Ibn az-Zaqqaq

(Ibn az-Zakkak)

Ali ibn Attija ibn az-Zaqqaq - muzułmański poeta z Andaluzji. Urodził się w Walencji, która wówczas była w rękach Arabów, ale jego rodzina wywodziła się od Berberów zamieszkujących dzisiejsze Maroko. ... Ali ibn Attija ibn az-Zaqqaq - muzułmański poeta z Andaluzji.
Urodził się w Walencji, która wówczas była w rękach Arabów, ale jego rodzina wywodziła się od Berberów zamieszkujących dzisiejsze Maroko.
Był krewnym innego sławnego poety andaluzyjskiego, Ibn Chafadży.
Żył zaledwie około 33 lub 34 lat.
Ibn az-Zaqqaq reprezentuje arabską lirykę miłosną Hiszpanii.
Nie należy go mylić ze zmarłym ok. 1506 r. Alim ibn Kasimem az-Zaqqaqiem, arabskim pisarzem i znawcą prawa muzułmańskiego żyjącym w marokańskim Fezie.
Dywan, czyli zbiór wierszy poety, zachował się jedynie w rękopisie i do chwili obecnej nie został opublikowany w całości.
Polski czytelnik mógł zapoznać się z fragmentaryczną twórczością Ibn az-Zaqqaqa dzięki "Literaturze na świecie nr 6/1977 (74)".

źródło opisu: opracowanie własne użytkownika takisobiejac

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Literatura na świecie nr 6/1977 (74)
Literatura na świecie nr 6/1977 (74)
Zygmunt Kubiak, Saul Bellow, Józef Waczków, Robert Stiller, Anna Bojarska, Małgorzata Baranowska, Józef Bielawski, Janusz Danecki, Al-Hamadani, Wojciech Natanson, René Śliwowski, Jan Walc, Tadeusz Chróścielewski, Jarosław Anders, Bashar ibn Burd, Ewa Burska, Yusuf Idris, Jacques Prévert, Abdullah ibn al-Mu'tazz, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Jerzy Niecikowski, Adonis, Abu Nuwas, Lech Budrecki, Abdulwahab al-Bayati, Badr Shakir as-Sayyab, Ahmad Abdel Muti Hijazi, Krystyna Skarżyńska-Bocheńska, Mahmoud Darwish, Tawfiq Ziad, Mohammad al-Fayturi, Nizar Qabbani, Majid Tubia, Zakaria Tamir, Imru al-Qais, Buhturi, Ibn al-Muqaffa, Ibn Abd Rabbihi, Ibn Hamdis, Ibn az-Zaqqaq, Ibn Quzman, Michał Orski, Abdelwahab Bouhdiba, Mark Shechner, Elżbieta Cygielska-Guttman, Maria Aniśkowicz-Baumgartner, Anna Esden-Tempska

7 (1 ocen i 0 opinii)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

0
3
3
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (3)

zgłoś błąd zgłoś błąd