Chaim Nachman Bialik

(hebr. חיים נחמן ביאליק) Żydowski poeta tworzący w języku hebrajskim oraz jidysz, nazywany "odnowicielem poezji hebrajskiej"; narodowy wieszcz Izraela; prozaik, tłumacz, eseista, wydawca. Otrzymał prz... (hebr. חיים נחמן ביאליק) Żydowski poeta tworzący w języku hebrajskim oraz jidysz, nazywany "odnowicielem poezji hebrajskiej"; narodowy wieszcz Izraela; prozaik, tłumacz, eseista, wydawca.
Otrzymał przydomek "odrodziciela" wkrótce po opublikowaniu w Warszawie (1901) pierwszego zbioru jego wierszy. Istotnie, zerwał on ze sztywnymi regułami, jakim poddana była świecka poezja retoryczna Haskali; napełnił język poezji strumieniem żywej mowy, wzbogacił go zarówno o zwroty przetworzone z potoczności, jak i o własne, skromne, ale ważne odkrycia: nigdy bowiem nie dążył do efektów, a tym bardziej efekciarstwa literackiego, uważając, że zamąca ono, a częstokroć niszczy myślową konstrukcję utworu.
Bialik wprowadził do poezji hebrajskiej miarę sylabotoniczną, jakkolwiek nie był zbyt surowym jej strażnikiem, czyniąc odstępstwa, jeżeli treści wychodziło to na dobre.
Urodził się w Radi, małej miejscowości na Wołyniu, po wczesnej śmierci ojca, duża rodzina rozproszyła się po świecie. Kiedy ukończył 16 lat posłano go do jeszywy w Wołożynie na Litwie, gdzie miał wykształcić się na rabina. W rezultacie przeszedł głęboki kryzys wiary i od tej pory konflikt między tradycyjnym judaizmem a świeckimi ideami Zachodu tkwił u podstaw jego twórczości. W 1891 roku Bialik udał się do Odessy, aby przyłączyć się do tamtejszego, znanego już koła literatów hebrajskich, którzy gromadzili się wokół znakomitego filozofa i publicysty Ahad Ha'ama.
Większość utworów Bialika, a przede wszystkim najlepsze, powstały w ciągu 20 następnych lat. Równocześnie pracował on jako redaktor i wydawca nad ukazaniem ogniw pośrednich między źródłami biblijnymi a współczesną literaturą hebrajską, która dopiero się rodziła. W ten sposób powstała antologia "Sefer Haagada" (Księga przypowieści) oraz wybór średniowiecznej poezji hebrajskiej. Podobnie jak oryginalna twórczość Bialika dzieła te zainteresowały bardzo w swoim czasie Maksyma Gorkiego.
Po I wojnie światowej Bialik spędził 3 lata w Hamburgu i Berlinie, gdzie istniał nieliczny, ale płodny ośrodek literatury hebrajskiej, potem mieszkał przez dłuższy czas w Palestynie. W ostatnich latach życia wiele podróżował, a śmierć zastała go w Wiedniu.
Znaczenia jego twórczości, która nie jest zresztą obfita, nie da się przecenić. Zawiera ona klasycyzujące, opisowe poematy, dostarczające nam dzisiaj mnóstwa informacji, które w innych okolicznościach najpewniej by przepadły. Chodzi m.in. o lamentację - bardzo jednak rzeczową - napisaną pod wrażeniem wielkiego pogromu w Kiszyniowie (Wielkanoc 1903), dokąd Bialik udał się zaraz po tych wypadkach. Pisywał on również "profetyczne" oskarżenia żydowskiej bierności i ludowego, zabobonnego lęku przed tym, co niesie przyszłość. Z drugiej strony, wyszły także spod pióra Bialika wizyjne, skłaniające się ku mistyce prozy poetyckie "Megila haesz" (Zwoje ognia), pierwsze w hebrajszczyźnie, pełne uroku pieśni ludowe, nade wszystko jednak liryka, w wielu miejscach naznaczona piętnem rozpaczy, tym większej, że poeta głosi świętą celowość i chwałę wszystkiego, co żywe.
Z wyjątkiem cyklu wierszy dla dzieci wszystkie utwory Bialika napisane zostały aszkenazi - wschodnioeuropejską odmianą hebrajszczyzny.

źródło opisu: Ziemny Aleksander, Poezje nowohebrajskie, Warszawa 1986

źródło zdjęcia: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%97%D7%99%D7%99%D7%9D_%D7%A0%D7%97%D7%9E%D7%9F_%D7%91%D7%99%D7%90%D7%9C%D7%99%D7%A7

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Blask
Blask
Chaim Nachman Bialik

8 (1 ocen i 0 opinii)
Blask
Światło, blask, splendor: motyw, który łączy przedstawione tu poematy, jest ponadregionalny. Zakorzeniony w religii, judaizmie, mistycyzmie żydowskim, jest jednak bliski nam wszystkim - dzięki światł...
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 8 (1 głos)
Poezje nowohebrajskie
Poezje nowohebrajskie
Jehuda Amichaj, Aleksander Ziemny, Jakow Besser, Amir Gilboa, Chaim Guri, Ben-Zion Tomer, Natan Zach, Dan Pagis, Mosze Dor, Dalia Rawikowicz, Maja Bejerano, Chaim Nachman Bialik, Efraim Luzzato, Saul Czernichowski, Jakow Fichman, Awraham ben Jicchak, Jakow Steinberg, Dawid Vogel, Izrael Efrat, Uri Cwi Grynberg, Simon Halkin, Jicchak Lamdan, Abraham Szlonski, Awraham Chalfi, Awot Jeszurun, Chaim Lenski, Jonatan Ratosz, Natan Alterman, Lea Goldberg, Gabriel Joszua Preil, Zelda, Aba Kowner, Aharon Amir, Natan Jonatan, Tuwia Ruebner, T. Carmi, Awner Treinin, Rina Szani, Cali Gurewicz

8,33 (3 ocen i 1 opinii)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
7
11
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (7)

zgłoś błąd zgłoś błąd