rozwiń zwiń

forum Oficjalne Konkursy

Znajdź bohatera – wygraj książkę „Upragniony syn Iwaszkiewiczów”

LubimyCzytać
utworzył 04.09.2019 o 13:38

Wiesław Kępiński został osierocony jako 11-latek podczas Powstania Warszawskiego. W trakcie rzezi Woli 5 sierpnia 1944 roku zginęli jego rodzice i dwóch braci. Sam cudem ocalał. Tułał się dwa lata po Polsce, ale nikt nie miał warunków, żeby go przygarnąć. Po wojnie na apel redaktor Karoliny Beylin w "Expressie Wieczornym" reagują Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie, którzy w połowie lat 30. stracili nienarodzone dziecko. Iwaszkiewicz, odsunięty od wychowywania córek, bardzo chciał się spełnić w roli ojca, mając poczucie, że stracił syna. I tak 23 lutego 1947 roku biedny chłopak z robotniczej Woli staje się wychowankiem domu na Stawisku.

O Jarosławie Iwaszkiewiczu opowiedział jego adoptowany syn – Wiesław Kępiński. A kogo z waszej rodziny wy wybralibyście na bohatera biografii? Może spisalibyście wspomnienia swoich rodziców, a nawet dziadków?

Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.


Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Upragniony syn Iwaszkiewiczów - Jacek Skowroński
Upragniony syn Iwaszkiewiczów

Autor : Wiesław Kępiński

O Jarosławie Iwaszkiewiczu opowiada jego "syn"! Wiesław Kępiński został osierocony jako 11-latek podczas Powstania Warszawskiego. W trakcie rzezi Woli 5 sierpnia 1944 roku zginęli jego rodzice i dwóch braci. Sam cudem ocalał. Tułał się dwa lata po Polsce, ale nikt nie miał warunków, żeby go przygarnąć. Po wojnie na apel redaktor Karoliny Beylin w "Expressie Wieczornym" reagują Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie, którzy w połowie lat 30. stracili nienarodzone dziecko. Iwaszkiewicz, odsunięty od wychowywania córek, bardzo chciał się spełnić w roli ojca, mając poczucie, że stracił syna. I tak 23 lutego 1947 roku biedny chłopak z robotniczej Woli staje się wychowankiem domu na Stawisku i wchodzi w centrum życia kulturalnego i intelektualnego ówczesnej Polski. W ten sposób dostaje drugie życie, co staje się wielkim szczęściem, ale i wielkim wyzwaniem. Bo czy mógł przypuszczać, że danemu mu będzie siadać do stołu z Julianem Tuwimem, przyjmować wraz z gospodarzami królową belgijską Elżbietę i odbywać długie podróże z Jarosławem Iwaszkiewiczem po Polsce. Jarosław Iwaszkiewicz pisał do niego, że "kiedyś napiszesz pamiętnik o Stawisku, który będzie materiałem do mojej biografii!! I to pierwszorzędnym”. Tak powstały te wspomnienia.

Regulamin
  • Konkurs trwa 4 - 10 września włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce i posiadające konto na portalu lubimyczytać.pl.
  • Prace zamieszczane na serwerze portalu powinny spełniać następujące wymagania: Maksymalna waga ilustracji - 100 KB. Maksymalna szerokość - 300 px. Format pliku graficznego: .jpeg. Wymagania nie dotyczą grafik pochodzących z serwerów zewnętrznych
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane osobowe uczestnika (imię, nazwisko, adres korespondencyjny i numer telefonu) przetwarzane będą przez administratora serwisu lubimyczytać.pl w celu przeprowadzania konkursu, wysyłki nagród oraz analizy i statystyki . Dane osobowe zwycięzcy mogą zostać przekazane w celu wysyłki nagrody partnerowi konkursu - Wydawnictwu Prószyński i S-ka. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
  • Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [51]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
Anksunamun 04.09.2019 16:44
Czytelnik

Z mojej rodziny na bohaterkę biografii wybrałabym samą siebie. Byłaby to ponura, ale wzruszająca historia o smutnym dziecku, którego nikt nigdy nie chciał, o zakompleksionej, nękanej przez rówieśników nastolatce, wreszcie o dorosłej kobiecie, która mimo ciężkiej sytuacji walczy z przeciwnościami losu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jędrek 04.09.2019 15:41
Bibliotekarz

Jeden z moich przodków Leon Jezierski był szerzej znany jako „król smalcu” (niem. „smalz kuhne”) będąc przedsiębiorcą handlującym mięsem. Sprowadzał je aż ze Stanów Zjednoczonych, a reeksportował w dalekie rejony Rosji. Był bardzo przedsiębiorczy. Chociaż współcześnie napisano już o nim książkę Śledztwo w sprawie króla smalcu

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Śledztwo w sprawie króla smalcu
Tina 05.09.2019 07:25
Bibliotekarka

Nie ma takich rzeczowników w niemieckim jak „smalz kuhne”.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jędrek 05.09.2019 07:48
Bibliotekarz

Przepraszam. Miało być: Schmalz König

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Skylar 04.09.2019 15:11
Czytelnik

Moja babcia urodzona w 1931 roku w małej wiosce tuż przy granicy ukraińskiej, była najmłodszym dzieckiem, którego matka zmarła na robotach we Francji z powodu gruźlicy, osierocając ją za niemowlęcia. Wychowywana przez ciotkę była praktycznie sierotą – jej ojciec zapomniał, że dziecko istnieje i wrócił do kraju po 7 latach z nową rodziną. Choć przygarnął ją, dziewczynka była...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubięToCzytam 04.09.2019 14:30
Czytelniczka

Na bohatera biografii wybralabym mojego dzizadzia. Jest najwspanialszym czlowiekiem jakiego znam, tak pełnym ciepła, że gdyby był żarówką świeciły cale swoje życie. Ciekawa jest również rodzina monego dziadzia, którą niestety poznałam tylko w części. Najciekawsza rzeczą jest fakt, że dziadziuś miał czworo rodziców. Tak czworo. Rodzice oddali go na wychowanie innym ludziom...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 04.09.2019 13:38
Administrator

Upragniony syn Iwaszkiewiczów

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Upragniony syn Iwaszkiewiczów
katlab 09.09.2019 01:55
Czytelnik

Myśląc o osobie, której losy warto było by opowiedzieć, jest moja "trzecie babcia". Kobieta związana z moją rodziną, którą miałam okazję zajmować się pod koniec jej życia. Przeżyła on czas wojny, obóz, wywózkę do Niemiec. Zachowała niezwykłe wspomnienia z tego okresu: widziała świętego Maksymiliana Marię Kolbego, Adolfa Hitlera, na jej oczach zakatowano człowieka....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się