Konkursy LubimyCzytać.pl
Oficjalna grupa serwisu LubimyCzytać.pl. W grupie tej przeprowadzamy rozmaite książkowe konkursy z bardzo ciekawymi nagrodami. Aby uczestniczyć w konkursach LubimyCzytać.pl trzeba być zapisanym do tej grupy.
922806 czytelników
2155 dyskusji
131425 wypowiedziPokaż ostatnią
[Zakończony] Znajdź bohatera – wygraj książkę „Upragniony syn Iwaszkiewiczów”

Znajdź bohatera – wygraj książkę „Upragniony syn Iwaszkiewiczów”

Wiesław Kępiński został osierocony jako 11-latek podczas Powstania Warszawskiego. W trakcie rzezi Woli 5 sierpnia 1944 roku zginęli jego rodzice i dwóch braci. Sam cudem ocalał. Tułał się dwa lata po Polsce, ale nikt nie miał warunków, żeby go przygarnąć. Po wojnie na apel redaktor Karoliny Beylin w "Expressie Wieczornym" reagują Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie, którzy w połowie lat 30. stracili nienarodzone dziecko. Iwaszkiewicz, odsunięty od wychowywania córek, bardzo chciał się spełnić w roli ojca, mając poczucie, że stracił syna. I tak 23 lutego 1947 roku biedny chłopak z robotniczej Woli staje się wychowankiem domu na Stawisku.

O Jarosławie Iwaszkiewiczu opowiedział jego adoptowany syn – Wiesław Kępiński. A kogo z waszej rodziny wy wybralibyście na bohatera biografii? Może spisalibyście wspomnienia swoich rodziców, a nawet dziadków?

Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.

Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.

Upragniony syn Iwaszkiewiczów - Jacek Skowroński

Upragniony syn Iwaszkiewiczów

Autor: Wiesław Kępiński

O Jarosławie Iwaszkiewiczu opowiada jego "syn"! Wiesław Kępiński został osierocony jako 11-latek podczas Powstania Warszawskiego. W trakcie rzezi Woli 5 sierpnia 1944 roku zginęli jego rodzice i dwóch braci. Sam cudem ocalał. Tułał się dwa lata po Polsce, ale nikt nie miał warunków, żeby go przygarnąć. Po wojnie na apel redaktor Karoliny Beylin w "Expressie Wieczornym" reagują Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie, którzy w połowie lat 30. stracili nienarodzone dziecko. Iwaszkiewicz, odsunięty od wychowywania córek, bardzo chciał się spełnić w roli ojca, mając poczucie, że stracił syna. I tak 23 lutego 1947 roku biedny chłopak z robotniczej Woli staje się wychowankiem domu na Stawisku i wchodzi w centrum życia kulturalnego i intelektualnego ówczesnej Polski. W ten sposób dostaje drugie życie, co staje się wielkim szczęściem, ale i wielkim wyzwaniem. Bo czy mógł przypuszczać, że danemu mu będzie siadać do stołu z Julianem Tuwimem, przyjmować wraz z gospodarzami królową belgijską Elżbietę i odbywać długie podróże z Jarosławem Iwaszkiewiczem po Polsce. Jarosław Iwaszkiewicz pisał do niego, że "kiedyś napiszesz pamiętnik o Stawisku, który będzie materiałem do mojej biografii!! I to pierwszorzędnym”. Tak powstały te wspomnienia.

