CzytajPL konkurs
Konkursy LubimyCzytać.pl
Oficjalna grupa serwisu LubimyCzytać.pl. W grupie tej przeprowadzamy rozmaite książkowe konkursy z bardzo ciekawymi nagrodami. Aby uczestniczyć w konkursach LubimyCzytać.pl trzeba być zapisanym do tej grupy.
866818 czytelników
1954 dyskusji
121567 wypowiedziPokaż ostatnią
[Zakończony] [Zakończony] Kim jest autor? - wygraj książki Eleny Ferrante.

Kim jest autor? - wygraj książki Eleny Ferrante.

Seria powieści neapolitańskich Eleny Ferrante, śledzi losy dwóch przyjaciółek - Eleny i Lily. Sześćdziesięcioletnia Elena Greco dowiaduje się, że Lila, jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa zniknęła bez śladu. Staje się to pretekstem do spisania perypetii ich znajomości. Od pierwszego tomu, pt. „Genialna przyjaciółka”, możemy obserwować lata ich młodości i dorastanie w pełnym przemocy, patriarchalnym środowisku Neapolu lat pięćdziesiątych XX w. Opisany w „Historii nowego nazwiska” czas dorastania, naznaczony jest trudnymi decyzjami i próbami ucieczki. W trzecim tomie, „Historia ucieczki”, przychodzi im zmierzyć się z konsekwencjami dokonanych wyborów, w obliczu nowych wyzwań, jakie niesie ze sobą burzliwa epoka, w której żyją.

Elena Ferrante swoimi książkami wywołała światową sensację literacką. W zachwytach nad jej twórczością rozpływają się recenzenci New York Times, The Guardian, The Paris Review i in. W jej przypadku mamy do czynienia z rzadką sytuacją, gdy ogromna popularność wśród czytelników, idzie w parze ze zgodnym uznaniem krytyki. I choć o jej twórczości mówi się dużo i dobrze, o niej samej nie da się stwierdzić prawie nic pewnego. Włoszka skrzętnie skrywa swoją prawdziwą tożsamość.

My natomiast wiemy, że jeśli autor jest nieznany, czasem trzeba go po prostu wymyślić. Napiszcie notkę biograficzną autora powieści, której Wy jesteście głównymi bohaterami.  

Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.

Autorzy trzech najciekawszych tekstów otrzymają zestaw książek "Genialna przyjaciółka", "Historia nowego nazwiska" i "Historia ucieczki" Eleny Ferrante.

 
Regulamin
  • Konkurs trwa od 9 lutego do 16 lutego włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i wydawnictwo Sonia Draga.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.
 
liczba postów na stronie: 
książek: 2031
LubimyCzytać
09-02-2016 10:51
Genialna przyjaciółka Genialna przyjaciółka Historia nowego nazwiskaHistoria nowego nazwiska Historia ucieczki Historia ucieczki Elena Ferrante Elena Ferrante
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 0
Lena
13-02-2016 16:18
„Are you kidding me?” chciałabym wielokrotnie wykrzyczeć autorce tej, najistotniejszej dla mnie książki. Jest jednak jeden mały, ale dość istotny problem …nikt, ale dosłownie nikt, nie wie kim ona jest! Zabawne, niby wszyscy o niej słyszeli, nikt jej nie widział – magia?
Nie mam jednak najmniejszej wątpliwości, że jest kobietą. Nie uwłaczając panom, ale żaden z nich nie potrafiłby upleć z...
„Are you kidding me?” chciałabym wielokrotnie wykrzyczeć autorce tej, najistotniejszej dla mnie książki. Jest jednak jeden mały, ale dość istotny problem …nikt, ale dosłownie nikt, nie wie kim ona jest! Zabawne, niby wszyscy o niej słyszeli, nikt jej nie widział – magia?
Nie mam jednak najmniejszej wątpliwości, że jest kobietą. Nie uwłaczając panom, ale żaden z nich nie potrafiłby upleć z wydawałoby się dość prozaicznych zdarzeń, tak ciekawej intrygi. A jak pokazuje nam historia, intryga jest domeną kobiet. Chyba się ze mną zgodzicie? Po sposobie kreowania rzeczywistości przedstawionej w powieści stwierdzić można, że autorka obdarzona jest niezwykłą wyobraźnią i, co ciekawsze, irytującą zdolnością zaskarbiania sobie zaufania czytelnika. Ale nie dajcie się zwieść, to ostatnie jest bardzo, bardzo mylące. Autorka (przewrotna kobieta) pozwala Ci myśleć, że znasz główną bohaterkę i dokładnie wiesz co stanie się w jej życiu. Przewracasz zatem spokojnie stronę, a tu bęc… całe Twoje wyobrażenie dalszych wydarzeń sypie się jak domek z kart. Tak jakby autorka chciała powiedzieć „ A co? Myślałaś, że możesz cokolwiek przewidzieć? Nie oszukuj się kochana!” No, Majstersztyk!
I wszystko okraszone dobrym humorem, czasem czarnym i abstrakcyjnym, ale zawsze trafiającym w punkt.
Kobieta niebanalna, zabawna i do bólu prawdziwa, taka jest ona- Mistrzyni pióra.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 209
Bury
09-02-2016 11:27
Nie wiem kim jest scenarzysta mojego życia, ale czasami mam wrażenie, że dostał nieograniczony budżet i torebkę odpowiednich grzybków.

Wiem przynajmniej, że nie jest to Quentin Tarantino, bo wciąż żyję.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 802
Czytajka
09-02-2016 12:27
Sześcioletni chłopak. Krótkie blond włoski, niebieskie oczka, ładny uśmieszek - śliczne dziecko. Charakter ma ciekawski, nadpobudliwy, jest pełen energii. Nie umie czytać i pisać, ale bardzo lubi wciskać różnorodne guziczki. Co to są te przyciski?
Cóż, taki wielki, zielony przycisk z napisem PECH, sprawia, że nic mi się nie udaje.
Mały, żółty guzik z tęczą i jednorożcem naciska raz na kilka miesięcy, bowiem jest przykryty pudłami po pizzie. Oznacza radość.
Biały guzik w niebieskie paseczki sprawia, że w mojej głowie jest mnóstwo inspiracji. On jednak jest zapomnianym przyciskiem - niestety!
Granatowy, wielki guzik z napisem WAHANIE tworzy w moim życiu istny zamęt. ,,Nauczyłaś się na polski? To twój dom? Ta bluzka nie jest na lewą stronę? Nie ma przypadkiem sprawdzianu?" I tak cały czas...
Możliwości jest milion, ale najpopularniejszym guzikiem okazał się cały żółty, świecący przycisk z napisem STRACH. ,,Dziś mi się nudzi więc - żółty guzik! Sprawmy, by bała się odpowiedzieć! Mam doskonały humor zatem... wielki guziczek! Zrobię tak, że nie pozna nikogo nowego! Okropna pogoda, no to czas na żółty przycisk! Ale mocno go wcisnę i długo, żeby bała się opuścić Hogwart!
*Serio, mam ochotę go zabić.*
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 509
H2O
09-02-2016 13:21
Autorka Aleksandra jest osobą nieprzewidywalną. Charakteryzuje ją nadmierna marzycielskość i bujanie w obłokach. W życiu zdaje się jej chodzić w dwóch różnych skarpetkach, po prostu nie przywiązuje do tego wagi.
W domu panuje u niej zawsze bałagan, chociaż usilnie stara się coś z tym zrobić, niestety bez rezultatów.
Ma dwoje dzieci, które żyją, są całe i zdrowe, co jest naszym zdaniem dużym sukcesem.
Aleksandra od wczesnych lat przedszkolnych bujała w obłokach, żyła w równoległych światach. Dzięki temu miała znakomite oceny z języka polskiego i bardzo słabe z przedmiotów ścisłych na których się po prostu wyłączała.
Od zawsze bardzo dużo czytała, telewizji nie oglądała wcale. Któregoś dnia Mąż poradził jej, żeby zaczęła pisać.
I tak powstały jej książki Genialna przyjaciółka, Historia nowego nazwiska i Historia ucieczki .
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 789
Darsky
09-02-2016 13:22
Enigmatyczny Roman Tyczny, marzyciel i bajarz, który sam określa siebie jako „tego szczęśliwca, który jako jedyny na świecie rozumie kobiety” wkroczył w życie czytelników na początku lat 90 i już w pierwszych miesiącach kariery pisarskiej ustanowił rekord sprzedanych egzemplarzy debiutanckiego „Darsky. Wychodząc z cienia”. Ambitny i niezwykle zdolny pisarz lubelski, prywatnie właściciel chomika Grzesia i dobry sąsiad. Prekursor gatunku wędrowne fantasy, w którym książka „Wybaczyć Darsky’emu” przetarła szlak i natchnęła młodych twórców do tworzenia podobnych postaci i światów. Sam Roman Tyczny jest niezwykle skromny, unika wywiadów i nie zależy mu na rozgłosie. Zapytany, czy Darsky ma swój pierwowzór w jakiejś rzeczywistej postaci, odparł: „Przecież sam Darsky jest rzeczywisty”.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 433
Kokos
09-02-2016 13:25
Jestem bohaterką powieści pisanej przez mężczyznę po czterdziestce. Znudzony dotychczasowym życiem i nękany (od lat) kryzysem wieku średniego wykładowca akademicki postanowił wziąć się za pisarstwo. Wymyślił sobie na bohaterkę młodą dziewczynę, bo wydało mu się zabawne zmierzenie z chaotycznym - jego zdaniem - umysłem kobiety. Wyobraził sobie, że miała dość sielankowe dzieciństwo, ale uświadomił sobie, że postać robi się wtedy mało realistyczna, więc na wszelki wypadek dodał jej w wieku nastoletnim parę życiowych tragedii. Przez chwilę kusiło go, żeby zrobić z niej naukowca, mógłby wtedy odnaleźć w niej swoje alter ego i dawno porzucone ideały, ale uznał, że to jednak pretensjonalne. Jako erudyta skazał ją jednak na pracę intelektualną, bo dzięki temu jako autor mógł popisywać się znajomością wielu różnorodnych pojęć, będąc narratorem wiedzącym o wiele więcej niż jego bohaterka i chwaląc się przed czytelnikami własną wiedzą. Kiedy pisał, lubił sobie wyobrażać, jak na spotkaniach autorskich chwali się jego elokwencję i refleksyjną prozę. Marzył, że porównają go do Houellebecqa albo, jeśli muszą już ze swojskiego podwórka, to do Stasiuka. W takich chwilach zapominał o swojej bohaterce i o życiu, które jej dał i pogrążał się w marzeniach o własnej chwale.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 255
Hebrajka
09-02-2016 13:41
Chance Change- współczesna autorka literatury obyczajowej. Popełniła również jedną biografię, jednak sama przyznaje, że ten gatunek nie należy do ulubionych, gdyż trudno jej oderwać się od osobistych przekonań i poglądów. „Nie mam szans schować się za bohaterem, a jak wiecie w moich książkach jest dużo mnie”- powiedziała w wywiadzie udzielonym magazynowi Esquire w 2010 roku.

Change urodziła się w rodzinie, w której zamiłowanie do literatury ograniczało się do czytania, więc jej pomysł o zostaniu pisarką nie spodobał się rodzinie. Mając piętnaście lat została z młodszą siostrą sama w Dark City, gdyż rodzice Change wyjechali za chlebem za granicę. Niedługo potem nastoletnia Chance zaczęła eksperymentować z używkami, nie stroniła od imprezowego towarzystwa i mężczyzn. Mimo problemów z prawem w jakie uwikłała się przed uzyskaniem pełnoletniości, ukończyła szkołę z wyróżnieniem i podjęła studia na Academy of Education. Humanistyczny umysł, zamiłowanie do literatury i sztuki wkrótce zaowocowały publikacjami w lokalnych czasopismach. Chance marzyła jednak o pisaniu prawdziwych powieści.

Już jako dorosła kobieta wyprowadziła się do Silent Village, gdzie w wolnych chwilach odnajduje spokój podczas samotnych wypraw na końskim grzbiecie.

W jej literaturze zauważyć można silną inspirację i czerpanie z własnego życia, zarówno lat trudnych młodzieńczych jak i bardziej statecznych. Charakterystyczną cechą jest również kreowanie na główne bohaterki silnych i niezależnych kobiet.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 807
Bursztyniara
09-02-2016 13:56
Nie pokończył żadnych wyższych szkół; nie wygrał, a właściwie nawet nie uczestniczył w żadnym konkursie literackim. Wiele jego tworów przeszło bez większego rozgłosu, nienagrodzone. Mimo to pan Iks Igrekowski i jego dzieło nie powinno być niedoceniane, gdyż przy odrobinie szczęścia i samozaparcia ze strony głównego wydawcy, może podbić świat. Nie takie tragedie życiowe go podbijały. W owym początkowo pozornie chaotycznym i nieprzemyślanym grafomaństwie jest metoda, a oryginalna całość finalnie okazuje spójna i logiczna. Niemal każdy szczegół, każdy gest, słowo i każda strona ma wpływ na akcje. Pan Iks bardzo umiejętnie buduje napięcie i przeczy utartym schematom. Jak Bóg miesza w życiu swojego bohatera, a czytelnikowi pozostaje jedynie obserwować z napięciem tą grę, zastanawiając się, dokąd to wszystko zmierza.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 120
Moooniaa
09-02-2016 14:10
Autorem powieści jest cichy, niepozorny sąsiad z bloku, samotnik, po trzydziestce, bez żony i dzieci. Na co dzień pracujący w biurze, mało towarzyski, z licznymi przykrymi doświadczeniami życiowymi. Uwielbiający za to czytać kryminały i thrillery medyczne, a jego największym marzeniem jest napisanie serii książek, które rozejdą się w milionach egzemplarzy na całym świecie. W związku z tym, że ma mnóstwo wolnego czasu i pomysłów w głowie, jako bohaterkę swojej powieści wybrał sąsiadkę z dołu, z którą często dyskutuje o książkach. Studentkę biologii postanowił opisać jako lekarkę medycyny sądowej, która wnikliwie bada przyczyny śmierci. Oczywiście tworzy obok niej postać policjanta śledczego - odważnego, przebojowego, dociekliwego, czyli kogoś kim sam autor chciałby być. Razem rozwiązują najrozmaitsze zagadki kryminalne tworząc świetny, zgrany duet. W książkach czuć jednak odzwierciedlenie życia prywatnego autora i jego bohaterki, co tłumaczy dlaczego są ze sobą tak związani emocjonalnie. Jego rodziców zamordowano, gdy miał 6 lat, ona straciła matkę w wieku 16 lat. W książkach oboje pragną sprawiedliwości i surowej kary dla przestępców.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 76
SilentEminence
09-02-2016 14:44
Nikt o nim nie słyszał; nikt nie podejrzewał, że mroczne pomieszczenie w miejskiej kamienicy ukrywa niczym zazdrosna kochanka swego właściciela. Nie rozmawiał z ludźmi, a wciąż mimo to posiadał niezwykle przenikliwy umysł. W nocnych koszmarach powracało do młodego mężczyzny wspomnienie niespełnionych ambicji. W przerwach w miejscowym szpitalu sięgał po pióro i przy filiżance herbaty nakreślił obraz swej drugiej osobowości. Starannie dopracował najmniejszy szczegół istoty bez serca; istoty która przechowywała w swym zimnym sercu wszystkiego jego lęki oraz pragnienia. Po zakończonej pracy ubierał białe rękawiczki ze skóry i chował notatki do biurka, by nikt ich nie znalazł. A mimo to w końcu ujrzały światło dzienne.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
Autorzy w tej dyskusji
zgłoś błąd zgłoś błąd