forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Powiew wolności - wygraj książkę "Kruso".

LubimyCzytać
utworzył 15.03.2017 o 14:18

Owiana legendą wyspa Hiddensee na Bałtyku znajduje sięcpoza czasem. Pewnego dnia dociera na nią Ed, który chce uciec od swojego dotychczasowego życia. Zostaje pomywaczem w knajpie położonej wysoko nad morzem, gdzie poznaje Krusa. Między mężczyznami nawiązuje się trudna przyjaźń. Kruso, mistrz i patron wyspy, wtajemnicza Eda w nocne obrzędy pracowników sezonowych, w czasie których Ed przeżywa inicjację seksualną. Kruso to sekretny inspirator wspólnoty, którą spaja obietnica, że każdy rozbitek, wyrzucony poza nawias państwa i życia, zdoła w ciągu trzech nocy dotrzeć do korzeni wolności. Jednak wydarzenia z jesieni 1989 roku wstrząsają wyspą, a jej mieszkańcom pozostaje tylko walka na śmierć i życie.

 
Kruso to poetycka opowieść, która porusza temat wolności. Ludzie przybywają do Hiddensee, by poczuć jej powiew, a także by się jej nauczyć. Jak to jest z Waszą wolnością? Jakie miejsce lub sytuacja sprawiają, że czujecie się naprawdę wolni?  


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.  



Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Kruso - Jacek Skowroński
Kruso

Autor : Lutz Seiler

Ponad 350 000 sprzedanych egzemplarzy w Niemczech! Prawa do tłumaczenia zakupione w ponad 20 krajach. Owiana legendą wyspa Hiddensee na Bałtyku znajduje się, jak mówią,- „po tamtej stronie wiadomości” i poza czasem. Pewnego dnia dociera na nią Ed, który chce uciec od swojego dotychczasowego życia. Zostaje pomywaczem w zmywalni U Klausnera ̶ knajpie położonej wysoko nad morzem ̶ gdzie poznaje Krusa. Między mężczyznami nawiązuje się trudna przyjaźń. Kruso, mistrz i patron wyspy, wtajemnicza Eda w nocne obrzędy pracowników sezonowych, w czasie których Ed przeżywa inicjację seksualną. Kruso to sekretny inspirator wspólnoty, którą spaja obietnica, że każdy rozbitek, wyrzucony poza nawias państwa i życia, zdoła w ciągu trzech nocy dotrzeć do korzeni wolności. Jednak wydarzenia z jesieni 1989 roku wstrząsają wyspą, a jej mieszkańcom pozostaje tylko walka na śmierć i życie. „Dzięki debiutanckiej powieści dojrzały poeta, jakim jest Seiler, od razu trafia do pierwszej ligi niemieckich pisarzy” Die Zeit „Kruso to pierwsza poważna literacka odpowiedź na Czarodziejską górę Tomasza Manna” Der Spiegel „Po prostu przeczytajcie tę niezwykle poetycką powieść!” Zeit Online „Powieść Seilera jest liryczna i napisana z niezwykłą siłą. Już w tym momencie należy ją zaliczyć do największych dzieł współczesnej literatury niemieckojęzycznej” WDR „Ta powieść ma wymiar historyczno-polityczny. To medytacja na temat różnych form wolności, wspaniały poetycki głos na temat konkretnej sytuacji politycznej. Bez wątpienia wielka literatura.” 3 Sat Kulturzeit „Kruso przekształca poetyckie frazy w mięsistą prozę, przedstawiającą wydarzenia historycznego lata 1989 roku.” Süddeutsche Zeitung „Seiler niczym reżyser z wirtuozerią kreuje świat małej wysepki na Bałtyku. Dzięki językowi jego powieści ze szczególną mocą wybrzmiewa natomiast temat wolności.” WELT am Sonntag

Regulamin
  • Konkurs trwa od 15 marca do 23 marca włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [82]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
Effugere 21.03.2017 17:25
Czytelnik

Naprawdę wolna poczułam się kiedy nie musiałam już pięćdziesiąty lat poprawiać pracy magisterskiej, która i tak jest zlepkiem przypisów i niewartościowych treści a mogłam pisać swoje opowiadanie puszczając wodze wyobraźni, nie zwracając uwagi na krytykę przelać wszystko co miałam w głowie na papier.
Nie czuję się wolna kiedy śpiesząc się do pracy czy na uczelnie podążam...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Paula 21.03.2017 16:37
Czytelniczka

Mnie i moją wolność dzieli aktualnie 121km drogi samochodem. Poznałam to miejsce jakieś 3 lata temu. Miejsce, w którym wszystkie problemy przestały istnieć. Nie wiem do tej pory jak to się dzieje, nie wiem dlaczego tak jest, ale zawsze gdy tam jestem, czuje wewnętrzny spokój. Rozluźnienie. Całkowity reset. Mój umysł odrzuca wszelkie troski, zmartwienia. Liczy się tu i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Michał 21.03.2017 15:19
Czytelnik

Jak byłem dziecko to się cieszyłem Stachurą i bardzo chciałem móc tak jak on w swoim ideale siebie umieć znaleźć wymarzone miejsce wszędzie gdzie się znajdę. Wszyscy wokół poszukują jakichś miejsc w których czują się wolni i szczęśliwi, często to są jakieś miasta nadmorskie albo stolice w odległych państwach, do których zmierza się pociągami, samochodami albo samolotami,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Magdalena D-J 21.03.2017 14:58
Czytelniczka

Po przeczytaniu tematu, w pierwszej chwili chciałam napisać, że czuję się wolna, gdy czytam książki. Po zastanowieniu się, doszłam do wniosku, że nie jest to prawdą. Czytając daną pozycję, jestem w jej świecie i w pewien sposób jestem książką "zniewolona".
Sen również nie daje mi całkowitej wolności, ponieważ sny często związane są z wydarzeniami danego dnia - przeżywam...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
bk123 21.03.2017 12:52
Czytelnik

W dzisiejszych czasach wolność jest wartością deficytową, chociaż nie uważam, żeby moja wolność była ograniczona w sposób całkowity. Dość duży zakres swobody jednostki wynika z relatywnie niewielkiej politycznej ingerencji w wolność osobistą. Wnikając głębiej w znaczenie wolności, jest ona ograniczana przez samo społeczeństwo i rozwój cywilizacji. Kosztem tego właśnie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
agnieszka2907 21.03.2017 07:21
Czytelnik

To czy człowiek może się poczuć wolny zależy od tego jak pojmuje wolność. Dlatego też może okazać się, że w żadnym miejscu nie osiągnie tego stanu.
Dla mnie wolność to swoboda w byciu sobą, brak zmartwień, odcięcie się od świata i związanych z nim problemów.
Naprawdę wolna czuję się w górach. Ich ogrom z jednej strony przeraża, z drugiej zaś pokazuje naszą małość i dzięki...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Blodeuwedd 20.03.2017 23:14
Czytelnik

Naprawdę wolna czuję się pod wodą. Kiedy nurkuję w "malachitowej łące morza" - Adriatyku, tracąc poczucie czasu, zanurzając się w cudownej ciszy, którą przerywa tylko mój własny spokojny oddech i delikatny szum wody. Zostawiam za sobą prawa fizyczne, które ograniczają mnie na lądzie i nareszcie czuję swoje ciało w pełni, zyskuję nad nim absolutną władzę. Pod wodą poruszam...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Natalia Neisser 20.03.2017 19:13
Czytelniczka

Nie można tak naprawdę zrozumieć, co czuł Adam Mickiewicz w trakcie swojej wędrówki po Krymie, jeśli samemu nie doświadczyło się piękna tego regionu. Od 2011 roku to właśnie Krym z jego nadal dzikimi stepami i plażami kojarzy mi się z bezgraniczną wolnością i naturalnym, surowym pięknem. Moim marzeniem jest tam wrócić i jeśli sytuacja polityczna na to pozwoli z pewnością...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
zbychoov 20.03.2017 14:25
Czytelnik

Wolność jest prosta. Żyj zgodnie ze swoimi przekonaniami, nie wadź innym, nie bój się spojrzeć sobie w oczy przy goleniu :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Murmysz 20.03.2017 14:13
Czytelnik

Jest takie miejsce, gdzieś na południu Polski, gdzie czas płynie inaczej, a życie toczy się innym rytmem.
No ok, może to brzmi banalnie, ale to szczera prawda! To mała wieś, gdzie nikt nie zamyka przed nikim drzwi, podwórka nie są ogrodzone, kłótnie sąsiedzkie nie istnieją, nikt nikogo nie kontroluje i nie ocenia.
Jest pięknie:)
Tam mam rodzinę i tam jestem wolna. Mogę...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej