Aktualności
Tutaj można dyskutować na tematy związane z aktualnościami i wydarzeniami.
900216 czytelników
6127 dyskusji
118434 wypowiedziPokaż ostatnią
13 książek z liczbą w tytule
13-04-2019
Autor: Róża_Bzowa

„Trzynastego nawet w grudniu jest wiosna” – śpiewała przekornie Kasia Sobczyk lekce sobie ważąc cały komplet nieprzyjemnych skojarzeń z tą liczbą. Także my, z uśmiechem idąc w jej ślady, w wiosenny trzynasty dzień kwietnia z ciekawością przyjrzyjmy się roli liczb użytych w tytułach książek i odkryjmy ich znaczenie dla fabuły.

liczba postów na stronie: 
książek: 6384
Róża_Bzowa
12-04-2019 10:59
Zapraszam do dyskusji.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 262
Maciek
13-04-2019 10:35
Adrian Mole lat 13 i  3/4. Sekretny dziennik Adrian Mole lat 13 i 3/4. Sekretny dziennik
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 3523
Beata-Chiara
13-04-2019 11:37
Pamiętam, czytałam dziennik Adriana (oglądałam też serial na jego podstawie). Mam wrażenie, że teraz takich książek już nie ma, a te które czytaliśmy niekoniecznie trafiłyby do dzisiejszej młodzieży... (Choć akurat w przypadku Adriana nie jest to jeszcze tak bijące po oczach, gdyż akcja rozgrywa się w Anglii...). Miałam też drugą część: Bolesne dojrzewanie Adriana Mole'a Pamiętam, czytałam dziennik Adriana (oglądałam też serial na jego podstawie). Mam wrażenie, że teraz takich książek już nie ma, a te które czytaliśmy niekoniecznie trafiłyby do dzisiejszej młodzieży... (Choć akurat w przypadku Adriana nie jest to jeszcze tak bijące po oczach, gdyż akcja rozgrywa się w Anglii...). Miałam też drugą część: Bolesne dojrzewanie Adriana Mole'a Bolesne dojrzewanie Adriana Mole'a, ale że to bez liczby w tytule, tylko wspominam... Natomiast trzecią chyba wydali u nas później, w każdym razie ja jej nie czytałam (i jeśli części jest więcej, zakończyłam na dugiej).

Pozdrawiam :)
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 514
Armand_Duval
13-04-2019 10:47
Dzieje jednego pocisku Dzieje jednego pocisku :D :D :D
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 522
książek: 262
Maciek
13-04-2019 12:10
Przygody trzech detektywów! Zaczytywałem się tym w podstawówce :))
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 522
książek: 264
PedroP
13-04-2019 11:26
Oj chodzi za mną ten Bolaño od dłuższego czasu, prawie mnie prześladuje. Byłoby miło, gdyby wydawnictwo (Muza) zdecydowało się na wznowienie nakładu, bo ceny tej książki na różnego rodzaju portalach aukcyjnych są niebotyczne.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 3523
Beata-Chiara
13-04-2019 11:28
Z wymienionych tytułów czytałam oczywiście "⅔ sukcesu" :), jako dziewczynka bardzo lubiłam przygody Janeczki i Pawełka (A Chaber? Pies-marzenie...) Mam bardzo miłe wspomnienia związane z tym cyklem...
"Księga tysiąca i jednej nocy" stoi u mnie na regale,spogląda wyczekująco, ale dotąd czytałam ją tylko wybiórczo- znajduje się na mojej długiej liście książek do przeczytania.
"W 80 dni dookoła świata" czytałam jeszcze w podstawówce, zainteresowana serialem jaki wtedy oglądałam.

Jeśli chodzi o inne książki z liczbami w tytule, jakie przychodzą mi do głowy, to np. czytane jakieś 3 lata temu Trzynaście powodów Trzynaście powodów J. Asher. Książka głównie dla nastolatków, ale też dla rodziców- porusza ważny problem wyobcowania człowieka i niemego wołania o pomoc. Smutna historia.

Metro 2033 Metro 2033, Metro 2034 Metro 2034, Metro 2035 Metro 2035- przyznam że jeszcze nie czytałam, ale zamierzam w tym roku. Oprócz oryginalnej trylogii powstało Uniwersum Metro- czyli książki pisane przez różnych autorów, o innych miastach, których mieszkańcy musieli zejść do metra, by przeżyć.

Ładnych kilka lat temu czytałam kilka tomów cyklu J. Evanovich "Stepfanie Plum". Lekkie pióro Autorki, przekonująca postać prywatnej detektyw Steph i sporo humoru na tle wydarzeń sensacyjnych (ale podanych lekkostrawne). Idealne na relaks. Tomów jest teraz chyba już ponad 20, ograniczę się do trzech: Jak upolować faceta? Po pierwsze dla pieniędzy Jak upolować faceta? Po pierwsze dla pieniędzy, Po drugie dla kasy Po drugie dla kasy, Po trzecie dla zasady Po trzecie dla zasady itd. ;)

Skoro jesteśmy przy "nie całkiem kryminałach", wypada wymienić Natalii 5 Natalii 5 i dwie pozostałe części cyklu o siostrach Sucharskich (Drugi przekręt Natalii i Do trzech razy Natalie).

S. King lubi chyba cyfrę cztery. Podejrzewam to, gdyż co jakiś czas pojawiają się zbiory jego krótszych form literackich, z czwórką w tytule. Wszystkich nie będę wymieniać (wystarczy wejść na profil Autora), osobiście czytałam Cztery pory roku Cztery pory roku i pewnie coś jeszcze z "czwórką" (Kingiem zaczytywałam się jako starsza nastolatka głównie, teraz czytuję Go okazjonalnie, a wtedy nie notowałam nigdzie przeczytanych książek). Inne to np. Cztery po północy Cztery po północy. Ale znalazłam też cyfrę 3: Powołanie trójki Powołanie trójki. Jest też Dallas '63 Dallas '63.

Młodzieżowa fantastyka- i tutaj choćby dodatek do głównego cyklu "Niezgodna" V. Roth: Cztery Cztery.

Z naszego rodzimego podwórka choćby Trzecia Trzecia M. Stachuli,

Bestseller sprzed kilku lat: Pięćdziesiąt twarzy Greya Pięćdziesiąt twarzy Greya.

Na ten moment przerwę może tę wyliczankę (bo przypomina mi się coraz więcej, a przecież nie o to chodzi). Wymieniłam tylko książki które czytałam lub zamierzam przeczytać, niestety na osobiste uwagi "zabrakło" miejsca (nie chcę już przesadzać i jeszcze bardziej się rozpisywać).

Na koniec dodam tylko czytaną ostatnio, przepiękną powieść Druga połowa nadziei Druga połowa nadziei, którą gorąco polecam.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 522
książek: 1366
Katarzyna
13-04-2019 11:38
W 80 dni dookoła świata W 80 dni dookoła świata20000 mil podmorskiej żeglugi 20000 mil podmorskiej żeglugiTysiąc jesieni Jacoba de Zoeta Tysiąc jesieni Jacoba de Zoeta
Buick 8 Buick 8 Tysiąc wspaniałych słońc Tysiąc wspaniałych słońc
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 6384
Róża_Bzowa
13-04-2019 13:01
Pierwszą z książek opisano w artykule :-)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
zgłoś błąd zgłoś błąd