Tadeusz Łęcki

oficer AL, dowódca 2 Brygady AL "Świt". Ukończył szkołę podstawową w Iłży i seminarium nauczycielskie w Kielcach. Brał udział w kampanii wrześniowej jako żołnierz 52 pułku piechoty; został ranny pod... oficer AL, dowódca 2 Brygady AL "Świt".

Ukończył szkołę podstawową w Iłży i seminarium nauczycielskie w Kielcach. Brał udział w kampanii wrześniowej jako żołnierz 52 pułku piechoty; został ranny pod Zamościem. Po powrocie w rodzinne strony pracował dorywczo na roli u krewnych. Wiosną 1944 wstąpił do AL i został zastępcą dowódcy oddziału partyzanckiego "Świt". 17 października 1944 otrzymał nominację na dowódcę 2 Brygady "Świt". W nocy z 27 na 28 października Brygada uderzyła na linie niemieckie pod Chotczą, przełamując po kilku dniach pozycje niemieckie, jednak ponosząc przy tym dotkliwe straty – ok. 170 zabitych i rannych. Tym samym Brygada zakończyła swoją działalność bojową; "Orkan" został potem w jej imieniu odznaczony Orderem Krzyża Grunwaldu.

źródło opisu: wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Nad wierną rzeką
Nad wierną rzeką
Tadeusz Łęcki

1 (1 ocen i 0 opinii)
Nad wierną rzeką
Wspomnienia Nad Wierną Rzeką ukazują dramatyczny okres od września 1939 r. do 28 października 1944 r., owego zwrotnego momentu, kiedy po zaciekłych walkach z hitlerowskim okupantem połączone brygady A...
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 1 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
1
2
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd