Mieczysław Jałowiecki

Polski ziemianin, agronom, dyplomata. Delegat Rządu Polskiego w Gdańsku (1919-1920). Autor wspomnień o swojej pracy w dyplomacji II RP oraz dziejach ziemiaństwa polskiego. Autor licznych prac na tem... Polski ziemianin, agronom, dyplomata.

Delegat Rządu Polskiego w Gdańsku (1919-1920). Autor wspomnień o swojej pracy w dyplomacji II RP oraz dziejach ziemiaństwa polskiego. Autor licznych prac na temat gospodarki rolnej. Poliglota; znał w mowie i piśmie język rosyjski, angielski, francuski, niemiecki, litewski i słabiej szwedzki.

Syn generała Bolesława Jałowieckiego i Anieli z Witkiewiczów (najmłodszej siostry Stanisława Witkiewicza, rodzonej ciotki Witkacego).

Żonaty dwukrotnie: 30 czerwca 1910 z Julią Elżbietą Anną z Wańkowiczów – z tego małżeństwa urodził się syn Andrzej (1912-1944) i córka Krystyna Maria (ur. 1914), oraz 5 sierpnia 1922 z Zofią Anielą Marią z Romockich primo voto Wyganowską.

Początki edukacji pobierał od domowych nauczycieli. Następnie, od 1885, uczęszczał do szkoły angielskiej, którą zorganizowała dla swoich dzieci kolonia brytyjska w Petersburgu. W 1887 został przyjęty do Liceum Cesarskiego w Petersburgu (Царскосельский лице́й |Императорский Александровский лицей), na wydział konsularno-ekonomiczny. Szkołę tę (do której uczęszczał m.in. Aleksander Puszkin) ukończył z odznaczeniem, uzyskując dyplom kandydata nauk ekonomicznych.

Następnie od 1895 studiował na Politechnice w Rydze na wydziale chemicznym i agronomicznym. Uczelnię ukończył z odznaczeniem uzyskując dyplom agronoma. Podczas studiów został przyjęty do korporacji akademickiej Arkonia.

W 1898 odbył półroczną służbę wojskową w Pułku Konnych Grenadierów Gwardii, którą zakończył egzaminem na stopień chorążego.

Roczną praktykę zawodową odbył na farmie rolniczej Peterhof pod Rygą, a następnie w Niemczech, w majątku Klein Spiegel na Pomorzu Szczecińskim.

Dalsze studia kontynuował na Uniwersytecie w Halle (Saale) a następnie Uniwersytecie w Bonn, gdzie przez kilkanaście miesięcy przygotowywał pracę doktorską z uprawy i melioracji torfów.

W latach 1903-1918 był m.in. radcą Ministerstwa Rolnictwa w Petersburgu, konsulem do spraw rolnictwa Rosji w Niemczech, dyrektorem Towarzystwa Akcyjnego Północnego Rosyjskiego Handlu Zewnętrznego, dyrektorem Towarzystwa Rosyjsko-Bałtyckiego, członkiem Wileńskiego Banku Ziemskiego, członkiem Rady Rosyjsko-Angielskiej Izby Handlowej, członkiem Wydziału Żeglugi Morskiej Centralnego Komitetu Przemysłowego w Petersburgu, marszałkiem szlachty powiatu święciańskiego. W czasie I wojny światowej zwolniony z czynnej służby wojskowej, został jednak powołany do służby jako urzędnik cywilny. Służbę w sztabie generalnym Rosji zakończył w randze pułkownika służby sztabowej cywilnej. Był również właścicielem ziemskim w majątkach Syłgudyszki i Otulany na Litwie oraz, w okresie międzywojennym, w majątku Kamień w Wielkopolsce. W czasie II wojny światowej polityk i działacz społeczny na emigracji w Anglii.

źródło opisu: pl.wikipedia.org

źródło zdjęcia: na podst. www.poczytaj.pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Na skraju Imperium i inne wspomnienia
Na skraju Imperium i inne wspomnienia
Mieczysław Jałowiecki

8,96 (49 ocen i 11 opinii)
Na skraju Imperium i inne wspomnienia
Książka z gatunku tzw. „autentyków”. Oryginalny pamiętnik polskiego szlachcica kresowego Mieczysława Jałowieckiego (1876-1963) , wysokiego urzędnika w Ministerstwie Rolnictwa w Petersburgu, pierwszego...
czytelników: 158 | opinie: 11 | ocena: 8,96 (49 głosów) | inne wydania: 2
Requiem dla ziemiaństwa
Requiem dla ziemiaństwa
Mieczysław Jałowiecki

8,6 (5 ocen i 0 opinii)
czytelników: 12 | opinie: 0 | ocena: 8,6 (5 głosów)
Wolne miasto
Wolne miasto
Mieczysław Jałowiecki

8,05 (19 ocen i 4 opinii)
Wolne miasto
Autor sięga do wspomnień z okresu swej pracy dyplomatycznej w Wolnym Mieście Gdańsku (1919-1921), na placówce niezwykle istotnej dla ówczesnej polskiej racji stanu. Barwny i sugestywny tekst jest ważn...
czytelników: 39 | opinie: 4 | ocena: 8,05 (19 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

3
63
135
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (5)

Czytelnicy (63)

Cytaty tego autora (11)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd