Aktualności
Tutaj można dyskutować na tematy związane z aktualnościami i wydarzeniami.
913302 czytelników
6407 dyskusji
123685 wypowiedziPokaż ostatnią
Jak czytać serie?
27-01-2015
Autor: Paulina Surniak

Czytanie cykli wydaje się proste. Zaczynamy od tomu pierwszego i czytamy po kolei aż do ostatniego. Czy jednak nie ma innego sposobu? Co zrobić, gdy świadomie, lub nie, zaczniemy lekturę od drugiej lub piątej części? Co, jeśli ktoś, kto dobrze zna wszystkie książki w danego cyklu powie nam, że pierwsza część jest słaba i może nas zniechęcić do lektury? 

liczba postów na stronie: 
książek: 0
konto_usuniete
29-01-2015 16:31
Z powodów praktycznych nie przepadam za czytaniem serii, które jeszcze nie zostały ukończone. Jeśli seria mi się spodoba, jestem bardzo nieszczęśliwa musząc czekać na kolejne tomy. Do tego stopnia, że jest kilka serii, które zaczęłam czytać i przerwałam po 1-2 tomach, ponieważ były (lub nadal są) niedokończone. Wracam do nich po ukazaniu się ostatniego tomu i czytam je po kolei i od początku.

A to będzie mało oryginalne stwierdzenie: po przeczytaniu całego cyklu tak ciężko jest się rozstać z bohaterami...
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 54
Terminus
01-02-2015 13:49
Preferuję czytać cykle w kolejności chronologicznej. Najbardziej jednak lubię trylogie, czy też kwadrologie, które nie przeciągają się niepotrzebnie w kilka tomów, ale mają czas i miejsce, by wszystko dokładnie opisać. Serie książek zaczynam czytać zazwyczaj, gdy są już ukończone i mam pewność, że nie będę miał problemów z pamiętaniem wydarzeń z poprzednich tomów historii.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 211
macdej
01-02-2015 23:55
Ciekawym przykładem w tym kontekście jest Cykl Inkwizytorski Jacka Piekary. Akcja zamyka się wraz z końcem tomu czwartego, a kolejne części są klasycznymi prequelami - opowiadają o wydarzeniach poprzedzających te opisane w tomie pierwszym. Tu dopiero można mieć problem z chronologią (bo czy stosować chronologię wydawniczą czy chronologię wykreowanego świata?)!
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1269
Iza
02-02-2015 22:06
Uwielbiam serie powieściowe. I raczej czytam je chronologicznie, chociaż zdarzały mi się odstępstwa od tej reguły. Co zrobić, gdy jedyną dostępną książką na wyjeździe jest akurat trzeci/drugi/któryś tam tom? W końcu zawsze ogarnie się całość..
Dużo więcej nerwów i obgryzania paznokci kosztuje mnie czekanie na kolejny tom ulubionej serii.... Czasem kupuję wcześniej, w oryginale (tylko angielski niestety), żeby sobie oszczędzić dodatkowych miesięcy tłumaczenia...
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 286
Masquerade
04-02-2015 00:41
Lubię serie, kiedy są dobre. Kiedy są złe - porzucam i gdzieś tam potem mnie to męczy, czuję jakiś obowiązek względem serii, dlatego nie lubię. Często widzę serie, które chcę przeczytać, ale jeszcze nie są ukończone. Wpisuję je na listę "do przeczytania" i czekam. Tylko że z tym czekaniem jest tak, że mogę poczekać dwa, trzy lata, a mogę i dziesięć. Wtedy pojawia się dylemat: Czytać? Nie czytać?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 821
Kamilkaa21
27-02-2015 00:18
Ja czasami przy cyklach mam problemy... a w sumie mały dylemat jeśli chodzi o cykl powyżej 7 tomów... Problemem jest to,że czasem w bibliotece są np 1,2,5,6,10,15 tom a tych pomiędzy nie ma... i wtedy rozmyślam czy trzeba czytać w swojej kolejności czy można brać tomy jak popadnie. :/
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 364
NaNcy
01-03-2015 16:22
Zdecydowanie czytam cykl chronologicznie i prawdopodobnie nie zdarzy mi się zacząć serii od środka, ale nigdy nic nie wiadomo. Póki co uwielbiam trylogie, są wystarczająco długie by wszystko co najważniejsze przekazać, ale jednocześnie na tyle krótkie aby nie nudzić. W sumie, jeżeli seria ma do 5 ksiąg to mogę po nią sięgnąć, jeżeli więcej to zaczynam się zastanawiać czy to kilku tomach już nie zacznie mi się nudzić, jednak jeśli się coś zaczęło wypada skończyć. :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
zgłoś błąd zgłoś błąd