forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Moja Republika - wygraj książkę "Republika. Nieustanne tango".

LubimyCzytać
utworzył 13.01.2017 o 13:06

Biografia najważniejszego polskiego zespołu rockowego opowiada historię fenomenu Republiki. To fascynująca podróż przez lata PRL-u, epokę transformacji, lata 90., które były pomieszaniem wszelkich gatunków i pogonią za sukcesem. Losy zespołu odzwierciedlają popkulturowe przemiany w nadwiślańskim kraju. To opowieść o rockandrollowym etosie z jednej i bijatykami muzycznych subkultur z drugiej strony.

 
Republika to nazwa, którą kojarzy już kilka pokoleń wychowanych na polskiej muzyce. Czy macie wspomnienia związane z tym zespołem? Byliście na koncercie, tańczyliście do utworów odtwarzanych na kasetach? A może Wasi najbliżsi szczególnie pamiętają jakieś wydarzenie związane z Republiką? Podzielcie się tymi wspomnieniami.  


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.  



Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Republika. Nieustanne tango - Jacek Skowroński
Republika. Nieustanne tango

Autor : Leszek Gnoiński

Republika, najbardziej zjawiskowy i nowatorski spośród polskich zespołów. To więcej niż zespół, to fenomen, którego losy odzwierciedlają najnowszą historię popkultury nad Wisłą: od wizerunkowych i muzycznych eksperymentów lat 80., przez narodziny show-biznesu w późnym PRL-u oraz prowizorkę epoki transformacji, aż po lata 90. z ich pomieszaniem gatunków i pogonią za sukcesem. „Republika. Nieustanne tango” to biografia najważniejszego polskiego zespołu rockowego i fascynująca opowieść o polskiej muzyce, z rockandrollowym etosem po jednej stronie i machinacjami obrotnych menedżerów, bijatykami muzycznych subkultur oraz ambicjami większymi niż „układ na dwie gitary i perkusję” po drugiej. Lata 80. zeszłego stulecia to okres solidarnościowej rewolucji. Ta rewolucja miała swój soundtrack. Zadbały o to grupy rockowe: Maanam, Perfect, Brygada Kryzys, Kult, Lombard i Republika. Ta ostatnia zrobiła to w adekwatnym kafkowsko-orwellowskim stylu. Solidarność się skończyła. Muzyka pozostała. Kora i Kamil Sipowicz Wreszcie powstała mapa Republiki! Unikatowa, charyzmatyczna i uwodząca. Dająca lekcję wolności i zmieniająca świadomość. Jak to Republika. Na tę książkę czekałam całe lata. Mela Koteluk To piękna widokówka z innego świata. Nie tylko dlatego, że jej „akcja” rozgrywa się głównie w okresie stanu wojennego. I nie tylko dlatego, że w sposób pasjonujący opowiada o dziwnych czasach, gdy polski zespół rockowy mógł wywołać masowe i skrajne emocje społeczne. Gnoiński przywołuje fascynującą historię Ciechowskiego, dla którego przekaz artystyczny był ważniejszy niż popularność. Piotr Bratkowski, „Newsweek Polska”

Regulamin
  • Konkurs trwa od 13 stycznia do 22 stycznia włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo Agora SA.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [33]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
LubimyCzytać 23.01.2017 10:24
Administrator

Konkurs został zakończony. Za wszystkie odpowiedzi dziękujemy!

Wybraliśmy zwycięskie prace:

_fantasquemagorie_
Olena
Ania
Zośka
Wiedźma

Serdecznie gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się bezpośrednio.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
23.01.2017 12:28
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anna 22.01.2017 23:16
Czytelniczka

Republika kojarzy mi się z miłymi dwiema muzycznymi chwilami. Kiedy po raz pierwszy zapoznałam się z piosenką pt."zapytaj mnie czy Cię kocham". Miałam 12 lat, ale rozumiałam słowa śpiewane przez Grzegorza Ciechowskiego. Te słowa w refrenie tak brzmiały pięknie. Pasowały do wykonania przez niego muzycznego brzmienia.
Obecnie stają puentą i pytaniem słów zawartych w związku,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
cień_fprefecta 22.01.2017 23:14
Bibliotekarz

A ja szczerze napisze, że wolę ich słuchać niż o nich czytać :)
Oczywiście ten komentarz jest napisany wyłącznie dla pieniędzy ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Justyna 22.01.2017 19:48
Czytelnik

Jedno skojarzenie-wesele Gosi i Marcina i ich szalony taniec ślubny!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Zośka 22.01.2017 18:13
Czytelnik

Moja historia z Republiką zaczęła się w 2013 r, kiedy moja grupa wokalna działająca w ośrodku kultury zaczęła przygotowywać spektakl muzyczny poświęcony twórczości Republiki. Od tego momentu zaczęła się podróż po czasach w których tworzyli o problemach, które gdzieś przemykały w tekstach, o ich nastrojach. Śpiewając ich piosenki wczuwając się i interpretując na swój sposób...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
PonuryDziadyga 21.01.2017 12:31
Czytelnik

Rzecz wydarzyła się pod koniec lat dziewięćdziesiątych i dotyczyła Grzegorza Ciechowskiego i... mojej matki.
W tamtym czasie rodzicielka pracowała w Piasecznie, w hipermarkecie Auchan. Jak każdy sklep w okolicy Warszawy, ten miał to do siebie, że często pojawiali się w nim ludzie znani z telewizji, albo afiszy kinowych - wtedy jeszcze nie było zalewu celebrytów "znanych z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LeniwyCzłowiek 20.01.2017 20:14
Czytelnik

Szczerze mówiąc Republikę a tym samym Obywatela G.C. poznałem jakieś 8-9 lat temu. Pod hasłem republika kryło się coś odstraszającego - przywoływało czasy komuny jakiejś dziwnej muzyki. Dopiero kiedy usłyszałem utwór "Nie pytaj o Polskę" zrozumiałem jak wiele straciłem. Później poszło już z górki, im więcej utworów poznawałem, tym więcej chciałem usłyszeć nowych. Do dziś w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
konto usunięte
20.01.2017 20:01
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

ryba616 20.01.2017 16:59
Czytelnik

Grzegorz Ciechowski i Republika to już historia sama w sobie. Zespół ten towarzyszył mi podczas okresu nastoletniego buntu, więc silnie zakorzenił się w mojej głowie. Wspaniałe lata, wspaniały zespół, wspaniałe wspomnienia. Jak teraz słucham Republiki mam ochotę znów mieć 15 lat, trampki na stopach, czerwoną grzywkę i siano w głowie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
20.01.2017 13:39
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto