Rozmowy z autorami
Oficjalna grupa serwisu LubimyCzytać.pl. W tej grupie przeprowadzamy rozmowy z autorami. Aby uczestniczyć w rozmowach trzeba być zapisanym do tej grupy.
836225 czytelników
177 dyskusji
6685 wypowiedziPokaż ostatnią
[Zakończone] Brandon Sanderson odpowie na Wasze pytania!

Brandon Sanderson odpowie na Wasze pytania!


 

Brandon Sanderson urodził się w grudniu 1975 roku w Lincoln, w stanie Nebraska. Jako dziecko bardzo lubił czytać, ale w pewnym momencie stracił zainteresowanie lekturą ze względu na to jakie książki były mu sugerowane w szkole. Ten stan trwał kilka lat, aż w końcu trafił na nauczycielkę (Mrs. Reader), która dała mu do przeczytania powieść Zguba smoków Barbary Hambly. Książka bardzo mu się spodobała i zaczął szukać czegoś podobnego. Odkrył wtedy m.in. Roberta Jordana, Melanie Rawn, Davida Eddingsa, Anne McCaffrey i Orsona Scotta Carda. Przez następne lata swojej edukacji był bardzo aktywnym czytelnikiem. Polubił epickie fantasy tak bardzo, że zaczął próbować swoich sił w pisaniu – jak sam przyznaje jego pierwsze próby były mocno nieudane.

Brandon ukończył biochemię i literaturę angielską. W trakcie sudiów podjął pracę jako nocny recepcjonista w hotelu ze względu na to, że mógł w tym czasie pisać. W ciągu dnia się uczył, a nocami pracował, żeby się utrzymać i pisał ile tylko mógł. Zaniedbał w tym czasie swoich znajomych, ale napisał aż siedem powieści. Rozsyłał je do wydawnictw, ale pomimo otrzymywania samych odmownych listów nie przestawał pisać.

Sporo dała mu praca w magazynie „The Leading Edge” - nawiązał wtedy sporo nowych, wartościowych znajomości. Brał też lekcje pisania u Davida Farlanda, autora cyklu Władcy runów. To Farland zasugerował mu, że powinien jak najczęściej jeździć na konwenty, aby poznać środowisko i wyrobić sobie znajomości w branży.

W 2003 roku Sanderson odebrał telefon od Moshe Federa z wydawnictwa Tor, które chciało kupić prawa do Elantris. W maju 2005 roku Brandon Sanderson trzymał w ręce swój debiut literacki! Od tamtej pory jego kariera ciągle nabiera rozpędu. 
 

Od dziś do 20 marca będziemy zbierać propozycje pytań do pisarza. Najciekawsze wybierzemy i prześlemy do autora, a jego odpowiedzi opublikujemy w serwisie.

Autorom trzech najciekawszych pytań przekażemy książki Piasek Raszida

Piasek Raszida

Nagrodę ufundowało Wydawnictwo IUVIPytania zadawajcie jako komentarze w tej dyskusji.

 
liczba postów na stronie: 
książek: 1806
LubimyCzytać
15-03-2017 12:56
Brandon Sanderson Brandon Sanderson
Piasek Raszida Piasek Raszida
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 252
MarionetkaLiteracka
15-03-2017 14:39
Ukończył Pan biochemię oraz literaturę angielską. Czy myślał Pan nad napisaniem powieści łączącej w sobie elementy szeroko pojętej biochemii z literaturą fantastyczną?

Rozumiem, że wielu autorów czerpie inspiracje prawie we wszystkim co ich otacza. Ja natomiast chciałam zapytać, czy są takie rzeczy, w których według Pana nie warto szukać inspiracji?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 129
veronika1997
15-03-2017 18:14
Czy utożsamia się Pan z którymś z bohaterów swojej książki? Jeśli tak, to z którym i dlaczego?

Gdyby jednak nie udało się Panu osiągnąć sukcesu w pisaniu, czym by się Pan zajmował? Co chciałby Pan robić w życiu poza pisaniem książek?

Gdyby mógł Pan czytać zaledwie jedną książkę już do końca życia, którą by Pan wybrał i dlaczego?

Czy chciałby Pan stworzyć książkę ze współpracą z jakimś autorem? Jeśli tak to z kim?

Którą ze swoich książek uważa Pan za najlepszą i dlaczego?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 603
Rachel3
16-03-2017 14:23
W epilogu do "Słów Światłości", zatytułowanym "Art and Expectation" pojawia się monolog Trefnisia ("Wit"), ale wypowiedziany w formie dialogu z nieokreślonym rozmówcą. Pada w nim stwierdzenie, że "sztuka jest fundamentalnie niesprawiedliwa" ("Art is fundamentally unfair"), ponieważ pozostaje zależna od jej odbiorców i ich oczekiwań, a twórca o zbyt wysokiej reputacji będzie o wiele surowiej oceniany za dzieło 'jedynie' dobre. Na koniec Trefniś stwierdza, że chciałby widowni, która nie oczekuje niczego konkretnego, a jedynie aby ją zabawić ("Give me an audience who have come to be entertained, but who expect nothing special. To them, I'll be a god.").

Czy te słowa komentują w jakikolwiek sposób Pańską karierę, w tym oczekiwania czytelników wobec Pana książek? Czy monolog ten był poniekąd kierowany do nas?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 128
Agunia
16-03-2017 16:23
Dzięki swojej nauczycielce Mrs. Reader, ponownie zainteresował się Pan literaturą, czy według Pana nauczyciele mogą mieć wpływ na zainteresowanie młodego człowieka literaturą, jeżeli tak proszę powiedzieć, co według Pana musi zrobić nauczyciel, aby młodzież czytała, czy ma na to wpływ sposób prowadzenie lekcji?, czy chodzi o coś zupełnie innego? A może zainteresowanie książką wynosi się tylko z domu?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 10
Razher
16-03-2017 16:42
1. Gdzie w "Rozjemcy" pojawiła się "Terrisanka? :))
2. Którzy aktorzy według pana idealnie pasują do roli Vin i Kelsiera?
3. Która z postaci jest pana ulubioną ? :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 804
Kryanka
16-03-2017 16:42
Jakie ma Pan wskazówki dla początkujących pisarzy?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 278
anteeekg
16-03-2017 16:59
1. Przyznam, że miałem podobne doświadczenie jak Pan - nakazywanie czytania lektur w okresie dzieciństwa skutecznie unicestwiło w mnie chęć do czytania. Na szczęście miłość do książek ożyła niczym feniks. Jakie według Pana jest lekarstwo na to by nie zrażać młodych ludzi do czytania, a wręcz przeciwnie - zachęcić do czytania?

2. Czy ukończenie studiów w kierunku biochemii widać w Pana powieściach ? Wiedza wyniesiona z wykładów znalazła swoje miejsce w którejś powieści choćby w znikomym stopniu ?

3. Skąd czerpał Pan siły, by z uporem pisać kolejne powieści mimo systematycznego odrzucania pierwszych podesłanych do wydawnictw rękopisów ?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 757
Vayar
16-03-2017 17:44
[Nieaktualne!] Na niektórych portalach fanowskich widywałam wzmianki o kontynuacji Elantris i wiele bym dała by wiedzieć, ile jest w nich prawdy. Elantris ukazało się w oryginale już ponad 10 lat temu. Czy jeszcze szansa na dalszy ciąg historii Raodena i Sarene, czy "The Hope of Elantris" należy uznać za ostateczny koniec?
Edit: Owszem, pewnego dnia, ale będzie. Potwierdzone info od samego Sandersona ze spotkania w Warszawie. :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 93
pit23
16-03-2017 18:46
1. Gdzie znajduje się Terrisanka w Rozjemcy?
2. Jak potężny jest Siedemnasty Odprysk i w jakim celu został stworzony?
3. Od czego pochodzi i jak działa Trellium w wykorzystaniu allomantyczno feruchemicznym?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
Książki w tej dyskusji
Autorzy w tej dyskusji
zgłoś błąd zgłoś błąd