Książki dla przyszłych prawników.
Cześć, Planuję w przyszłości zostać prawnikiem, dokładniej adwokatem. Chcę zacząć już kształtować swój umysł i charakter w tym kierunku. Czy moglibyście polecić jakieś książki, które mi pomogą? Jakieś poradniki dla przyszłych prawników, pomoc w wyrobieniu pewności siebie, kontaktu z ludźmi, przemawiania publicznego? Och, wiecie o co mi chodzi ;) A może książki z zakresu samego prawa? Piszcie propozycje!
1 czytelnik
1 dyskusji
3 wypowiedziPokaż ostatnią
Propozycje
liczba postów na stronie: 
książek: 0
BlurryFace
17-07-2015 06:16
Teraz dowiedziałem się, że to co założyłem to nie post tylko grupa :D Wybaczcie, nowy jestem. Także tytuły książek można pisać tutaj.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 50
Ag_S
19-07-2015 21:10
Hej :) Moja rada: czytaj po prostu jak najwięcej literatury w każdym tego słowa znaczeniu, nie gardź prasą i wiadomościami ze świata, jednym słowem: rozwijaj się w wielu kierunkach, a co do lektur związanych z prawem: na studiach naczytasz się wystarczająco dużo i będziesz zmuszony zapoznać się z wieloma dziedzinami, wszystko przyjdzie z czasem. Niemniej jednak na pewno warto poświęcić szczególną uwagę książkom dotyczącym doktryn politycznych i prawnych, a także historii ustroju państwa: znajomość historii powszechnej przydaje się zwłaszcza na pierwszym roku studiów. Ponadto ogólna wiedza o filozofii (nie tylko prawa) jest dość cenna: na dalszym etapie nauki pozwala na prowadzenie naprawdę ciekawych dyskusji, poza tym umożliwia kształtowanie poglądów i zmusza do nietuzinkowego myślenia oraz szukania innych punktów widzenia, a to bardzo cenne. Jeśli chodzi o konkretne tytuły, które (jeśli naprawdę bardzo Ci zależy) mogą przydać się w przyszłości czy pomóc zrozumieć specyfikę języka prawnego i prawniczego, a także - mówiąc potocznie - liznąć co nieco terminologii (żeby później nie wydawała się aż tak niezrozumiała), polecam przede wszystkim:
1) "Logikę praktyczną" prof. Zygmunta Ziembińskiego - oprócz tego, że przyda Ci się na pewno na pierwszym roku studiów, pomoże z pewnością nieco oswoić się z językiem, którym będziesz musiał operować i nastawi Cię nieco na inny sposób formułowania wypowiedzi, może powiedzieć, że od nowa nauczy Cię czytać pewne teksty;
2) "Wykładnię prawa. Zasady, reguły, wskazówki" prof. Macieja Zielińskiego - nie jest to książka pisana wyłączne dla prawników, ale ogólnie dla tych, którzy chcą zrozumieć, jak czytać i interpretować teksty prawne. Szczerze polecam, to absolutny "must read" ;)
3) "Podstawowe pojęcia prawa i prawoznawstwa" prof.Sławomiry Wronkowskiej - napisana prostym, nieskomplikowanym językiem, pozwala zrozumieć i opanować podstawowe pojęcia, którymi będziesz później operował.
I spokojnie - na studiach na pewno będziesz miał okazję brać udział w wielu ciekawych wydarzeniach, wykładach itp., więc siłą rzeczy nabierzesz obycia jeśli chodzi o język i sposób rozumienia tekstów prawnych. Także jeśli naprawdę Cię to interesuje, poszerzaj oczywiście horyzonty, ale bez zbędnego stresu: porządna znajomość historii i ogólne oczytanie z pewnością wystarczą :) Prawnik to mimo wszystko zawód, a nie styl życia - liczą się tu dokładnie takie same cechy, jak u każdego wykształconego człowieka ;)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 0
BlurryFace
20-07-2015 04:40
Nie spodziewałem się aż tak przydatnej i rozwiniętej odpowiedzi. Jest tu wszystko czego potrzebowałem, dzięki!
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
zgłoś błąd zgłoś błąd