Milena Wieczorek

Milena Wieczorek urodziła się w 1960 r. w Rybniku. W latach 1975 – 1971 mieszkała w Kołobrzegu, potem przez cztery lata we Wrocławiu, a od 1975 r. w Trójmieście (w Sopocie, Gdańsku i Gdyni). Ukończyła... Milena Wieczorek urodziła się w 1960 r. w Rybniku. W latach 1975 – 1971 mieszkała w Kołobrzegu, potem przez cztery lata we Wrocławiu, a od 1975 r. w Trójmieście (w Sopocie, Gdańsku i Gdyni). Ukończyła anglistykę na Uniwersytecie Gdańskim.

W latach osiemdziesiątych była związana z gdańskim Duszpasterstwem Środowisk Twórczych. Jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Obecnie, od wielu lat, wraz z mężem i córką mieszka w Rochester (Anglia).
Jako poetka debiutowała na antenie Polskiego Radia w 1978 r.
W 1978 r. cykl jej utworów ukazał się w „Almanachu gdańskich Środowisk Twórczych PUNKT”. Odtąd publikuje m. in. w pismach: „Twórczość”, „Arkusz”, „Tytuł”, „Topos”, „Kwartalnik Artystyczny”, „Śląsk”, „W drodze” oraz w literackich czasopismach anglojęzycznych.
Pierwszy zbiorek poetycki Mileny Wieczorek, ilustrowany przez autorkę, ukazał się w 1983 r. pod tytułem „Zgaszony dom”. Następne książki to: „Tytus, syn Rembrandta” (1987), „Odnaleziona” (1994), „Powrót do miasta” (2000), „Poezje” – wiersze wybrane i nowe (2001), „Cząstka światła” (2005). Razem z Teresą Ferenc, Zbigniewem Jankowskim i Anną Janko wydała „antologię rodzinną” pt. „Cztery twarze domu” (1991).
Ponadto jej wiersze ukazywały się w wielu antologiach i almanachach w kraju i zagranicą.
Poetka zajmuje się również tłumaczeniem z języka angielskiego oraz z rosyjskiego na angielski.
Za tom „Odnaleziona” otrzymała Milena Wieczorek pierwszą nagrodę w konkursie literackim Rady Kultury Miasta Gdańska na najlepszą propozycję książkowa w 1992 r. Jest też laureatką dorocznej nagrody im. Św. Stanisława Kostki (Gdańsk, 1989) oraz konkursu poetyckiego „Solidarności” (Gdańsk, 1987).

źródło opisu: http://pisarze.pl/poezja/725-wieczorek-milena.html

źródło zdjęcia: http://pisarze.pl/poezja/725-wieczorek-milena.html

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Cząstka światła
Cząstka światła
Milena Wieczorek

8 (1 ocen i 0 opinii)
Cząstka światła
Najwłaściwsze określenie w związku z poezją Wieczorek powinno brzmieć: ciągłe trwanie tych samych (wręcz archetypicznych) obrazów. I tak oto trwa wieczny obraz kobiety tylko doraźnie i przypadkowo zwą...
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 8 (1 głos)
Poezje
Poezje
Milena Wieczorek

10 (1 ocen i 1 opinii)
Poezje
Każda sytuacja poetycka, doświadczenie, zdarzenie, przeżycie ma w poezji Mileny Wieczorek rozległe odniesienia w przestrzeni ponadczasowej i wieloznacznej scenerii kultury, które ożywia i wypełnia tre...
czytelników: 1 | opinie: 1 | ocena: 10 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
1
0
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd