Anatol Kuzniecow

Rosyjski pisarz, komunista, współpracownik KGB, dziennikarz emigracyjny Urodził się w Kijowie. Mieszkał w dzielnicy Kurieniowka graniczącej z miejscem okupacyjnych kaźni Babim Jarem. Był świadkiem ma... Rosyjski pisarz, komunista, współpracownik KGB, dziennikarz emigracyjny

Urodził się w Kijowie. Mieszkał w dzielnicy Kurieniowka graniczącej z miejscem okupacyjnych kaźni Babim Jarem. Był świadkiem masowych rozstrzeliwań oraz funkcjonowania obozu koncentracyjnego.

Po wojnie pracował w kolegium redakcyjnym młodzieżowego miesięcznika Junost'. Na kanwie okupacyjnych wspomnień napisał dokumentalną powieść Babi Jar, wydaną w 1966 w Junosti. Publikacja ta była zniekształcona obszernymi skreśleniami przez cenzurę partii tekstu oraz wymuszonymi tzw. uzupełnieniami. Tym niemniej powieść stała się literackim wydarzeniem.

W 1968 miesięcznik Nowyj Mir opublikował jego opowiadanie Artysta zespołu mimów (Артист миманса), smutny utwór o małym człowieku, wielkiej sztuce i globalnej niesprawiedliwości.

W trakcie pracy nad powieścią o partii i jej założycielu Leninie, dedykowanej setnej rocznicy urodzin wodza, Kuzniecow w 1969 uzyskał oddelegowanie do Londynu w celu zebrania materiału faktograficznego. Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii poprosił o azyl polityczny i publicznie oświadczył, że był tajnym współpracownikiem KGB. Jednocześnie bardzo ostro i negatywnie wypowiadał się o ZSRR oraz o radzieckiej opozycyjnej inteligencji. Te wypowiedzi wywołały zdecydowaną polemikę m.in. Artura Millera i Andrieja Amalrika.

W ZSRR pozostawił żonę, dziewięcioletniego syna i matkę. Z matką utrzymywał więź korespondencyjną (zmarła w 1992 r.), żona pod naciskiem KGB korespondencji nie podtrzymała. Jego nazwisko usunięto ze wszystkich radzieckich leksykonów, a utwory wycofano z bibliotek.

W Londynie pracował w Radiu Swoboda, gdzie prowadził cotygodniową audycję Pisarz przed mikrofonem. Zmarł w swoim domu w Londynie.

źródło zdjęcia: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D0%B7%D0%BD%D0%B5%D1%86%D0%BE%D0%B2,_%D0%90%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B9_%D0%92%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB%D1%8C%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Babi Jar
Babi Jar
Anatol Kuzniecow

8,75 (4 ocen i 2 opinii)
Babi Jar Seria: Proza Współczesna
Babi Jar Anatola Kuzniecowa to, według słów samego autora, powieść-dokument. Zawiera autentyczną relację chłopca, przed którego oczyma przesuwają się wstrząsające obrazy z okupacji Kijowa i słynnego o...
czytelników: 17 | opinie: 2 | ocena: 8,75 (4 głosy) | inne wydania: 1
Tętno życia
Tętno życia
Julian Siemionow, Władimir Maksimow, Czingiz Ajtmatow, Jurij Nagibin, Wiktor Astafiew, Jurij Kuranow, Jurij Kazakow, Nora Adamian, Borys Czełyszew, Gleb Goryszyn, Mikołaj Jewdokimow, Otia Joseliani, Adelaida Kotowszczykowa, Anatol Kuzniecow, Georgij Siemionow, Siergiej Sławicz

6 (1 ocen i 0 opinii)
czytelników: 6 | opinie: 0 | ocena: 6 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

2
5
18
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (5)

zgłoś błąd zgłoś błąd