Aktualności
Tutaj można dyskutować na tematy związane z aktualnościami i wydarzeniami.
879097 czytelników
5840 dyskusji
110463 wypowiedziPokaż ostatnią
Dobrze wyjść z pisarzem: Haruki Murakami
20-07-2016
Autor: Joanna Janowicz

Tak, tak, można się z niego śmiać. Ale śmiejąc się, też można czytać. Dziś o jednym z moich ulubionych pisarzy, który zawsze mnie bawi i zadziwia – o pisarzu, który ożywił postaci z etykiet produktów spożywczych i autorze, który bardzo dba o higienę osobistą swoich bohaterów. To nie może być o nikim innym niż o Harukim Murakamim.

liczba postów na stronie: 
książek: 1034
Joanna
20-07-2016 15:34
Zapraszam do dyskusji.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 157
Jerzyk
20-07-2016 16:07
Ja jeszcze nie czytałam nic Murakamiego, a bardzo chciałabym poznać tego osławionego autora. Od czego powinnam zacząć, żeby się nie zrazić? ;)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 834
Ambrose
20-07-2016 17:44
Cytując fragment powyższego artykułu:

"Co szczególnie polecam tym, którzy do tej pory nic nie czytali tego autora? Zdecydowanie Norwegian Wood, choć to książka, która jest najmniej w stylu Murakamiego (uwaga: romantyzm); całą trylogię 1Q84, w której aż gęsto od niesamowitości; Kafkę nad morzem, gdzie staruszek rozmawia z kotami i swoje role odgrywają pułkownik Sanders z KFC oraz Johnny...
Cytując fragment powyższego artykułu:

"Co szczególnie polecam tym, którzy do tej pory nic nie czytali tego autora? Zdecydowanie Norwegian Wood, choć to książka, która jest najmniej w stylu Murakamiego (uwaga: romantyzm); całą trylogię 1Q84, w której aż gęsto od niesamowitości; Kafkę nad morzem, gdzie staruszek rozmawia z kotami i swoje role odgrywają pułkownik Sanders z KFC oraz Johnny Walker; Koniec świata i hard-boiled wonderland; Kronika ptaka nakręcacza… I opowiadania. W sumie mogłabym polecić wszystko, bo naprawdę lubię Murakamiego."
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 5425
Ytr0001
20-07-2016 16:36
Murakami to moja pierwsza wielka miłość literacka! Chyba nie ma autora, którego książek przeczytałam więcej niż jego (8,5). Poznałam go w gimnazjum, i od kiedy przeczytałam Przygoda z owcą, zakochałam się - teraz czytam jakoś dwie jego książki rocznie.
Co najbardziej kocham w Murakamim? Chyba właśnie te fantastyczne, zadziwiające, oniryczne elementy, tajemnicze zjawiska, to, że niektóre tajemnice nie są do końca wyjaśnione, charakterystyczny język. Także bohaterów, których uwielbiałabym, gdyby byli rzeczywistymi ludźmi i żyli obok mnie - za ich czasem dziwaczne zachowania i rozmyślania oraz za ich miłość do literatury. Za to, że czuję się tak, jakby byli trochę do mnie podobni (i zupełnie nie przeszkadza mi fakt, że są do siebie trochę podobni). Chyba właśnie dlatego czytanie książek Murakamiego jest dla mnie trochę jak rozmowa ze starym przyjacielem. (Nie potrafię tego wyjaśnić - mam nadzieję, że rozumiecie, o co mi chodzi). Nie twierdzę, że proza Murakamiego jakoś pomaga mi w życiu, bo to nieprawda, ale jednak jeżeli jest jakikolwiek pisarz, którego czytanie podnosi mnie na duchu - chociażby przez to, że ją znam, uwielbiam, no i niektóre fragmenty (najbardziej z Midori w Norwegian Wood) niesamowicie mnie śmieszą.
Ponadto Murakami to pisarz, który zaszczepił we mnie miłość do onirycznych fragmentów i do dziwnych, niewytłumaczonych zjawisk w literaturze (typu właśnie rozmowa z kotami).
Gdybym musiała wymienić jedną jedyną książkę, którą najbardziej kocham - byłoby to właśnie Norwegian Wood.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 834
Ambrose
20-07-2016 17:43
Moja przygoda rozpoczęła się od Kafki nad morzem. Książkę dostałem w prezencie gwiazdkowym od babci, ale kiedy przyszło mi podzielić się wrażeniami z lektury, ze zgrozą skonstatowałem, że nie potrafię ubrać swoich doznań w słowa. Zacząłem się wówczas zastanawiać, czy owe problemy wynikają z unikatowego stylu Murakamiego czy też jest to bardziej kwestia różnic kulturowych. W ten oto sposób postanowiłem poznać innych twórców z Kraju Kwitnącej Wiśni i pewnie dlatego Murakami kojarzy mi się tak dobrze - to dzięki niemu miałem możliwość obcować z takimi tytanami literatury jak Kenzaburō Ōe, Yasunari Kawabata, Jun'ichirō Tanizaki, Sōseki Natsume czy Yukio Mishima.

