Iwan Kotlarewski

Iwan Kotlarewski ukr. Іван Петрович Котляре́вський, (ur. 9 września 1769 w Połtawie - zm. 10 listopada 1838 tamże) - ukraiński poeta i dramaturg, jako pierwszy wprowadził żywy język ludowy do literatu... Iwan Kotlarewski ukr. Іван Петрович Котляре́вський, (ur. 9 września 1769 w Połtawie - zm. 10 listopada 1838 tamże) - ukraiński poeta i dramaturg, jako pierwszy wprowadził żywy język ludowy do literatury ukraińskiej.

Autor żartobliwej trawestacji Eneidy Wergiliusza (cz. 1 wydana w 1798, całość w 1842) oraz popularnych w Małorosji wodewilów: Natalka-Połtawka (wyd. 1839), Moskal-czariwnyk (wyd. 1841), krążących początkowo tylko w odpisach.
Pierwszy biograf Kotlarewskiego, Steblin–Kamiński, zaznacza, że w młodości miał łatwość dobierania rymów do każdego niemal słowa. Z tego powodu koledzy przezwali go „rymaczem” ("rymokletą"). W 1789 r. Kotlarewski, nie ukończywszy seminarium, porzucił szkołę i wstąpił na służbę do Kancelarii Noworosyjskiej, zaś w 1793 r. został guwernerem w rodzinach na Połtawszczyźnie).

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Iwan_Kotlarewski

źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Iwan_Kotlarewski

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Eneida
Eneida
Iwan Kotlarewski

6,17 (6 ocen i 1 opinii)
Eneida
Eneida to, po raz pierwszy wydany w języku polskim, poemat wybitnego poety, "ojca" nowej literatury i nowego języka ukraińskiego Iwana Kotlarewskiego (1769-1838), opublikowany w Petersburgu w 1798 ro...
czytelników: 23 | opinie: 1 | ocena: 6,17 (6 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
7
15
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (7)

zgłoś błąd zgłoś błąd