Konkursy LubimyCzytać.pl
Oficjalna grupa serwisu LubimyCzytać.pl. W grupie tej przeprowadzamy rozmaite książkowe konkursy z bardzo ciekawymi nagrodami. Aby uczestniczyć w konkursach LubimyCzytać.pl trzeba być zapisanym do tej grupy.
866383 czytelników
1950 dyskusji
121425 wypowiedziPokaż ostatnią
[Zakończony] [Zakończony] Inspirująca naukowczyni - wygrak pakiet książek "Lab Girl" i "Gwiazdy, które spłonęły".

Inspirująca naukowczyni - wygrak pakiet książek "Lab Girl" i "Gwiazdy, które spłonęły".

Claire Spruce, bohaterka „Gwiazd, które spłonęły”, jest idealną żoną, dobrą matką i przykładną kobietą z przedmieścia. Jednak życie to nie bajka. Mąż pracoholik doprowadzają ją do obłędu. Marzy o tym, aby zniknąć i poczuć płomień młodzieńczych lat. Jakby na życzenie, Claire dostaje niespodziewaną wiadomość na Facebooku. Dean, stara miłość z liceum proponuje spontaniczną ucieczkę. Niestety Claire jeszcze nie wie, że powrót mężczyzny nie jest przypadkiem i będzie musiała stawić czoła konsekwencjom swoich decyzji.

„Lab girl” to fenomenalna autobiografia badaczki świata roślin, gleb i nasion. Hope Jahren już jako mała dziewczynka obudziła w sobie miłość do botaniki. Dziś Hope prowadzi trzy laboratoria i zajmuje miejsce wśród najwybitniejszych naukowców. W swojej książce opowiada o pielęgnowaniu pasji, wzlotach i upadkach, ogromnej determinacji, a także ludzkiej przyjaźni i miłości. To również historia jej bratniej duszy – Billa, genialnego odkrywcy, z którym przebyła długą drogę od niebiańskiego Bieguna Północnego, przez Stany Zjednoczone aż do rajskich Hawajów.


         


Botaniczka Hope Jahren i bohaterka powieści „Gwiazdy, które spłonęły” Claire Spruce są naukowczyniami. Spełnienie daje im obserwowanie przez mikroskop, uczestnictwo w grupach badawczych i dokonywanie odkryć. Napiszcie, czy znacie osobiście lub słyszeliście o kobiecie, która swoją pasją do nauk ścisłych zaraża wszystkich wokół i można o niej powiedzieć, że jest inspirującą naukowczynią!
 

Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.

Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.
 

Regulamin
  • Konkurs trwa od 30 listopada do 7 grudnia włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo Kobiece .
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.
 
liczba postów na stronie: 
książek: 2027
LubimyCzytać
30-11-2017 13:26
Hope Jahren Hope Jahren
Melissa Falcon Field Melissa Falcon Field
Lab Girl Lab Girl
Gwiazdy, które spłonęły Gwiazdy, które spłonęły
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 0
Piotr
07-12-2017 23:16
Jestem humanistą i nauki ścisłe często są mi obce. Jednak pierwszą kobietą będącą naukowcem która przyszła mi na myśl jest Maria Skłodowska-Curie. Maria Skłodowska-Curie musiała przecierać szlaki i łamać stereotypy w niełatwych czasach dominacji mężczyzn. Była kobietą silną i ambitną, niezważającą na niesprzyjające warunki.
Jako pierwsza kobieta profesor prowadziła zajęcia na Uniwersytecie...
Jestem humanistą i nauki ścisłe często są mi obce. Jednak pierwszą kobietą będącą naukowcem która przyszła mi na myśl jest Maria Skłodowska-Curie. Maria Skłodowska-Curie musiała przecierać szlaki i łamać stereotypy w niełatwych czasach dominacji mężczyzn. Była kobietą silną i ambitną, niezważającą na niesprzyjające warunki.
Jako pierwsza kobieta profesor prowadziła zajęcia na Uniwersytecie w Sorbonie. Jako jedna z pierwszych kobiet zdobyła prawo jazdy. Jako pierwsza kobieta otrzymała dwie nagrody Nobla z różnych dziedzin nauk przyrodniczych. Całe swoje życie poświęciła nauce, była ciepła i wrażliwa na cierpienia innych angażując się w pomoc żołnierzom podczas wojny; narażając przy tym własne życie. Do dzisiejszego dnia jest inspiracją dla wielu osób poszukujących własnej drogi w życiu. Powstaje wiele filmów i książek opisujących Jej dokonania. Była kobietą instytucją. Dziś Jej nazwiskiem są nazywane szkoły i Uniwersytety. Jest przykładem na to, że jeśli się chce i ma się wolę walki to można spełniać własne marzenia.
Jestem przekonany, że Maria Skłodowska-Curie jest dziś przykładem dla wielu osób które poszukują inspiracji i wiary we własne siły. Swoim życiem pokazała, że jeśli ma się pasję popartą konsekwencją i ciężką pracą, można osiągnąć bardzo wiele!
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 192
Dagmara
30-11-2017 15:47
Kiedy myślę o inspirującej naukowczyni, mam przed oczami moją nauczycielką od chemii z liceum. Chodziłam do klasy chemiczno-biologicznej, więc miałam tę przyjemność, że moja nauczycielka od chemii była zarazem moją wychowawczynią.

