Sibilla Aleramo

Sibilla Aleramo (ur. 14 sierpnia 1876 w Alessandrii jako Rina Faccio, zm. 13 stycznia 1960 w Rzymie) – włoska pisarka i feministka. Znana jako twórczyni własnej autobiografii, opisującej życie kobiet... Sibilla Aleramo (ur. 14 sierpnia 1876 w Alessandrii jako Rina Faccio, zm. 13 stycznia 1960 w Rzymie) – włoska pisarka i feministka. Znana jako twórczyni własnej autobiografii, opisującej życie kobiety w dziewiętnastowiecznych Włoszech.
W wieku lat szesnastu została odsunięta ze szkoły i zmuszona do poślubienia mężczyzny, który ją zgwałcił[1].
Jej pierwsza książka opisywała decyzję o odejściu od męża i syna oraz przeprowadzce do Rzymu (co miało miejsce w 1901). Aleramo stała się wówczas aktywna w kręgach politycznych iartystycznych. W 1908 związała się z inną pisarką, którą spotkała na kongresie kobiet – feministką, Liną Poletti. Związek ten zakończył się po roku, stając się inspiracją do dzieła Il passagio.
Sibilla Aleramo była jedną z najbardziej znaczących włoskich feministek. Jej listy do Poletti stały się obiektem studiów, które wykazały jej otwarty stosunek wobec relacji homoseksualnych i miłosnych jako takich. Jednocześnie z Poletti Aleramo spotykała się także z Giovannim Ceną. W listach do Poletti Aleramo wyznała, że nigdy nie czuła się winna za kochanie ich obojga w tym samym czasie.
W następnych latach podróżowała po kontynencie europejskim jako aktywna komunistka. Film Un Viaggio Chiamato Amore (2002) opisuje jej związek z poetą Dino Campaną.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Una donna
Una donna
Sibilla Aleramo

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
1
2
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd