Uri Cwi Grynberg

(hebr. אורי צבי גרינברג) Hebrajski poeta urodzony na Ukrainie. We Lwowie otrzymał wychowanie chasydzkie, które miało wyraźny wpływ na całą niemal jego twórczość. Powołany do wojska austriackiego w 191... (hebr. אורי צבי גרינברג) Hebrajski poeta urodzony na Ukrainie.
We Lwowie otrzymał wychowanie chasydzkie, które miało wyraźny wpływ na całą niemal jego twórczość. Powołany do wojska austriackiego w 1915 r., przebył 2 lata w okopach na serbskim froncie. Po wojnie wrócił do Lwowa. Należał do najwybitniejszych przedstawicieli awangardy, chodzi w tym wypadku o piszących w jidysz i hebrajskim ekspresjonistów, którzy skupiali się wówczas w Warszawie i Wilnie. Między wojnami mieszkał w zasadzie w Polsce, wybuch wojny 1939 r. zastał go w Warszawie.
Poezja Grynberga odwołuje się stale do tradycji i dawnej symboliki, do "zagadkowej a tragicznej cudowności świata". W swoich poetyckich manifestach, a także w samych utworach odrzucał on zdecydowanie "miałki estetyzm europejski".
Już do klasyki nowohebrajskiej zaliczają się jego tomy "Hagawrut haolah" (Męstwo, które powstaje), " Sefer hakitrug wehaemunah" (Księga rozważań i wiary) oraz "Rebowot hananar" (Łożyska rzeki).

źródło opisu: Ziemny Aleksander, Poezje nowohebrajskie, Warszawa 1986

źródło zdjęcia: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%99_%D7%A6%D7%91%D7%99_%D7%92%D7%A8%D7%99%D7%A0%D7%91%D7%A8%D7%92

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Poezje nowohebrajskie
Poezje nowohebrajskie
Jehuda Amichaj, Aleksander Ziemny, Jakow Besser, Amir Gilboa, Chaim Guri, Ben-Zion Tomer, Natan Zach, Dan Pagis, Mosze Dor, Dalia Rawikowicz, Maja Bejerano, Chaim Nachman Bialik, Efraim Luzzato, Saul Czernichowski, Jakow Fichman, Awraham ben Jicchak, Jakow Steinberg, Dawid Vogel, Izrael Efrat, Uri Cwi Grynberg, Simon Halkin, Jicchak Lamdan, Abraham Szlonski, Awraham Chalfi, Awot Jeszurun, Chaim Lenski, Jonatan Ratosz, Natan Alterman, Lea Goldberg, Gabriel Joszua Preil, Zelda, Aba Kowner, Aharon Amir, Natan Jonatan, Tuwia Ruebner, T. Carmi, Awner Treinin, Rina Szani, Cali Gurewicz

8,33 (3 ocen i 1 opinii)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
6
9
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (6)

zgłoś błąd zgłoś błąd