Aktualności
Tutaj można dyskutować na tematy związane z aktualnościami i wydarzeniami.
922383 czytelników
6588 dyskusji
128219 wypowiedziPokaż ostatnią
Czerń ustąpiła miejsca szarości. Rozmowa z Małgorzatą Rejmer
09-09-2019
Autor: Grzegorz Przepiórka

Lata terroru straumatyzowały rzesze ludzi w Albanii. Jak gruba jest jeszcze warstwa błota, które dzisiaj pokrywa ten kraj? O trudnym wydobywaniu głosów komunistycznej Albanii, współczesnym obliczu Shqipërii oraz o nowej książce „Czekają nas piękne dni” rozmawiamy z Małgorzatą Rejmer – której „Błoto słodsze niż miód” zakwalifikowano do finału Nagrody Literackiej Nike.

liczba postów na stronie: 
książek: 206
Grzegorz
09-09-2019 14:15
Zapraszam do dyskusji.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 402
Natalia
09-09-2019 22:07
Cóż za enigma wokół nowej książki, liczyłam na większy rąbek :) Po przeczytaniu ,, Błota..." zostałam z mnóstwem pytań o dzisiejszą Albanię. Cieszę się, że autorka nie poddała się mimo zniechęcania ze strony innych do pracy; odradzający pisanie o Albanii chyba po prostu nie spodziewali się takiego stopnia koszmaru <w skali Orwella> ( ja też nie). Czekam w śliniaku na ten deser. Dziękuję za dobre wieści!
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 523
Badhbh
10-09-2019 06:53
Po tym wywiadzie nie pozostaje mi nic innego jak wciągnąć książkę na listę lektur, które chce przeczytać. Nie żebym była jakąś wielką fanką Albanii, albo komunizmu, ale jestem wielką fanką literatury faktu na wysokim poziomie i widzę, że się raczej nie zawiodę.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 392
Maciek
10-09-2019 07:27
Wszyscy czytają, wielu nagradza, przeczytam i ja (efekt stadny działa :)). Zacznę od książki pani Rejmer o Rumunii - kraj większy, a i geograficznie bliżej.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 10
Kamila
10-09-2019 09:57
Byłam w Albanii tylko raz, ale na pewno jeszcze tam wrócę. To piękny kraj, pełen kontrastów, gdzie przeszłość przenika się z teraźniejszością w naprawdę magiczny sposób. Albania ma do zaoferowania wiele, zaczęłam ją poznawać od strony zabytków i przyrody, ale po przeczytaniu książki pani Małgorzaty przekonałam się też, że ma do zaoferowania zarazem porażające ale i piękne historie ludzi. I rzeczywiście, będąc tam przekonałam się, że wielu rzeczy dopiero się uczą, ale to ludzie zdecydowanie pomocni, ciekawi świata i pracowici. Tempo zmian, jakie tam zachodzą jest porażające, mam jedynie nadzieję, że nie zatracą swojej tożsamości na rzecz powszechnych, zachodnich wzorców. Czekam na nową ksiązkę pani Małgorzaty i czekam na moją kolejną wizytę w Albanii.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1157
malena
10-09-2019 18:34
Wywiad ciekawy, ciekawszy od książki. Czy planowane są rozmowy z wszystkimi nominowanymi do Nagrody Literackiej "Nike"? Gdyby jednak się nie udało, to dodałabym chociaż Mariusza Szczygła, przydałoby mu się takie wywiadowe wsparcie. Tylko proszę wybrać odpowiednie miejsce na tę rozmowę. Wszędzie, byle nie w saunie, bo jeśli Szczygieł wziął sobie do serca słowa ojca bohatera swego reportażu - rzeźbiarza Tomasza Górnickiego, to na rozmowie może się nie skończyć... ;)

Co do "Błota...": warto przeczytać, jak większość rekomendowanych na portalu książek. Uboga treść, infantylna forma. Krótko mówiąc: ideał, zwłaszcza dla młodego, bardzo młodego (ciałem lub duchem), mało wymagającego odbiorcy, mającego skromne lub żadne zaplecze wiedzowe, podatnego na manipulację, cechujacego się nieumiejętnością samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków. Ochy, achy - gwarantowane.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 206
Grzegorz
10-09-2019 23:01
Był zamysł takiego wywiadu i na zamyśle się skończyło, więc ze spotkania w saunie raczej też nic nie wyjdzie :)

Teraz to Pani przygadała jurorom wszystkich nagród i nominacji, które zostały przyznane tej książce. Raczej nie poproszą Pani o napisanie laudacji :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 6
Barbara_Pióro
14-09-2019 13:06
"Dziewczynie z Zachodu"??? Od kiedy Polska znajduje się na zachód o Albanii? A i polityczno-historycznie też tak za bardzo zachodem nie jesteśmy, a na pewno nie byliśmy wtedy, kiedy w Albanii panował komunizm.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
zgłoś błąd zgłoś błąd