Leokadia Małunowiczówna

Polska filolog klasyczna, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Urodziła się w Baku, gdzie jej ojciec był pracownikiem kolei. Do Polski rodzina Małunowiczów przyjechała w 1919 roku, a w 192... Polska filolog klasyczna, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Urodziła się w Baku, gdzie jej ojciec był pracownikiem kolei. Do Polski rodzina Małunowiczów przyjechała w 1919 roku, a w 1922 roku osiadła w Wilnie. Leokadia Małunowiczówna ukończyła Gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej w Wilnie (matura 1929), następnie studiowała historię i filologię klasyczną na Uniwersytecie Stefana Batorego. Na studiach wraz z Antonim Gułubiewem i Stanisławem Stommą współtworzyła uniwersyteckie czasopismo "Pax". Dyplom magisterski uzyskała w 1936 roku, będąc już asystentką w Katedrze Filologii Klasycznej. W roku 1938 uzyskała stypendium z Funduszu Kultury Narodowej na roczne studia w Rzymie.

Po II wojnie światowej znalazła zatrudnienie jako asystentka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, tam też uzyskała stopień doktora (promotorem pracy Treść i zakres terminu "Sacramentum" u Hilarego z Poitiers był Stanisław Skimina). W wyniku czystki z 1949 roku została zwolniona wraz z grupą innych naukowców z Wilna.

W 1950 roku została adiunktem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od 1953 roku kierowała filologią łacińską, początkowo obejmując kierownictwo seminarium, a w chwili formalnego powołania II Katedry Filologii Klasycznej w 1965 roku zostając jej kierownikiem. Praca badawcza Leokadii Małunowiczówny koncentrowała się głównie na problematyce chrześcijańskiej antyku, a przede wszystkim na procesach rodzenia się i wzrostu chrześcijaństwa. Z jej inicjatywy w 1969 roku został na KUL powołany Międzywydziałowy Zakład Badań nad Antykiem Chrze­ścijańskim, noszący obecnie nazwę Instytutu Badań nad Antykiem Chrześcijańskim[1].

Filologią klasyczną łacińską na KUL Leokadia Małunowiczówna kierowała aż do śmierci w 1980 roku.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Leokadia_Ma%C5%82unowicz%C3%B3wna

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Roma Christiana. Podręcznik Łaciny Chrześcijańskiej
Roma Christiana. Podręcznik Łaciny Chrześcijańskiej
Leokadia Małunowiczówna

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Wstęp do filologii klasycznej wraz z metodologią pracy umysłowej i naukowej
Wstęp do filologii klasycznej wraz z metodologią pracy umysłowej i naukowej
Leokadia Małunowiczówna

0 (0 ocen i 0 opinii)
Wstęp do filologii klasycznej wraz z metodologią pracy umysłowej i naukowej
Podręcznik dla naukowców korzystających ze źródeł starożytnych. Zawiera wskazówki i informacje ułatwiające pracę z nimi.
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
2
2
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (2)

zgłoś błąd zgłoś błąd