To była bardzo zatwardziała w swoim poglądach kobieta, która nie bała się wyzwań. W tamtych czasach podziwiałam jej determinację, umiejętność techniczne a zarazem umiejętność logicznego myślenia i przekazania wiedzy.

Zdecydowanie takie kobiety budzą we mnie podziw i powinno być ich jeszcze więcej.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 125
Emila
30-11-2017 17:51
MIRKA!
Kobieta zwariowana na punkcie fizyki kwantowej. Na pierwszym semestrze studiów katowała nas nią i robiła co tydzień kartkówki. I pomimo kotów które były uderzane kafarami, mimo psów spadających z dachu 2 piętrowego domu, mimo atomów uderzających o siebie z prędkością światła... uwielbiam ją.
Poza tym, zajmuje się Mikroskopem Sił Atomowych wartym ok 2 milionów zł! Można na nim oglądać pojedyncze atomy! Laboratoria z tą kobietą są niezwykle inspirujące a to, czym się zajmuje jest niezwykłe, można jej słuchać godzinami a temat fizyki i atomów nigdy się nie skończy.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1000
zlatawiecz
30-11-2017 20:17
Zdecydowanie w naukach ścisłych prym wśród znanych mi osób wiedzie moja nauczycielka geografii z gimnazjum.
To cudowna, szalona kobieta, która w nauczanie wkłada całe serce.

Swego czasu przez bite trzy miesiące omawiała w mojej klasie(i wszystkich innych na roku), co lekcję te same dwie strony zeszytu ćwiczeń, prawiąc o niezwykle absorbującym temacie demografii. A innym razem, tłumacząc na czym polega teoria heliocentryczna, biegała wokół naszych ławek z globusem w rękach.

Obecnie od września omawia na zajęciach w klasie mojego brata zagadnienie wędrówki kontynentów(dzieciaki zaczynają się obawiać o szanse przetrwania ławek, które zderzają się z sobą w ramach ilustracji do przedmiotu).

Ale i tak najcudowniejsze są odpowiedzi ustne w jej wykonaniu, kiedy zadaje uczniowi pytanie, udziela na nie osobiście odpowiedzi, mówi uczniowi, że dobrze odpowiedział i jeszcze wstawia mu piątkę za aktywność.

I jak tu nie pokochać geografii całym sercem!?

Powinnam też chyba nadmienić, że mimo tej zawieruchy, która jest nieodłączną częścią jej lekcji, to jest naprawdę wspaniała osoba i nauczycielka. Geografia jest jej pasją i potrafi też nauczyć jej innych. Dowodem na to są nagrody wygrywane na konkursach przez jej uczniów i utrzymanie ocen na dalszych szczeblach nauki na co najmniej równym poziomie.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 288
Maja
01-12-2017 09:04
Jeśli myślę "kobieta naukowiec" to moje pierwsze i chyba tak naprawdę jedyne skojarzenie to Maria Skłodowska Curie. Nie znałam jej oczywiście osobiście, ale niegdyś bardzo inspirowała mnie jako człowiek. Cechowała się odwagą i wolą ducha. Tak mądra kobieta, nie ubliżając nikomu, zapewne już nie trafi na świat.
Jej relacje z mężem były bardzo nietypowe. W końcu dwoje ludzi, którzy interesują się nauką i oddają się jej w swoim życiu, to coś rzadko spotykanego. Wszelkiego rodzaju memy z Marią Skłodowską Curie, a jest ich mnóstwo , nie ubliżają kobiecie, lecz przybliżają nam jej postać.
Podsumowując, dwukrotna laureatka nagrody Nobla jest wzorem do naśladowania. Inspiruje mnie pod każdym względem i determinuje do działania. Pokazała, że kobieta też może zostać naukowcem i czerpać z tego przyjemność oraz odnosić sukcesy światowej sławy.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1243
Patrycja
01-12-2017 10:11
Mogę podzielić się inspirującą historią zasłyszaną od koleżanki mojej cioci- nauczycielki w szkole podstawowej na wsi. Od jakiegoś czasu do szkoły regularnie przyjeżdża z wizytą była uczennica, obecnie absolwentka astronomii i organizuje warsztaty dla dzieci. Dzieciaki są zachwycone nią i tym co ona dla nich wymyśla: rysują mapy nieba ucząc się gwiazdozbiorów, grają w jakąś wymyśloną przez astronomkę grę planszową, kleją modele planet, na boisku tworzą żywy model Układu Słonecznego a jednego razu zebrały się na wieczorną obserwację nieba przez teleskop. Jak słyszę takie historie, to aż zazdroszczę tym dzieciom, bo gdy byłam mała też interesowałam się astronomią, ale nie miałam wokół siebie nikogo, kto by potrafił rozbudzić te zainteresowania i odpowiedzieć na moje pytania.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 382
Mystery
01-12-2017 10:32
Moja ciotka Magda od zawsze była osobą wygadaną, pomocną i życzliwą.