Jeśli chodzi o moje relacje z Murakamim to są one bardzo poprawne. Jedyną książką, która w moim mniemaniu odstaje od reszty jest Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa - w powieści zdecydowanie za dużo jest złotych myśli i sentencji rodem z płodów P. Coelho. Najlepiej wspominam czas spędzony na lekturze Kroniki ptaka nakręcacza oraz Tetralogii Szczura.

P.S. Jako ciekawostkę dodam, że w przedmowie do angielskojęzycznego wydania "Wind/Pinball" [polskie Słuchaj pieśni wiatru / Flipper roku 1973] Murakami zdradził, że prostota stylu w początkach jego pisarstwa wynikała z faktu, że autor starał się wówczas pisać w języku angielskim, mimo iż niezbyt dobrze władał tym językiem.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1207
Łukasz
20-07-2016 17:56
Artykuł o Murakamim gwarantem większego ruchu na stronie ;)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 451
Ola
20-07-2016 19:19
Po raz pierwszy zetknęłam o Murakamim w liceum, kiedy znajoma z mojej klasy czytała "Przygodę z owcą". Książka przykłuła moją uwagę , więc postanowiłam, że koniecznie muszę zapoznać się z twórczością autora:) Pierwszą książką Murakamiego, którą przeczytałam było "1Q84". Akcja mnie wciągnęła od pierwszych stron a sama pozycja na długo zapadła mi w pamięć :)
W jego twórczości podoba mi się, że nawet najprostsza czynność wykonywana przez bohaterów (przygotowywanie spaghetti, palenie papierosa) jest opisana jak najciekawsze zjawisko na świecie :) Polecam autora ludziom, którzy lubią nieoczywiste rozwiązania w literaturze ;)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1098
Blackheart009
20-07-2016 20:37
Ja swoją przygodę rozpoczęłam od Po zmierzchu Po zmierzchu. Od tego czasu jestem jego fanką i czytam po kolei wszystkie jego książki.Pan Murakami mnie zaczarował dawno nie natrafiłam na takiego autora, z każdym spotkaniem z nim przekonuje się do niego coraz bardziej. Bardzo lubię jego sposób opisywania świata, ale powiem uczciwie,że jest on moim zdaniem specyficzny i albo się go polubi albo nie. W każdej z jego książek, przeczytanych przeze mnie odnajdywałam cząstkę siebie ,coś co razem z bohaterem dzieliliśmy, oboje coś lubiliśmy, czegoś nie, mieliśmy podobne poglądy itp. dzięki temu czułam,że bohaterowie to moi przyjaciele a czasem nawet rodzina.
Krótko mówiąc polecam wszystkim zapoznać się z jego książkami, ponieważ jego albo się lubi, albo nie, jest mało neutralnych poglądów ze względu na jego specyficzny sposób pisania.


Co do ulubionej książki, to mało doceniania moim zdaniem , a mój osobisty faworyt Sputnik Sweetheart Sputnik Sweetheart
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 451
Ola
21-07-2016 21:07
Też ją bardzo lubię :) Na tę chwilę mój numer 1 to "Na południe od granicy, na zachód od słońca" - na pierwszy rzut oka może wydać się niepozorna, ale ten jej klimat był wspaniały :
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1505
Sylviaa7777
20-07-2016 21:09
Ja zaczęłam od "Sputnik Sweetheart" i "Na południe od granicy, na zachód od słońca" i wpadłam. Uwielbiam, i czytam każda nowość.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 560
Agi
20-07-2016 21:31
Jeszcze nie czytałam żadnej jego książki.Na próbę kupiłam Norwegian Wood Norwegian Wood Norwegian Wooda
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1213
AlpenGold
20-07-2016 21:45
Mam z Murakamim dokładnie tak samo - urzeka mnie i denerwuje. I niestety teraz od trzech tygodni denerwuje mnie "Kroniką ptaka nakręcacza". :( Jestem na 140 stronie i totalnie nie mogę ruszyć dalej... Ale Murakami fascynuje mnie jako pisarz, jest inny na tle dzisiejszych twórców.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 784
Irene
21-07-2016 07:43
Nie ma się co zmuszać. Odłóż, poczekaj, przetraw. Może za rok, albo za dwa pójdzie łatwiej. Jak się zmusisz to się zrazisz. A może to po prostu nie twoja książka. Tak też bywa :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
zgłoś błąd zgłoś błąd