Regulamin
  • Konkurs trwa 4 - 10 września włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce i posiadające konto na portalu lubimyczytać.pl.
  • Prace zamieszczane na serwerze portalu powinny spełniać następujące wymagania: Maksymalna waga ilustracji - 100 KB. Maksymalna szerokość - 300 px. Format pliku graficznego: .jpeg. Wymagania nie dotyczą grafik pochodzących z serwerów zewnętrznych
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane osobowe uczestnika (imię, nazwisko, adres korespondencyjny i numer telefonu) przetwarzane będą przez administratora serwisu lubimyczytać.pl w celu przeprowadzania konkursu, wysyłki nagród oraz analizy i statystyki . Dane osobowe zwycięzcy mogą zostać przekazane w celu wysyłki nagrody partnerowi konkursu - Wydawnictwu Prószyński i S-ka. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
  • Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.
liczba postów na stronie: 
książek: 67
Hekate
10-09-2019 16:17
Moja mama zasługuje na upamiętnienie jej życia w biografii. Jest to bardzo silna kobieta. Stanęła przed trudem wychowania trzech córek samotnie. Jej biografia motywowałaby innych rodziców. Bywało ciężko, ale udało jej się zapewnić nam bardzo dobre wykształcenie. Teraz udziela się charytatywnie oraz interweniuje wobec krzywdy zwierząt. Cudownie jest obserwować kogoś, kogo kochasz, gdy rozwija skrzydła. To byłaby opowieść o osobie, która wyjeżdża z niczym na drugi koniec Polski, a zdobywa wszystko.
Biografia, która motywuje innych do działania, nie pozwala się poddać, może być twoim poradnikiem... czemu nie? Myślę, że takie coś jest potrzebne nam w tych czasach.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 3
Oła
10-09-2019 18:43
Na bohatera biografii wybrałabym moją prababcię. Była kobietą bardzo czarującą, dążącą po trupach do celu. Pochodziła ze stosunkowo ubogiej rodziny, ale dzięki swoim chęciom i ciężkiej pracy, zdobyła wykształcenie medyczne, a później pracowała w aptece, co na tamte czasy było nie lada wyróżnieniem. Z opowieści babci wiem, że była idealnym słuchaczem, ludzie traktowali ją jak księdza przy spowiedzi. Wypowiedzi przyjaciół inspirowały ją do pisania wierszy, spełniała się artystycznie w różnych dziedzinach. Oczywiście, w żadnej biografii nie może zabraknąć wątku miłosnego, tak i w tej historii trafia się przystojny młodzieniec, który trwał przy niej do końca jej dni. Małżeństwo to nie zawsze było udane i nie zawsze było kolorowo, zwłaszcza jak prababcia zaczęła chorować. Jednak mężczyzna nigdy jej nie opuścił. Dlaczego akurat ona powinna zostać bohaterką biografii? Bo każdego dnia uczy mnie na nowo, że nie można się poddawać, że wszystko zależy ode mnie, że nikt za mnie nie przeżyje mojego życia, że jeśli tylko będę chciała, jestem zdolna do wszystkiego.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 585
Magdalena
10-09-2019 20:33
Wybrałabym historię mojego pradziadka, ponieważ mogłaby być lekcją dla wielu z nas. Biografię rozpoczęłabym od końca tj. od śmierci. Napisałabym jak z domu pojechał do miasteczka i rzucił się pod pociąg w czasach, gdy pociągi rzadko jeździły. Później zaś opowiedziałabym o przyczynach takiego finału. O wyjeździe do Ameryki, gdzie się dorobił, o powrocie do kraju i pożyczeniu pieniędzy swojemu koledze. O planowanej budowie domu, która nie mogła się rozpocząć, gdyż kolega pieniędzy nie oddawał. I o żonie, która choć pożyczkę zaakceptowała, wciąż suszyła mu głowę o pieniądze...
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 0
tyna1234
10-09-2019 21:13
W pierwszej chwili, podobnie jak pozostali forumowicze, pomyślałam o przodkach, których życie niewątpliwie było bardzo trudne, inspirujące i mimo wszystko piękne, ze względu na czasy, w których przyszło im żyć, jednak takich historii jest i z pewnością jeszcze będzie wiele. W związku z tym, bohaterem napisanej przeze mnie biografii byłby mój młodszy brat. Mimo, że ma nieco ponad 20 lat, przeżył tyle przygód, iż mógłby spokojnie obdzielić nimi połowę rodziny. Ze względu na prowadzony wolontariat, odwiedził prawie wszystkie kontynenty, studiował za granicą, a podczas wakacji przejeżdża tysiące kilometrów zwiedzając rowerem Polskę. Ponadto, mimo tak licznych kontaktów ze światem, ludźmi i mnogością kultur jest największym introwertykiem, jakiego znam. Pisanie o nim książki, poza ciekawym efektem końcowym w postaci niecodziennej opowieści, pomogłoby mi go lepiej poznać i zrozumieć
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 104
DarkAngel
10-09-2019 21:48
Kiedy przeczytałam temat konkursu pomyślałam o jednej osobie. Myślę, że dla wielu z nas nasi bliscy są największymi bohaterami i tak też jest w moim przypadku. Moim jest dziadek, który zmarł w zeszłym roku, a z którym byłam bardzo związana. Czemu właśnie on? Nie miał ojca, wychowywała go matka, która sama cudem uciekła od śmierci. Urodził się kilka lat przed II wojną więc jego wczesne dzieciństwo nie było łatwe. Po wojnie okazało się, że ma tylko matkę, a matka ma tylko jego. Nie mając niczego własnego, tułali się po różnych rodzinach pracując za jedzenie i nocleg. W końcu trafili na dobrych ludzi, którzy potraktowali ich po ludzku. Mój dziadek w młodym wieku wziął ślub. Doczekał się 4 dzieci 9 wnuków i 3 prawnuków. Nie mając pełnej rodziny w dzieciństwie chciał dać najbliższym tyle miłości ile tylko mógł. Stawiał rodzinę zawsze na pierwszym miejscu. Nigdy z jego ust nie usłyszałam narzekania. Ze wszystkiego się cieszył, a nawet jeśli coś go bolało nie okazywał tego. Dawał doskonałe życiowe rady, jednocześnie nie potępiając nikogo ani niczego. Podsumowaniem jego życia była jego śmierć... Na jego pogrzeb przyszło około 200 osób. Ale nikt nie był tym zaskoczony. Mój dziadek lubił ludzi, a ludzie lubili jego. I mimo, że przez wiele lat był tylko on i jego mama potrafił sprawić, że tylu osobom go brakuje po dziś dzień. Jest moim bohaterem bo doceniał wartość posiadania rodziny, kochał ludzi i nigdy nikogo nie zostawił w potrzebie.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2390
LubimyCzytać
10-09-2019 23:59
Konkurs zakończony.
Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi.
Zwycięzców wyłonimy niebawem.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2390
LubimyCzytać
18-09-2019 12:42
Konkurs został zakończony. Za wszystkie odpowiedzi dziękujemy!
Wybraliśmy zwycięskie prace:

Jędrek
Angel iczka
Nygusia28
joola
tyna1234

Serdecznie gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się bezpośrednio.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 455
joola
19-09-2019 01:13
Fajnie, cieszę się. Dziękuję.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 383
Jędrek
18-09-2019 13:01
Gratuluję wszystkim zwycięzcom.
Dziękuję za docenienie "Króla smalcu"!
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
Książki w tej dyskusji
zgłoś błąd zgłoś błąd