Maria Wrońska-Friend

Maria Wrońska-Friend, etnolog, kustosz muzealny i pracownik naukowy Uniwersytetu im. Jamesa Cooka w Australii interesuje się sztuką i kulturą materialną Azji Południowo-Wschodniej i Nowej Gwinei. Po u... Maria Wrońska-Friend, etnolog, kustosz muzealny i pracownik naukowy Uniwersytetu im. Jamesa Cooka w Australii interesuje się sztuką i kulturą materialną Azji Południowo-Wschodniej i Nowej Gwinei. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Łódzkim krótko pracowała jako kustosz zbiorów indonezyjskich w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Jej zainteresowanie tkaniną Indonezji doprowadziło do napisania w 1987 r. w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie pracy doktorskiej na temat wpływu batiku jawajskiego na sztukę Europy na przełomie XIX i XX w. jako zjawiska międzykulturowej inspiracji artystycznej.
W 1981 r. opuściła Warszawę dla małej wioski w górach Nowej Gwinei, która była jej domem przez ponad dziesięć lat. Od 1992 r. mieszka w Australii, dzieląc czas między badania w Azji Południowej, pracę dydaktyczną oraz organizację wystaw. Poza Indonezją i Nową Gwineą prowadziła badania w Chinach, Tajlandii i Indiach oraz wśród emigrantów polskich i laotańskich w Australii.

źródło opisu: http://gondwana.pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Sztuka woskiem pisana. Batik w Indonezji i w Polsce
Sztuka woskiem pisana. Batik w Indonezji i w Polsce
Maria Wrońska-Friend

7 (1 ocen i 0 opinii)
Sztuka woskiem pisana. Batik w Indonezji i w Polsce
Przedstawiona praca jest wynikiem wieloletnich badań autorki na wyspach Indonezji, jak również dogłębnej analizy porównawczej kolekcji tkanin w zbiorach wielu muzeów polskich. Książkę ilustrują najwsp...
czytelników: 4 | opinie: 0 | ocena: 7 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
2
2
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (2)

zgłoś błąd zgłoś błąd