Zbigniew Lewicki

Urodził się 10 stycznia 1920 roku w majątku rodzinnym Ławki, koło Łukowa. Maturę zdał w Białymstoku w 1938 roku. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim w stopniu kapr... Urodził się 10 stycznia 1920 roku w majątku rodzinnym Ławki, koło Łukowa. Maturę zdał w Białymstoku w 1938 roku. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim w stopniu kaprala podchorążego.

Brał udział w wojnie obronnej w 1939 r.. Został aresztowany przez Sowietów po potyczce w Sołaniszkach, po czym był sądzony w Grodnie 20 października. Dostał karę śmierci, jednak ułaskawiono go 2 listopada zamieniając wyrok na 10 lat obozu pracy na Kołymie. 12 października 1941 r. zostaje zwolniony z łagru sowieckiego.
Idzie do Polski przez środkową Azję, Iran, Irak - już jako żołnierz Polskich sił zbrojnych - dalej przez Palestynę, Egipt, Włochy - Monte Cassino - Anconę i Bolonię, gdzie kończy swój szlak bojowy i rozpoczyna okres przymusowej emigracji.
W latach1946 do 1947 studiuje medycynę w Bolonii. 15 września 1946 r. żeni się z Marią Poraj-Pawlicką (kapral AK, sanitariuszka). 6 października 1947 r. wyjeżdżają do Anglii, gdzie Zbigniew studiuje architekturę, którą kończy w 1952 roku, po czym wraz z żoną emigruje do Kanady, gdzie pracuje jako architekt.
Ujawnia się groźna choroba serca, na którą zapadł w czasie pobytu na Kołymie. Operowany na serce w Baltimore umiera w roku 1960.

źródło opisu: Dziennik

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Dziennik
Dziennik
Zbigniew Lewicki

7,33 (3 ocen i 1 opinii)
Dziennik
Jest to autentyczny zapis uczestnika wojny obronnej Polski z 1939 r., potem zesłańca na Kołymę i żołnierza armii Andersa. Dołączony zbiór zdjęć i dokumentów podnosi książkę do poziomu dokumentu histor...
czytelników: 3 | opinie: 1 | ocena: 7,33 (3 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
3
0
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (3)

zgłoś błąd zgłoś błąd