Stanisław Leon Machowiak

Urodzony w Luboni w roku 1935. W czasie okupacji utracił wzrok. Absolwent UAM w Poznaniu. Nauczyciel w Ośrodku Szkolno- Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Debiutował w 1963 roku wie... Urodzony w Luboni w roku 1935. W czasie okupacji utracił wzrok. Absolwent UAM w Poznaniu. Nauczyciel w Ośrodku Szkolno- Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach.

Debiutował w 1963 roku wierszami w warszawskim piśmie Weteran. Pierwszy zbiór wierszy Noce za słońcem ukazał się w roku 1982, nakładem wydawnictwa Czytelnik.

Następne tomiki poetyckie: I było światło (Warszawa 1986), Tak ich zapamiętałem (Poznań 1988), Jak krzyk milczenia (Poznań 1990), Słowem - światłem (Poznań 1991), Niech milczą slowa (Goślin 1992), Światło zapisane (Goślin 1992), Góry nad górami (Poznań 1993), Epitafia (Poznań 1993), Światło przed slowem (Poznań 1994). Między żywiołami, Listy bez odpowiedzi - proza.

W Zakładzie Wydawnictw i Nagrań Polskiego Związku Niewidomych wydał wiersze na dwóch kasetach. Tłumaczone na język niemiecki i esperanto.

Autor książek dla dzieci: W mieście ratuszowych koziołków (Poznań 1990) i Święci wśród nas (Poznań 1992), W królestwie wichrów - baśnie.

Laureat nagrody R. Milczewskiego- Bruna, przyznawanej przez warszawski miesięcznik Okolice i Nagrody im. Jerzego Szczygła, przyznawanej przez Centralny Związek Spółdzielni NIewidomych.

Za swoją twórczość otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużonego Działacza Kultury, Honorową Odznakę Miasta Poznania, Za zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego i Srebrną Odznakę Polskiego Związku Niewidomych.

24 maja 2011 roku odznaczony medalem: „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego”

źródło opisu: http://www.zlp.poznan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=714:machowiak-stanisaw-leon&catid=93:biogramy&Itemid=7

źródło zdjęcia: http://www.zlp.poznan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=714:machowiak-stanisaw-leon&catid=93:biogramy&Itemid=7

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Epitafia
Epitafia
Stanisław Leon Machowiak

0 (0 ocen i 0 opinii)
Epitafia
Napisy na płytach grobowych na ogół niewiele mówią o tych, którzy są pod nimi pochowani: podane jest imię, nazwisko, daty, czasami zawód - przechodzimy obojętnie. Na niektórych starych grobach rzymski...
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
1
1
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd