Asar Eppel

Asar Isajewicz Eppel (ur. 11 stycznia 1935 w Moskwie, zm. 20 lutego 2012 w Moskwie) - rosyjski prozaik i tłumacz literatury polskiej na język rosyjski. Matka pisarza pochodziła z Lublina. Tłumaczył l... Asar Isajewicz Eppel (ur. 11 stycznia 1935 w Moskwie, zm. 20 lutego 2012 w Moskwie) - rosyjski prozaik i tłumacz literatury polskiej na język rosyjski.

Matka pisarza pochodziła z Lublina. Tłumaczył literaturę piękną z języków: niemieckiego, włoskiego, serbsko-chorwackiego i polskiego, m.in. poezję staropolską, romantyczną, poetów XX wieku: Gałczyńskiego, Tuwima, Leopolda Staffa, czy Wisławy Szymborskiej; także książki Brunona Schulza, utwory Sławomira Mrożka, Henryka Sienkiewicza (Ogniem i mieczem t. I, tom II tłumaczyła Ksenia Starosielska), czy Jana Brzechwy. Jest autorem słów piosenki Rudzy rydz spopularyzowanej w Sopocie przez Tamarę Miansorową.

Jako prozaik zadebiutował w 1994 książką pt.: (Trawianaja ulica; tłum. polskie pt.: Trawiasta ulica), która stała się wydarzeniem literackim Rosji, uzyskując m.in. nominację do prestiżowej nagrody Bookera (w Polsce ukazała się w 1999 nakładem Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik" w serii "Nike"). W 1996 ukazał się zbiór zbiór opowiadań Szampinion majej żyzni (wolne tłumaczenie pt.: Pieczarka mego życia). W 2003 ukazał się tom opowiadań pt.: Drablionyj satana, a później tom esejów pt.: In tielega. Jest autorem libretta oraz pieśni do musicalu pt.: Bindiużnik i Korol na podstawie Opowiadań odeskich oraz sztuki pt.: Zakat Izaaka Babla. Jego teksty publikowały pisma: "Drużba narodów" i "Nowyj mir" oraz polska "Literatura na Świecie" [nr 11-12 (304-305)/1996)].

Otrzymał polski "Oficerski Krzyż Zasługi" oraz medal "Zasłużony dla polskiej kultury" (2000). W 2003 uhonorowany nagrodą Polskiego PEN-Clubu, za przekłady z literatury polskiej na język rosyjski.Ponadto Nagroda im. Jurija Kazakowa za najlepsze opowiadanie roku oraz włoska nagroda "Grinzane Cavour" (2005).

źródło opisu: wikipedia

źródło zdjęcia: wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Trawiasta ulica
Trawiasta ulica
Asar Eppel

5,44 (9 ocen i 1 opinii)
Trawiasta ulica
Autor:
Seria: Nike
Wydaną w 1994 roku Trawiastą ulicę dość powszechnie uznano za wydarzenie w życiu literackim Rosji. Uzyskała nominację do prestiżowej nagrody Brookera, przełożono ją na kilka języków, autor zaś błyskaw...
czytelników: 36 | opinie: 1 | ocena: 5,44 (9 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
15
20
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (15)

zgłoś błąd zgłoś błąd