Paweł Potoroczyn

Polski menedżer kultury, dziennikarz, publicysta, przedsiębiorca i dyplomata. Od 2008 dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. Ukończył studia na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu War... Polski menedżer kultury, dziennikarz, publicysta, przedsiębiorca i dyplomata. Od 2008 dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Ukończył studia na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1981 założył, a następnie do 1987 kierował jako redaktor naczelny drugoobiegowym wydawnictwem Studencka Oficyna Literatów i Dysydentów SOLID. W latach 1988–1994 był właścicielem grupy firm "Zebra". W latach 1991–1992 pełnił funkcję prezesa zarządu Polskiej Agencji Informacyjnej S.A., a następnie do 1993 stał na czele spółki wydającej miesięcznik Film.

Od 1995 pracował w Konsulacie Generalnym RP w Los Angeles jako konsul ds. kultury. Prowadził działania na rzecz przyznania Andrzejowi Wajdzie honorowego Oscara. W 2000 objął funkcję dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, a pięć lat później analogiczne stanowisko w Londynie. Był pomysłodawcą m. in. wspólnego koncertu Adama Makowicza i Leszka Możdżera w Carnegie Hall w 2004, płyty Habakuka pt. A ty siej z piosenkami Jacka Kaczmarskiego, producentem płyty Passagalia EMI 2007 zespołu The Poise Rite oraz występu tej grupy na festiwalu Glastonbury (warto zaznaczyć, że The Poise Rite to pierwszy polski zespół w historii Glastonbury Festival, który tam wystąpił otwierając drzwi innym polskim zespołom na rynek brytyjski). 2 czerwca 2008 otrzymał nominację na dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza.

Publikował w czasopismach polskich i zagranicznych. W 2014 roku został nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz do Nagrody Literackiej Gdynia za debiutancką powieść Ludzka rzecz (Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2013). Jest członkiem założycielem Lincoln Center Global Exchange w Nowym Jorku.

źródło opisu: Wikipedia

źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/Pawel-Potoroczyn-Official-237251459747827/

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Ludzka rzecz
Ludzka rzecz
Paweł Potoroczyn

7,41 (174 ocen i 47 opinii)
Ludzka rzecz
Miłość? Ludzka rzecz. Ale, jak twierdzi Wanda, przytrafia się tylko raz, i to nie każdemu. Zawiść? Jeszcze stary piekarz całkiem nie ostygł, a już jego żona z Jankiem w izbie harcuje, wstyd i hańba. W...
czytelników: 612 | opinie: 47 | ocena: 7,41 (174 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
212
390
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (3)

Czytelnicy (212)

Cytaty tego autora (8)
lista cytatów dodaj cytat
Powiązane treści
Za miesiąc rusza piąty Big Book Festival

Już za miesiąc rozpocznie się piąty międzynarodowy Big Book Festival. Potrwa trzy dni. Jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się festiwali literackich w Europie celebruje piąte urodziny przewrotnym powrotem do początku I back to beginning.


więcej
Port Literacki zmienił nazwę na Stacja Literatura 21

Port Literacki Wrocław przenosi się w nietypowe miejsce, zyskuje nowych krajowych i międzynarodowych partnerów oraz uzupełnia swój program o Europejskie Forum Literackie, by mierzyć się z problemami współczesnej literatury. Nowa nazwa – Stacja Literatura 21 – akcentuje miejsca wydarzeń. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 16 – 18 września.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd