rozwiń zwiń

forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Zaszyfrowane wiadomości - wygraj książkę "Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki".

LubimyCzytać
utworzył 03.08.2017 o 15:18

Cora jest niewolnicą w trzecim pokoleniu na plantacji bawełny w stanie Georgia. Jej życie nie jest łatwe, a będzie jeszcze gorzej, bo lada moment z dziecka stanie się kobietą. Kiedy Ceasar, najnowszy nabytek z Wirginii, opowiada jej o podziemnej kolei, oboje decydują się zaryzykować ucieczkę. Po piętach depcze im pościg, a schwytanie oznacza los gorszy od śmierci. Tytułowa kolej podziemna to określenie stworzonej przez abolicjonistów sieci przerzutowej zbiegłych czarnych niewolników z południowych stanów Ameryki głównie na północ do Kanady, a także do Meksyku.

 
Nazewnictwo kolejowe tworzyło tajny kod, jakim posługiwali się uciekinierzy i abolicjoniści. Do sekretnego języka dochodził też system tajnych znaków graficznych. Nazewnictwo kolejowe tworzyło tajny kod, jakim posługiwali się uciekinierzy i abolicjoniści. Do sekretnego języka dochodził też system tajnych znaków graficznych. Zastanówcie się, w jakiej sytuacji skorzystalibyście z możliwości zaszyfrowania wiadomości? Jak wyglądałaby ta sekretna komunikacja?  


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.   



Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki - Jacek Skowroński
Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki

Autor : Colson Whitehead

Książka uhonorowana Nagrodą Pulitzera 2017 i National Book Award 2016. Zdobywczyni Goodreads Choice Award w kategorii „historical fiction”. Cora jest niewolnicą w trzecim pokoleniu na plantacji bawełny w stanie Georgia. Jej życie nie jest łatwe, a będzie jeszcze gorzej, bo lada moment z dziecka stanie się kobietą. Kiedy Ceasar, najnowszy nabytek z Wirginii, opowiada jej o podziemnej kolei, oboje decydują się zaryzykować ucieczkę. Po piętach depcze im pościg, a schwytanie oznacza los gorszy od śmierci. Tytułowa kolej podziemna to określenie stworzonej przez abolicjonistów sieci przerzutowej zbiegłych czarnych niewolników z południowych stanów Ameryki głównie na północ do Kanady, a także do Meksyku. Na ten skomplikowany system ucieczkowy składały się drogi, tunele, szlaki, bezpieczne kryjówki, przewodnicy, organizacje i społeczności. Nazewnictwo kolejowe tworzyło tajny kod, jakim posługiwali się uciekinierzy i abolicjoniści. Do sekretnego języka dochodził też system tajnych znaków graficznych. Whitehead odsłania przed czytelnikami tajniki systemu przerzutowo ratunkowego dla zbiegłych niewolników, odtwarzając precyzyjnie misterną konstrukcję systemu i przerzutowe szlaki. Niezwykle wiarygodnie oddaje też opresję niewolniczego życia, codzienny znój, strach, pragnienie wydostania się na wolność.

Regulamin
  • Konkurs trwa od 3 sierpnia do 10 sierpnia włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo Albatros.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [52]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
Tothelighthouse 09.08.2017 08:31
Czytelnik

Szyfru używałabym na pewno w takiej sytuacji:
Wyobrażam sobie siebie za kilkanaście lat. Mąż, dzieci, mały domek. I moja biblioteczka. Która potrzebuje nowych książek. Mąż patrzy nieprzychylnie na te zakupy.
Kiedy kolejny raz robi mi awanturę, obmyślam plan.
- Chodźcie dzieci - mówię, a one słuchają i zafascynowane biegną aby usłyszeć co mamusia ma do powiedzenia -...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Irene Adler 09.08.2017 07:21
Czytelniczka

Nie muszę sobie tego wyobrażać! Jako dziecko mieszkałam w pobliży lasu do którego dzieciakom nie wolno było samym chodzić i oczywiście nikt tego zakazu nie przestrzegał. W głębi lasu mieliśmy zrobioną bazę. Miejsce spotkań i zabawy. Ale żeby nie iść tam na darmo żeby tylko zobaczyć, że nikogo nie ma zawsze w tym samym miejscy zostawiało się z patyków :
kółko - ktoś jest w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
magda332241 08.08.2017 23:15
Czytelnik

Każdy, kto zdaje sobie sprawę z niesamowitej mocy obliczeniowej jaką niosą ze sobą współczesne komputery, wie, że próby ręcznego kodowania wiadomości przy użyciu prostych szyfrów przestawnych bądź takich polegających na przesunięciu (szyfr Cezara) są z góry skazane na porażkę. O niemalże każdym kodzie wymyślonym przez przeciętnego człowieka można powiedzieć "Nihil...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Magdalena Jabłońska 08.08.2017 21:42
Czytelniczka

,ycarp w urfyzs einawosots san an ąjazsumyw icśonzciloko enweP
hcikleiw abezrt eiN .iceizd icśoncebo w yzc merentrap z hcajcaler w
ymeżom izdeiwopdop jeicśęzcjan ,ćaworfyzsaz śoc ybeż ,ijcanibmok
:ukdapyzrp myt w i kaj kaT .ataiwś san ogecąjazcato z ćaprezc
.miksbara ukyzęj w ecsjeim ot am kaj kat ,jewarp od jewel do cązsip

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
dziewczyna 08.08.2017 20:41
Czytelniczka

Myśląc o czymś wymagającym specjalnego sposobu komunikacji, oczami wyobraźni widzę rzeczy doniosłe; bohaterów próbujących za pomocą znanego jedynie im szyfru, uratować świat, uniemożliwiając swym antagonistom zrozumienie ich zamiarów oraz rzeczy wstrząsające, jak rządzący tym światem, odbierający ludziom możliwość odkrycia prawdy na tematy małe oraz duże, które zmienić...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
kasia90010 08.08.2017 16:15
Czytelnik

Jak byłam nastolatką miałam przyjaciółkę, z którą widywałam się tylko w wakacje, jak przyjeżdżała w odwiedziny do swojej babci. W trakcie roku szkolnego nasz kontakt ograniczał się do korespondencji. Co miesiąc pisałyśmy długie listy zawierające wszystkie najważniejsze zdarzenia z życia. Pewnego razu brat mojej przyjaciółki znalazł część listów i je przeczytał. Bałyśmy się...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Damian 08.08.2017 11:36
Czytelnik

Przyznam się teraz szczerze, ze ja nieustannie i codziennie używam pewnego szyfru, języka znanego tylko mi. Posługuję się nim średnio co około godzinę. Używam tajnego „języka głodu” do porozumiewania się z moim brzuszkiem. Czasami mój brzuszek mówi:
-El koleś, czas na kanapki..
Ja mu na to:
-Nie, nie koleżko. Dzisiaj będzie kebabinka z colcą
Dość często rozmawiamy ze sobą....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
natalka_cz 08.08.2017 10:42
Czytelnik

Kątem oka zauważyła coś leżącego na wycieraczce, gdy wypadła gwałtownie z mieszkania. Po bliższych oględzinach, dostrzegła że to książka. I to nie byle jaka! W czasach wczesno nastoletnich, gdy przeżywała fascynację piratami, to była jej ulubiona powieść. Nocami zaczytywała się wielokrotnie w jej kolejnych rozdziałach, a w dzień bawiła się w abordaż i poszukiwanie skarbów...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Bonnemort 08.08.2017 09:48
Czytelnik

Zaszyfrowanej wiadomości bardzo często używałam z moją koleżanką z ławki. Pisałyśmy do siebie szyfrem, który znałyśmy my oraz harcerze, dla nauczycieli był to totalny bełkot. Tego typu szyfry były stosowane podczas wojny, aby ważne informacje nie wpadły w ręce wroga. Teraz w szkole moim wrogiem jest nauczyciel, jednak dzięki zaszyfrowanej wiadomości mogę pozwolić sobie na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mimi 08.08.2017 00:10
Czytelnik

Moją pierwszą myślą były liściki wysyłane sobie w klasie. Zawsze towarzyszył im stres: a jeśli nauczycielka zobaczy i wszystkim przeczyta? albo ktoś z innych uczniów? Takim liścikom właśnie przydałoby się szyfrowanie. A jak by to szyfrowanie wyglądało? Myślę, że najciekawszym i jednym z prostszych szyfrów jest ten, w którym zamieniamy każdą literę alfabetu na literę stojącą...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej