Fantastyka i okolice
Grupa dla fanów fantastyki wszelakiej. Od starej, klasycznej s-f, poprzez fantasy, na new weird skończywszy.
1217 czytelników
106 dyskusji
1581 wypowiedziPokaż ostatnią
Ulubieni autorzy fantastyki - i dlaczego?
liczba postów na stronie: 
książek: 558
GeedieZ
02-02-2010 13:00
To może ja zacznę. Do moich ulubionych autorów należą: R. Scott Bakker oraz Glen Cook i być może jeszcze Brian W. Aldiss.

Pierwszy napisał wspaiały (i moim zdaniem niedoceniany) cykl fantasy "Książę Nicości". Naprawdę epicka, wielgachna i bardzo mroczna fantasy. Drugi napisał kultowy cykl "Czarna kompania", którego przedstawiać chyba nie trzeba. Aldiss natomiast to mój ulubiony autor s-f.

A jacy są Wasi ulubieni autorzy i z jakich powodów?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 475
Iwona
02-02-2010 22:31
Hmm... na pewno Anne Rice. Wprawdzie to dość nierówna autorka, ale potrafi bardzo elastycznie posługiwać się językiem.
Ursula K. Le Guin - wprawdzie przeczytałam na razie tylko cykl Ziemiomorza, ale pracuję nad "repertuarem". Jest dla mnie pisarskim wzorem.
Marion Zimmer Bradley - za magię "Mgieł Avalonu". Bardzo trudno dostać gdziekolwiek jej powieści.

No i polskie poletko.
Niewątpliwie Dorota Terakowska. Jej twórczość ma elementy fantastyczne, dlatego ją tutaj wymieniam. Bardzo żałuję, że już od nas odeszła.
A ostatnio zaczynam lubić humor Andrzeja Pilipiuka. Wędrowycz jest niesamowity.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 104
Nemesion
03-02-2010 17:22
Ja osobiście najbardziej lubię rodzimą fantastykę I tak Andrzej Sapkowski może nie jestem zbyt oryginalny ale "Saga o Wiedźminie" to po prostu klasyk ale bardzo też lubię "Trylogie husycką".
Chociaż moim ulubionym polskim pisarzem jest Jacek Piekara a jego Cykl o Mordimer Madderdin to arcydzieło.
Nie można zapomnieć też o Andrzeju Pilipiuku gdyż uważam że Jakub Wędrowycz to bohater narodowy czego nieraz dal przykład:)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2495
Lenthiel
06-02-2010 10:47
Moimi ulubionymi autorkami są przede wszystkin J.K. Rowling i Stefeni Meyer. Cenię też Josefa Delaneya za świetną serię Kroniki Wardstone.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 475
Iwona
06-02-2010 11:52

Paula: Stefeni Meyer

Chyba Stephenie?
Ja potrafię poprawnie napisać, a jej fani jakoś nie... i to nie pierwszy raz się z tym spotykam.
(z góry zaznaczam, że nie miałam w intencji być złośliwą, gdyby ktoś tak pomyślał)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 648
Guinevere7
08-02-2010 11:34
Jeszcze w liceum zupełnie przypadkiem sięgnęłam po Kolor magii Terrego Pratchetta i to był wyrok na resztę życia.
Jeszcze nie udało mi się przeczytać wszystkich książek autora, ponieważ pan Terry nie chce przestać pisać :)
Uwielbiam jego styl pisania, poczucie humoru i niewyobrażalną fantazję. Najbardziej rozbawia mnie seria o Wiedźmach, gdzie zestawienie totalnie różnych charakterów Babci Weatherwax i Niani Ogg nie może wróżyć nic dobrego- zawsze owocuje dobrymi tekstami i nieobliczalnością zachowań obu pań.
Sięgam po te książki w ramach poprawy humoru.
Polecam na smutne i szare dni - te za oknem i te w duszy.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2495
Lenthiel
10-02-2010 09:48
Zauważyłam już swój błąd. Dzięki.:)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1476
Sylwia
22-02-2010 15:53
Przede wszystkim uwielbiam tego pana: Andrzej Sapkowski. W zasadzie – jest on moją największa miłością. Sagę o Wiedźminie odkryłam dopiero w czasach gimnazjum i od tamtej pory mogłabym czytać ją nieustannie.

Kolejne miejsca zajmują: Jacek Dukaj, Anna Kańtoch, Philip Kindred Dick, Neil Gaiman, Terry Pratchett i naturalnie J.R.R. Tolkien. Zaś idąc bardziej w stronę horroru – Stephen King i Howard Phillips Lovecraft.

Nie będę się rozwodzić nad każdą pozycją z osobna, wszyscy wyżej wymienieni piszą w oryginalnym stylu, reprezentują sobą coś nowego, a przy tym na wysokim poziomie. Sapkowski urzeka pomysłem, zabawą konwencjami, mistrzostwem słowa. Nie znalazłam drugiego tak plastycznego świata, jak ten z „Wiedźmina”. Dukaj jest wybitny pod każdym względem; pomysł, wykonanie, wirtuozeria języka. Gaiman, jak często go określają, opowiada historie niby zawodowy bajarz, Dick fascynuje psychodelią, a Pratchett komizmem. Ci od horroru natomiast potrafią zbudować atmosferę grozy, przy której nawet ja miewam dreszcze; szczególnie nocą, leżąc w łóżku przy nikłym świetle pokojowej lampki. Lovecraft w starej i dobrej konwencji gotyckiej, King poprzez prawdziwość postaci i zdarzeń.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 52
MałaKaczka
22-02-2010 23:48
Moim niekwestionowanym Bogiem fantastyki jest J.R.R. Tolkien... pamiętam jak kiedyś, gdy byłem jeszcze małym dzieckiem udało mi się te wielkie "3 klocki władcy" wygrać w turnieju szachowym.

Z początku ogrom tekstu mnie przeraził, 2 razy odpadałem na pierwszym tomie Wyprawy gdy doszedłem do Bree... to już poszło gładko... Świat Tolkienowski mnie zafascynował, przeczytałem prawie wszystkie książki Tolkiena, prawie wszystkie wiele razy.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 726
szati
23-02-2010 21:41
Ja dla odmiany fanem Tolkiena nie jestem. "To głośne dzieło pozostawiło mnie obojętnym, a nawet znudzonym", jak pisał Lem o Władcy. Takie są także moje odczucia. O ile Hobbit i Władca jeszcze dawali radę, choć bez szału, o tyle Dzieci Hurina wymęczyły mnie masakrycznie.

Za to na czele mojego rankingu plasuje się Andrzej Sapkowski z Sagą o wiedźminie, który wykazuje niestety tendencję zniżkową. Trylogia husycka była jeszcze niezła, ale Żmija ponoć jest żenująca. Cóż, poczekam, aż trafi do biblioteki.
Poza tym zdecydowanie Orson Scott Card za Grę Endera (Cień Endera takoż), Jonathan Carroll za całokształt i Frank Herbert za Diunę.

Do top autorów w przyszłości być może wskoczy jeszcze Patrick Rothfuss czy Brandon Sanderson.

Dukaj owszem, ale raczej za Inne pieśni niż Lód, który mi się nie podobał. Podobnie Pilipiuka cenię bardziej za Norweski dziennik czy Operację Dzień Wskrzeszenia, niż popularnego Wędrowycza.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
zgłoś błąd zgłoś błąd