Jan Pieńkowski

brytyjski ilustrator i autor książek i komiksów dla dzieci. Jan Pieńkowski urodził się w inteligenckiej rodzinie mieszkającej w Warszawie, jego ojciec walczył w Powstaniu Warszawskim. Po upadku walk... brytyjski ilustrator i autor książek i komiksów dla dzieci.

Jan Pieńkowski urodził się w inteligenckiej rodzinie mieszkającej w Warszawie, jego ojciec walczył w Powstaniu Warszawskim. Po upadku walk powstańczych rodzinie Pieńkowskich udało się uciec z terytorium Polski i po długo trwającej tułaczce osiąść w Wielkiej Brytanii. W tym czasie Jan narysował swoje pierwsze ilustracje, miał osiem lat i był to prezent dla ojca. Od 1946 Jan mieszkał z rodziną w Herefordshire w Anglii. Po ukończeniu szkoły stopnia podstawowego rodzice oddali go do mieszczącej się w Londynie rzymsko-katolickiej Cardinal Vaughan Memorial School. Po jej ukończeniu studiował anglistykę w King's College (Cambridge). Gdy zakończył edukację założył „Galerię Pięciu Widokówek” (Gallery Five greeting cards company). Mniej więcej wówczas zaczął w wolnym czasie rysować ilustracje do książek dla dzieci, co wkrótce stało się jego głównym zajęciem. Od 1968 rozpoczął współpracę z Joan Aiken, pisarką książek dla dzieci. W 1972 otrzymał Kate Greenaway Medal za ilustracje do zbioru baśni słowiańskich zebranych przez Joan Aiken i zatytułowanych „Kingdom Under the Sea” (Podwodne królestwo). Początek lat 70-tych XX wieku to początek ilustrowania przez Jana Pieńkowskiego pop-up’owych książek Helen Nicoll z serii „Meg and Mog”, ilustracje te przyniosły rysownikowi ogromną sławę i dziś są określane jako kultowe. W 1979 otrzymał po raz drugi Kate Greenaway Medal, była to nagroda za stworzoną wspólnie z Waldo Huntem książkę przestrzenną „Haunted House” (Nawiedzony dom).

Poza ilustrowaniem Jan Pieńkowski zajmuje się również tworzeniem scenografii teatralnych, jego projekty stanowią tło przedstawień w Theatre de Comlicite, Royal Ballet, a także we francuskim Disneyland Resort Paris (dekoracje dotyczące Śpiącej Królewny).

źródło opisu: wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Haunted House
Haunted House
Jan Pieńkowski

0 (0 ocen i 0 opinii)
Haunted House
Classic pop-up book of spooky old house.
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
0
3
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (0)

Lista jest pusta

zgłoś błąd zgłoś błąd