Natan Alterman

(hebr. נתן אלתרמן) Izraelski poeta, dziennikarz i tłumacz. Najwybitniejszy, być może, poeta o Bialiku, urodził się i spędził młodość w Warszawie. Po zdaniu matury studiował argonomię na uniwersytecie... (hebr. נתן אלתרמן) Izraelski poeta, dziennikarz i tłumacz.
Najwybitniejszy, być może, poeta o Bialiku, urodził się i spędził młodość w Warszawie. Po zdaniu matury studiował argonomię na uniwersytecie w Nancy (Lotaryngia), potem na równi z wyuczonym zawodem zajmował się dziennikarstwem. W sensie następstwa pokoleń literackich uważany jest za ucznia Szlonskiego. We wczesnych wierszach Altermana, zanim stał się dojrzałym poetą, znać wyraźne i trzeba dodać, że w tym przypadku dobroczynne wpływy rosyjskiego i francuskiego modernizmu. W pewnym okresie Alterman uważał siebie za imażynistę. Każdy wydany z pięcu tomów wierszy oznacza ważną fazę w rozwoju artystycznym Altermana. W ostatnich cyklach wierszy przejawił on wielką wrażliwość na rytmy if romy języka potocznego, starał się je organizować estetycznie, jednakże bez narzucającej się literackości. Tłumaczył Szekspira, Racine'a, Moliera oraz ballady szkockie i angielskie. W obfitej i zróżnicowanej twórczośc Altermana wyróżniają się tomy: "Kochawim bachuc" (Dokołą gwiazdy), "Simchat anijim" (Radość biednych) i "Hatewah hamezameret" (Szkatułka z muzyką).

źródło opisu: Ziemny Aleksander, Poezje nowohebrajskie, Warszawa 1986

źródło zdjęcia: http://en.wikipedia.org/wiki/Nathan_Alterman

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Poezje nowohebrajskie
Poezje nowohebrajskie
Jehuda Amichaj, Aleksander Ziemny, Jakow Besser, Amir Gilboa, Chaim Guri, Ben-Zion Tomer, Natan Zach, Dan Pagis, Mosze Dor, Dalia Rawikowicz, Maja Bejerano, Chaim Nachman Bialik, Efraim Luzzato, Saul Czernichowski, Jakow Fichman, Awraham ben Jicchak, Jakow Steinberg, Dawid Vogel, Izrael Efrat, Uri Cwi Grynberg, Simon Halkin, Jicchak Lamdan, Abraham Szlonski, Awraham Chalfi, Awot Jeszurun, Chaim Lenski, Jonatan Ratosz, Natan Alterman, Lea Goldberg, Gabriel Joszua Preil, Zelda, Aba Kowner, Aharon Amir, Natan Jonatan, Tuwia Ruebner, T. Carmi, Awner Treinin, Rina Szani, Cali Gurewicz

8,33 (3 ocen i 1 opinii)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
6
9
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (6)

zgłoś błąd zgłoś błąd