Richard Farina

Syn Kubańczyka i Irlandki, dzieciństwo spędził na Brooklynie. Studiował anglistykę na słynnym Cornell University, gdzie miał okazję słuchać wykładów Vladimira Nabokova, ale nie skończył studiów – zost... Syn Kubańczyka i Irlandki, dzieciństwo spędził na Brooklynie. Studiował anglistykę na słynnym Cornell University, gdzie miał okazję słuchać wykładów Vladimira Nabokova, ale nie skończył studiów – został zawieszony przez władze uczelni za udział w demonstracji studenckiej i chociaż wrócił później na studia, zrezygnował z nich tuż przed napisaniem pracy magisterskiej, w roku 1959. W Cornell poznał Thomasa Pynchona i zaprzyjaźnił się z nim do tego stopnia, że Pynchon został drużbą Fariny na jego ślubie; Farina pisywał też już wtedy do „Transatlantic Review” i „Mademoiselle”.

Bywalec White Horse Tavern, ulubionej knajpy ówczesnych nowojorskich poetów, artystów i pisarzy, związał się ze środowiskiem muzyków z Greenwich Village, m.in. z Bobem Dylanem i Joan Baez (której siostrę, Mimi, poślubił – była to jego druga żona). Był świetnym muzykiem i wokalistą, komponował i nagrywał utwory w stylu folk, był także uważany za „protest singer”. Wydał trzy płyty, ostatnia ukazała się pośmiertnie. Jego przyjaźń z Dylanem jest głównym tematem znakomitej książki Davida Hajdu Positively 4th Street: The Lives and Times of Joan Baez, Bob Dylan, Mimi Baez and Richard Farina (której wydanie planujemy w przyszłości w serii „Twarze kontrkultury”). Zginął w wypadku motocyklowym dwa dni po opublikowaniu swojej pierwszej i jedynej powieści – jechał jako pasażer na motocyklu z przygodnie poznanym na przyjęciu mężczyzną. Został pochowany w Monterey w Kalifornii, a jego prosty nagrobek zdobi duża hippisowska „pacyfa”. Joan Baez nagrała potem upamiętniający Farinę słynny utwór Sweet Sir Galahad, a wdowa po nim zebrała i opublikowała pozostałe w archiwach męża wiersze i opowiadania pod tytułem Long Time Coming and a Long Time Gone, drugą książkę Fariny.

źródło opisu: http://www.officyna.com.pl/autor-richard-farina

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Wszystko się spieprzyło, ale chyba będzie lepiej
Wszystko się spieprzyło, ale chyba będzie lepiej
Richard Farina

6,17 (48 ocen i 11 opinii)
Wszystko się spieprzyło, ale chyba będzie lepiej Seria: Twarze kontrkultury
Jedna z najważniejszych powieści amerykańskich lat 60, wydana w 1966 roku przez Random House. Zabawny i przenikliwy obraz uniwersyteckiego campusu ogarniętego rebelianckim wrzeniem. Psychodeliczna pod...
czytelników: 330 | opinie: 11 | ocena: 6,17 (48 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
57
270
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (57)

Powiązane treści
Literackie gradacje

Będzie lepiej czy będzie gorzej? Są tacy, którzy szukują odpowiedzi w książkach – tropią podobieństw cudzych losów opisanych w powieściach, biografiach i dziennikach, by odkryć, jakie czeka ich przeznaczenie. A można też łatwiej i na wesoło: według profetycznych tytułów. Dziś właśnie o nich.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd