Justyn Bonawentura Pranajtis

(ks. Justyn B. Pranajtis)

Justyn Bonawentura Pranajtis (ur. 27 lipca 1861 w Ponienupiach – zm. 28 stycznia 1917 w Petersburgu) – ksiądz katolicki pochodzenia litewskiego, hebraista, przez ówczesne władze kościelne uważany za z... Justyn Bonawentura Pranajtis (ur. 27 lipca 1861 w Ponienupiach – zm. 28 stycznia 1917 w Petersburgu) – ksiądz katolicki pochodzenia litewskiego, hebraista, przez ówczesne władze kościelne uważany za znawcę Talmudu.

Uczęszczał do gimnazjum w Mariampolu, w 1878 wstąpił do seminarium duchownego w Sejnach. Od 1883 studiował na Rzymskokatolickiej Cesarskiej Akademii Duchownej w Sankt Petersburgu (1886 otrzymał święcenia kapłańskie). Po ukończeniu studiów otrzymał katedrę języka hebrajskiego tej uczelni. Jako prefekt był też tam profesorem liturgiki i śpiewu kościelnego. W 1895 został za działalność patriotyczną zesłany do Tweru. W 1902 objął stanowisko proboszcza Taszkentu i całego Turkiestanu. W 1913 powołany jako biegły w procesie Bejlisa[1]. W 1916 r. po przyjeździe do Petersburga ciężko zachorował. Został umieszczony w szpitalu. Zmarł prawdopodobnie na skutek otrucia.

Autor pracy Chrześcijanin w Talmudzie żydowskim (Christianus in Talmude Iudaeorum) wydanej po łacinie 1892. Dwa lata później książka została przetłumaczona na język niemiecki, w 1911 także na rosyjski, oraz na inne języki. Późniejsze tłumaczenia miały często charakter popularny. W edycji łacińskiej, obok cytatów talmudycznych podany jest tekst w języku hebrajski, literatura talmudyczna oraz biblioteki w których można ją odnaleźć.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/

źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Chrześcijanin w Talmudzie
Chrześcijanin w Talmudzie
Justyn Bonawentura Pranajtis

1 (1 ocen i 0 opinii)
Chrześcijanin w Talmudzie
rok wydania 2003 (reprint z 1937 r.) Dzieło to, napisane po łacinie, zostało w 1937 roku przetłumaczone na język polski. Książka jest opatrzonym nową okładką reprintem wydania z 1937 roku. W wydaniu...
czytelników: 16 | opinie: 0 | ocena: 1 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
2
14
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (2)

zgłoś błąd zgłoś błąd