Bolesław Ginter

Bolesław Ginter urodził się 14 marca 1938 r. we Lwowie. Studiował archeologię na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (1955-1961). W 1966 roku uzyskał stopień nau... Bolesław Ginter urodził się 14 marca 1938 r. we Lwowie. Studiował archeologię na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (1955-1961). W 1966 roku uzyskał stopień naukowy doktora, a w 1973 doktora habilitowanego nauk humanistycznych. W 1985 roku otrzymał tytuł profesora. Z Uniwersytetem Jagiellońskim związał swoją przyszłość. Pełnił w uczelni wiele odpowiedzialnych funkcji, m.in. był prodziekanem Wydziału Filozoficzno-Historycznego (1984-1987) oraz prorektorem uczelni (1990-1993). Od roku 1985 w Instytucie Archeologii kierował Zakładem Archeologii Epoki Kamienia. W 2009 przeszedł na emeryturę. Wykładał i nadal wykłada na Uniwersytecie Rzeszowskim. Profesor odbył wiele staży naukowych w Czechach, na Słowacji, Ukrainie, w Niemczech, Danii, Szwajcarii i we Włoszech. Prowadził badania wykopaliskowe w Polsce, Bułgarii, Grecji i Egipcie.

Członek Komitet Nauk Pra- i Protohistorycznych Polskiej Akademii Nauk, Komisji Paleogeografii Czwartorzędu oraz Komisji Spraw Europejskich przy Polskiej Akademii Umiejętności, Union Internationale des Sciences Prehistoriques et Protohistoriques, Deutsches Archäologisches Institut, International Association of Egyptologists, American Academy in Rome.

Profesor Bolesław Ginter swoje zainteresowania naukowe koncentruje wokół starszej i środkowej epoki kamienia w Polsce, systematyki paleolitycznych pracowni krzemieniarskich, podstaw zróżnicowania kulturowego mezolitu. Jest znawcą paleolitu środkowego i górnego Półwyspu Bałkańskiego i północno-wschodniej Afryki oraz okresu predynastycznego w Egipcie.

źródło opisu: http://www.uni.wroc.pl/o-nas/nagrody-i-wyr%C3%B3%C5%BCnienia/doktorzy-honoris-causa-0

źródło zdjęcia: http://www.uni.wroc.pl/o-nas/nagrody-i-wyr%C3%B3%C5%BCnienia/doktorzy-honoris-causa-0

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Technika obróbki i typologia wyrobów kamiennych paleolitu, mezolitu i neolitu
Technika obróbki i typologia wyrobów kamiennych paleolitu, mezolitu i neolitu
Janusz Krzysztof Kozłowski, Bolesław Ginter

7,11 (9 ocen i 1 opinii)
czytelników: 13 | opinie: 1 | ocena: 7,11 (9 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
11
2
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (11)

zgłoś błąd zgłoś błąd