ks. Tomasz Atłas

Ks. Tomasz Atłas pochodzi z parafii Tymbark, święcenia kapłańskie przyjął trzynaście lat temu w Tarnowie. Jest teraz najmłodszym prałatem w diecezji tarnowskiej. Tytuł jest wyrazem uznania za jego pra... Ks. Tomasz Atłas pochodzi z parafii Tymbark, święcenia kapłańskie przyjął trzynaście lat temu w Tarnowie. Jest teraz najmłodszym prałatem w diecezji tarnowskiej. Tytuł jest wyrazem uznania za jego pracę na rzecz misji.

Ks. Tomasz Atłas urodził się 23 stycznia 1974 r. w Limanowej w diecezji tarnowskiej. 22 maja 1999 roku, z rąk ks. bp. Wiktora Skworca otrzymał święcenia kapłańskie.

Pracując jako wikariusz w parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej w Mielcu kontynuował studia na Wydziale Teologicznym PAT w Krakowie. Uwieńczył je uzyskując licencjat z teologii. Odbył także bezpośrednie przygotowanie do pracy misyjnej w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Następnie pracował jako kapłan fidei donum w Republice Konga. Szczególny wymiar jego pracy misyjnej stanowiło zaangażowanie na rzecz formacji kongijskiej Odnowy w Duchu Świętym. Wspierał w tym krajowego koordynatora tegoż ruchu, ks. bp. Ernesta Kombo, a równocześnie przygotował kilka opracowań na temat jej historii i współczesnej działalności. Wezwany do pracy w Komisji Episkopatu Polski ds. Misji (sekretarz jej Przewodniczącego, a następnie delegat ds. misjonarzy) kontynuował studia w zakresie misjologii na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie. Zakończył je obroną doktoratu (16 maja 2005 r.) "Ruch charyzmatyczny w Republice Konga i jego wpływ na kształtowanie życia osobistego i społecznego" napisanego pod kierunkiem ks. dr. hab. Jarosława Różańskiego OMI.

Kontynuując pracę w Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, rozpoczął także pracę dydaktyczną na UKSW. Równocześnie publikował liczne artykuły naukowe (m in. w Collectanea Theologica, Annales Missiologici Posnanienses) i popularnonaukowe (w Misje Dzisiaj, Światło Narodów, Głoście Ewangelię, Misyjne Drogi) oraz wygłaszał referaty na kilku sympozjach krajowych. Szczególny wymiar jego zainteresowań stanowi formacja misyjna i działalność polskich misjonarzy. Jest stałym współpracownikiem Światła Narodów (od nr 4/2006). Ks. Tomasz Atłas jest także jednym z założycieli Stowarzyszenia Misjologów Polskich, konsultorem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, członkiem Sekretariatu Generalnego Zespołu Delegatów ds. Ameryki Łacińskiej w Paryżu (od 28.10.2007 r.), członkiem Komitetu Głównego Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki (UKSW). Od 1 lipca 2008 roku powierzono mu obowiązki Sekretarza Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

W listopadzie 2010 r. został mianowany dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM) w Polsce na pięcioletnią kadencję.

Zna język francuski, hiszpański, włoski i lingala. Posługuje się także językiem angielskim. W ramach swoich obowiązków odwiedził m.in. polskich misjonarzy w Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej, Czadzie, Peru, Gwatemali, Salwadorze, Kazachstanie, Togo, Beninie, Boliwii, Ekwadorze, Panamie, Argentynie, Burundi, Rwandzie, Demokratycznej Republice Konga, Madagaskarze, Brazylii, RPA, Kenii, Zambii, Paragwaju i Chile.

źródło opisu: diecezja.tarnow.pl

źródło zdjęcia: Rdn.pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Zakochani w ludziach. Zapiski z misją
Zakochani w ludziach. Zapiski z misją
ks. Tomasz Atłas

6 (1 ocen i 1 opinii)
Zakochani w ludziach. Zapiski z misją
Zakochani w ludziach to zapis doświadczeń z posługi misyjnej w Republice Konga ks. prałata Tomasza Atłasa - dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce oraz jego wspomnienia z licznych podróży do kr...
czytelników: 9 | opinie: 1 | ocena: 6 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
1
8
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd