Roman Starzyński

Podpułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego. Był synem Jadwigi z Lipskich oraz starszym bratem Mieczysława i Stefana. W 1896 roku wraz z rodziną przeniósł się do Łowicza i zamieszkał w kamieni... Podpułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego.

Był synem Jadwigi z Lipskich oraz starszym bratem Mieczysława i Stefana. W 1896 roku wraz z rodziną przeniósł się do Łowicza i zamieszkał w kamienicy przy ul. Zduńskiej 34. Razem z braćmi uczęszczał do tamtejszej szkoły realnej i w 1905 roku wziął udział w strajku szkolnym za co został relegowany. Studiował polonistykę, romanistykę i historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obronił pracę doktorską na temat "Stosunek Niemcewicza do historii narodowej". Był założycielem i działaczem Związku Młodzieży Niepodległościowej (Filarecja). Żonaty ze stryjeczną siostrą Haliną ze Starzyńskich, z którą miał syna Krzysztofa.

W 1914 roku razem z braćmi zgłosił się na ochotnika do I Brygady Legionów Polskich. Został oficerem 5 Pułku Piechoty Legionów. W 1917 roku po kryzysie przysięgowym internowany został w Forcie Beniaminów.

2 stycznia 1920 roku razem z Mieczysławem rozpoczął studia w Wojennej Szkole Sztabu Generalnego. W połowie kwietnia 1920 roku skierowany został na front celem odbycia praktyki sztabowej. W okresie od stycznia do września 1921 roku kontynuował naukę w W.S.Woj.. Po ukończeniu nauki otrzymał tytuł oficera Sztabu Generalnego i przydział do Oddziału I Sztabu Generalnego WP. W 1924 roku jego przełożonym – szefem Oddziału I był gen. bryg. Józef Zając. Z dniem 31 lipca 1930 roku przeniesiony został w stan spoczynku.

W 1934 roku w stopniu majora ze starszeństwem z 1 lipca 1923 i 40. lokatą na liście starszeństwa oficerów stanu spoczynku piechoty pozostawał na ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień Warszawa Miasto III z przydziałem mobilizacyjnym do Oficerskiej Kadry Okręgowej Nr I.

W październiku 1929 roku został dyrektorem Polskiej Agencji Telegraficznej. W lipcu 1933 roku dyrektorem Gabinetu Ministra Poczty i Telegrafów, a potem dyrektorem naczelnym Spółki Akcyjnej Polskie Radio. Równocześnie, w latach 1936-1938 był przewodniczącym Komisji Budżetowej Międzynarodowej Unii Radiofonicznej. Zmarł nagle w 1938 roku. Bezpośrednią przyczyną był atak serca. Został pochowany na warszawskich Powązkach.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org

źródło zdjęcia: www.audiovis.nac.gov.p

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Cztery lata wojny w służbie Komendanta
Cztery lata wojny w służbie Komendanta
Roman Starzyński

6,57 (7 ocen i 5 opinii)
Cztery lata wojny w służbie Komendanta
Wspomnienia najstarszego z braci Starzyńskich – Romana, Cztery lata wojny w służbie Komendanta. Przeżycia wojenne 1914–1918, to książka wyjątkowa. Opowiada o młodym człowieku, oddanemu idei niepodległ...
czytelników: 35 | opinie: 5 | ocena: 6,57 (7 głosów)
Cztery lata wojny w służbie komendanta. Przeżycia wojenne 1914-1918
Cztery lata wojny w służbie komendanta. Przeżycia wojenne 1914-1918
Roman Starzyński

6 (1 ocen i 0 opinii)
Cztery lata wojny w służbie komendanta. Przeżycia wojenne 1914-1918
Wspomnienia najstarszego z braci Starzyńskich - Romana, "Cztery lata wojny w służbie Komendanta. Przeżycia wojenne 1914-1918", to książka wspaniała. Opowiada o młodym człowieku, idealiście o...
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 6 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
8
30
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (8)

zgłoś błąd zgłoś błąd