Elżbieta Grabosz

Elżbieta Grabosz twórczość literacką rozpoczęła w 1976 roku po kilkumiesięcznym pobycie w Stanach Zjednoczonych. Złożoność różnych doświadczeń kulturowo-cywilizacyjnych połączonych ze spostrzegawczośc... Elżbieta Grabosz twórczość literacką rozpoczęła w 1976 roku po kilkumiesięcznym pobycie w Stanach Zjednoczonych. Złożoność różnych doświadczeń kulturowo-cywilizacyjnych połączonych ze spostrzegawczością i wielką zdolnością trafnego wyrażania myśli spowodowały wybuch twórczości satyrycznej i aforystyki. W ciągu 20 lat autorka opublikowała l O książek (wraz z książkami dla dzieci), a jej utwory zostały zamieszczone w 8 antologiach i specjalistycznych encyklopediach. W ten sposób poetka znacznie wzbogaciła polską aforystykę kobiecą (zapoczątkowaną przez Marylę Wolską, kontynuowaną przez Magdalenę Samozwaniec, a współcześnie rozwijaną przez m. in. Urszulę Zyburę, Krystynę Sylwestrzak, Ewę Radomską, Grażynę Vis i inne autorki).

Debiutowała w 1976 r. na łamach kieleckiego „Słowa Ludu". Utwory publikowała m.in. w „Szpilkach", „Przekroju" radomskim „Kontakcie", „Bazarze 6", „Tygodniku Demokratycznym", „Ekspresie Wieczornym", „Radostowej". Dotychczas opu- blikowała: Już luz (1990), Fraszki i ptaszki (1992), Wiersze i fraszki (1993), Gorzki miód (1993). Jej utwory zostały zamieszczone w wielu antologiach ogólnopolskich, a autorka była wielokrotnie nagradzana na konkursach literackich i w 1992 r. Nagrodą wojewody radomskiego.

Twórczość Elżbiety Grabosz, bez przesady, można zaliczyć do klasyki polskiej aforystyki, co potwierdza obecność jej utworów w takich antologiach, jak: Myślipań niepospolitych (1992), Aforyzmy biesiadne i kulinarne (1997), Szczęście w nieszczęściu (1998), 1001 aforyzmów polskich (1996), Wiatr w szuwarach (1993), Fraszki z rząd(t)em (1996). Należy mieć nadzieję, że jej najnowszy tom - Słodkie szyderstwa - w pełni uzasadnia ten sąd.

Stanisław Rogala

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/1939

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Słodkie szyderstwa. Aforyzmy, refleksje, myśli satyryczne
Słodkie szyderstwa. Aforyzmy, refleksje, myśli satyryczne
Elżbieta Grabosz

0 (0 ocen i 0 opinii)
Słodkie szyderstwa. Aforyzmy, refleksje, myśli satyryczne
Podstawową zaletą aforystyki Elżbiety Grabosz jest uniwersalna problematyka (bezduszność technicznej cywilizacji; wolność a demokracja; zagubienie człowieka w codzienności; zagrożenie osobowej indywid...
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów) | inne wydania: 1

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
0
1
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (0)

Lista jest pusta

Cytaty tego autora (1)
zgłoś błąd zgłoś błąd