiu nie wyjdzie, pocieszam się słowami marszałka Józefa Piłsudskiego :"Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo,
zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska." Słowa te podtrzymują mnie na duchu i pomagają mi się nie załamywać pod ciężarem życiowych niepowodzeń. Ta myśl, która szczególnie sprawdzała się w okresach wojen, dotyczy tak naprawdę wielu życiowych doświadczeń. Zawsze można użalać się nad sobą i za swoje życiowe klęski obwiniać innych. Jeżeli jednak ktoś ze swoich porażek wyciągnie wnioski, nie załamuje się i potrafi przekuć te negatywne emocje w siłę napędową, to często swe starania kończy sukcesem.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 5
libi16
12-01-2018 18:41
"Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć od nowa, żeby pójść inną drogą i raz jeszcze spróbować. Nigdy nie jest za późno, by na stacji złych zdarzeń złapać pociąg ostatni i dojechać do marzeń." Św. Jan Paweł II

Ta sentencja kieruje mną każdego dnia. Jeśli coś nie pójdzie po mojej myśli - zawsze pamiętam, że jest inna droga (inne rozwiązanie), które może okazać się lepszym. Po to na mojej drodze pojawia się kamień, abym się o niego potknęła. Kamień nie czyni ze mnie gapy. Sprawia, że następnym razem moje oczy będą szeroko otwarte. Zauważę kolejny, a po nim krzaczek, drzewko i wszystko co stanie mi na drodze. Jeżeli coś umknie mojej uwadze i znowu upadnę, to nie poddam się, bo po to zostawiłam za sobą te "kamienie", aby do nich nie wracać i iść do przodu, do swoich marzeń.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 0
Michał
12-01-2018 23:40
Przytoczę słowa bardzo specyficznego polityka, a konkretnie przywódcy ZSRR. Mój wybór wynika z zainteresowania tamtymi czasami oraz powyższym dyktatorem.
A znany cytat, brzmi "jedna śmierć to tragedia milion to statystyka"

Przesłanie jest bardzo zrozumiałe i, jakby nie patrzeć te parę dekad temu oraz po dzień dzisiejszy jest bardzo aktualne.
Dlaczego akurat te słowa zapadły mi w pamięci?

Kiedy przeanalizuje sobie co "było" i jak "jest" widzę wspólny mianownik. Ludzie się nie zmieniają i w większości złych wydarzeń podzielają podobne myślenie. Kiedy stracimy kogoś bliskiego, bądź odejdzie z tego świata ktoś znany i lubiany, automatycznie włącza nam się współczucie i jest to tragedia, jednakże sytuacje się zmienia w bardzo prostym przykładzie.
W telewizji zostaje podana informacja o tym ,że na Bliskim Wschodzie tj. np. w Syrii - w wyniku ataku terrorystycznego zginęło ponad 50 osób. Typowy Polak spojrzy na wiadomość i nie zareaguje w żaden sposób, być może nielicznym obudzi się objaw wyrazu współczucia.
Zatem widać, że liczne ataki i ofiary śmiertelne są często tylko i wyłącznie statystyką, które są wykorzystywane w mediach.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 44
Wamp
13-01-2018 08:33
"Nie chcem, ale muszem" - Lech Wałęsa

To zdanie często jest cytowane dla śmiechu i przykleja łatkę naszemu prezydentowi, jako temu mniej wykształconemu. A ja uważam, że w językowych wpadkach Wałęsy można odnaleźć świetną grę słowną i niejednokrotnie zastanawiać się, czy nie były zamierzone. Przyznać trzeba, że większość z nich weszła w użycie do języka i nie wyobrażamy już sobie codzienności bez plusów dodatnich i ujemnych, czy słynnego jestem za, a nawet przeciw! Przecież to wyraża dokładnie to, co chcemy powiedzieć i jest bardzo trafne. Jeśli jednak mam wybrać jeden cytat, który będzie moim motto, to stawiam na "nie chcem, ale muszem". W życiu jest wiele sytuacji, w której nie chcemy czegoś robić, albo zwyczajnie nam się nie chce, ale są obowiązki, które trzeba wypełnić i tyle. To zdanie pozwala mi czasami zacisnąć zęby i robić to, co do mnie należy. Oczywiście, nie uważam, żeby to określenie było bezwzględne, bo dotyczy ono wyłącznie sfery obowiązków, z których należy się wywiązać, choć nie zawsze jest to przyjemne.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 436
Łukasz
13-01-2018 08:46
"Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto."

Ten cytat z wielkiego Męża Stanu Polski z czasów wojny, walki z komunistycznym ustrojem i Wolnej Polski- Władysława Bartoszewskiego jest aktualny.
By żyć jak najlepiej dla dobra swojego, Ojczyzny i Narodu.
Nie bacząc na osobiste zyski i straty.
Wybierając uczciwe życie / jako polityk, ale także lekarz, ksiądz, nauczyciel, kierowca autobusu czy ktokolwiek inny.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 286
anteeekg
13-01-2018 10:40
Pamiętam, że było to kilka lat temu. Nie pamiętam, natomiast czy wypowiedziane wtedy słowa padły z ust Prezydenta RP, czy też byłego Prezydenta RP – na pewno były to słowa Aleksandra Kwaśniewskiego. Słowa, które wryły się moją pamięć brzmiały „Ludwiku Dornie, psie Sabo – nie idźcie tą drogą!”. Wydźwięk tej sentencji, jej głęboki sens i refleksja w niej skryta towarzyszą mi nieodłącznie, w każdym aspekcie mojego życia. Zastanawiałem się kiedyś nawet nad tatuażem, ale niestety żona nie wyraziła zgody…
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
Książki w tej dyskusji
zgłoś błąd zgłoś błąd