Ma 35 lat i uczy matematyki w liceum. Ponadto w czasie wolnym jeździ do Domu Dziecka i uczy dzieciaki. Sprawia jej to ogromną radość, uśmiech na twarzy tych dzieci jest dla niej najlepszą nagrodą za swoją pracę.

Ma nietypowe metody nauczania; czasem nawet uczy matematyki za pomocą wierszyków i piosenek!
Dzięki niej w czasach szkolnych radziłam sobie z tym przedmiotem bardzo dobrze.
Jest jedyną mi znaną osobą, która z taką pasją potrafi zarażać innych swoim optymizmem i wiedzą.
Ponadto zawsze można liczyć na jej pomoc.
Świat potrzebuje takich ludzi, dzięki nim wszystko wydaje się piękniejsze :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 183
Violetka
01-12-2017 10:58
Moja szwagierka!
Justyna aktualnie robi doktorat z biochemii. Jej specjalnością jest DNA, zajmowała się nawet klonowaniem roślin. Na zaliczenie pracy magisterskiej sklonowała fiołka będącego w grupie roślin zaliczanych do wymierających. Jej praca zyskała duże uznanie i wyróżnienie. W poszukiwaniu materiałów badawczych jeździ po całej Polsce- uzyskała nawet wstęp do Puszczy Białkowskiej, gdzie bezkarnie mogła zbierać "próbki";) Dodatkowo pracuje w Ogrodzie Doświadczeń, gdzie niejednokrotnie jest inicjatorką ciekawych zajęć dla uczniów w różnym wieku - są to zajęcia z zakresu chemii, biologii i fizyki. Ma niewątpliwy dar przekazywania wiedzy, opowiada o najtrudniejszych zagadnieniach w bardzo ciekawy i interesujący sposób. Przy niej wszystko wydaje się proste i łatwe;) Bardzo lubię ją słuchać, bo zawsze mogę dowiedzieć się czegoś nowego - tym bardziej, że moje studia obejmowały zupełnie inne zagadnienia.
Dodatkowo Justyna ma w sobie ogromny entuzjazm, dużo pozytywnej energii i radości - uważam, że będzie kiedyś świetnym wykładowcą, który naprawdę będzie przekazywał swoją wiedzę. Muszę także powiedzieć, że nie jest tylko zamknięta na swój naukowy świat, jak ma wielu naukowców, których znam. Potrafi rozmawiać na każdy temat i odnajduje się w każdym towarzystwie. Ma dużą wiedzę, poczucie humoru i ciepło, dzięki czemu zjednuje sobie sympatię wielu ludzi. A kiedy zobaczyłam tytuł Lab-Girl od razu pomyślałam o niej- spędza całe dnie w laboratorium przy swoich preparatach;)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2759
Ela
01-12-2017 12:45
Tak, ostatnio oglądałam program gdzie gościem była prof. Magdalena Żernicka-Goetz. Jest to polski naukowiec, jako pierwsza kobieta z Polski została profesorem na uczelni w Cambridge. Prowadzi badania nad zarodkami i początkiem życia. Jest typowana jako kandydat do Nagrody Nobla ponieważ jej badania w przyszłości mogą zaważyć na wielu dziedzinach. Jestem kompletnym laikiem jeżeli chodzi o tak skomplikowaną biologię, a pani profesor opowiadała o swoich badaniach z taką pasją i tak pięknym językiem, że do dzisiaj o tym myślę. Ma ewidentny dar mówienia, bo zaciekawiła mnie, prawnika, swoją trudną dziedziną. Widać w niej ekscytację, mówi, że czuje się jak odkrywca nowych planet. Mimo wieloletniej kariery nadal jest w niej entuzjazm. Do tego zajmuje się kluczowymi sprawami, które dzisiaj budzą wiele kontrowersji. Może na podstawie jej badań odpowiemy na pytanie kiedy zaczyna się życie? Jestem przekonana, że jej badania wzbudzą wiele głosów przeciwnych, na pewno wiele osób będzie rzucało jej kłody pod nogi zasłaniając się etyką i kwestiami religijnymi, ale ja bardzo kibicuję pani profesor i na pewno będę wyszukiwała jej nazwiska wśród laureatów znaczących nagród w najbliższych latach.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 353
fantastyczna
01-12-2017 23:45
Moja dawna nauczycielka chemii zdecydowanie pasuje do tego "rysopisu". Dzięki niej nie tylko wszyscy nauczyli się czegoś na lekcjach, ale także, z własnej inicjatywy, zadawali pytania i prosili o przeprowadzenie lekcji na konkretny temat. Jedynie na kilka z nich starczyło czasu, lecz nie zmienia to faktu, że żaden inny nauczyciel nie wyciągnął od nas takiego zainteresowania ani takiej pozytywnej aktywności na lekcji.
Jest niewielu takich nauczycieli, dlatego trzeba ich doceniać!
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
Książki w tej dyskusji
Autorzy w tej dyskusji
zgłoś błąd zgłoś błąd