Konkursy LubimyCzytać.pl
Oficjalna grupa serwisu LubimyCzytać.pl. W grupie tej przeprowadzamy rozmaite książkowe konkursy z bardzo ciekawymi nagrodami. Aby uczestniczyć w konkursach LubimyCzytać.pl trzeba być zapisanym do tej grupy.
837058 czytelników
1833 dyskusji
116349 wypowiedziPokaż ostatnią
[Zakończony] Emigranci - wygraj książkę "Droga do Rio. Historie polskich emigrantów".

Emigranci - wygraj książkę "Droga do Rio. Historie polskich emigrantów".

Emigracja, pamięć, historia i tożsamość – to wokół tych tematów osnute są opowieści polskich imigrantów w Rio de Janeiro, z którymi rozmawiała Aleksandra Pluta. Większość bohaterów książki przybyła do Brazylii podczas II wojny światowej lub niedługo po jej zakończeniu. Jedni nie mogli odnaleźć dla siebie miejsca w Polsce, która znalazła się pod okupacją sowiecką. Innym trudno było zapomnieć koszmar Holocaustu. Wszyscy zaczęli nowe życie w odległym kraju, którego język, klimat i zwyczaje daleko odbiegały od tych rodzimych. Emigracja, będąc utratą tego, co znane i swojskie, okazała się jednak dla większości bohaterów wyzwaniem i szansą na nowe, często lepsze, życie.

 
Znacie kogoś, kto zdecydował się wyemigrować lub dopiero snuje takie plany? Znacie przyczyny tej decyzji? Jak im się powodzi? A może to Wy spakowaliście wszystko i wyruszyliście w nieznane? Podzielcie się swoimi i zasłyszanymi historiami.  


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1600 znaków ze spacjami.   


Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.

Droga do Rio. Historie polskich emigrantów - Jacek Skowroński

Droga do Rio. Historie polskich emigrantów

Autor: Aleksandra Pluta

Emigracja, pamięć, historia i tożsamość – to wokół tych tematów osnute są opowieści polskich imigrantów w Rio de Janeiro, z którymi rozmawiała Aleksandra Pluta. Co łączy ze sobą bohaterów tej książki? Większość z nich przybyła do Brazylii podczas II wojny światowej lub niedługo po jej zakończeniu. Jedni nie mogli odnaleźć dla siebie miejsca w Polsce, która znalazła się pod okupacją sowiecką. Innym trudno było zapomnieć koszmar Holocaustu. Wszyscy zaczęli nowe życie w odległym kraju, którego język, klimat i zwyczaje daleko odbiegały od tych rodzimych. Emigracja, będąc utratą tego, co znane i swojskie, okazała się jednak dla większości bohaterów wyzwaniem i szansą na nowe, często lepsze, życie. Wspomnienia bohaterów tej książki, których tłem są jedne z najbardziej tragicznych wydarzeń XX wieku, stanowią dziś cenne źródło historyczne. A ich publikacja w Polsce niech będzie dla nich symbolicznym powrotem do kraju.

Regulamin
  • Konkurs trwa od 4 września do 11 września włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1600 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo Naukowe PWN.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.
liczba postów na stronie: 
książek: 10
karolina27
11-09-2017 20:38
Ja sama coraz częściej zastanawiam się nad emigracją. W niewielkim mieście, bez znajomości nie ma dla mnie perspektyw na lepsze życie i pracę. Nie stać mnie na to, by wynajmować mieszkanie, a moje własne M jest szczytem marzeń. Przy polskich zwrobkach nie mam szans wyprowadzić się od rodziców, pojechać na zagraniczne wakacje itp. Dużo moich znajomych oraz rówieśników już dawno wyjechało i sobie radzą, nawet jeżeli byli największymi życiowymi nieudacznikami, tutaj w Polsce. Ciągnie mnie coraz bardziej, by zobaczyć kawałek świata z innej perspektywy, poznać innych ludzi, kulturę. Inna sprawa to pieniądze. Wiem, że zarobię znacznie więcej niż w Polsce. Początki na pewno nie będą łatwe. Mam jeden atut, ale myślę, że ważny: znajomość języka obcego. Myślę, że gdybym była młodsza i wyjechała wcześniej, dominowałaby u mnie naiwność, która idzie w parze z wiekiem, a tak jestem już bardziej doświadczona i ostrożniejsza. Życie na emigracji zmusza do rozstań z rodziną, ale przecież teraz świat jest bardziej dostępny. Jest Skype, Internet, samoloty... Świat jest w zasięgu naszej ręki...
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1806
LubimyCzytać
12-09-2017 16:05
Konkurs został zakończony. Za wszystkie odpowiedzi dziękujemy!

Wybraliśmy zwycięskie prace:

elektrofumigator
rallou
Aneta
kasiamatyjaszczyk
Szyszka

Serdecznie gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się bezpośrednio.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
zgłoś błąd zgłoś błąd