Zdzisław Ruziewicz

(prof. dr hab. Zdzisław Ruziewicz)

Polski fizykochemik, profesor Politechniki Wrocławskiej. Rozpoczął studia chemiczne na Uniwersytecie Lwowskim, które dokończył po wojnie we Wrocławiu. Pracę doktorską obronił w 1960 roku. Po uzyskaniu... Polski fizykochemik, profesor Politechniki Wrocławskiej.
Rozpoczął studia chemiczne na Uniwersytecie Lwowskim, które dokończył po wojnie we Wrocławiu. Pracę doktorską obronił w 1960 roku. Po uzyskaniu tytułu doktora, zainteresował się spektroskopią związków organicznych. W 1967 uzyskał habilitację za pracę o quasiliniowych widmach luminescencji. Tytuł profesora nauk chemicznych uzyskał w roku 1982. Kierownik Zakładu Chemii Fizycznej 1968-1972; członek Komisji Spektroskopowej PAN 1965-1989, przewodniczący IV Wydziału Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego 1987-1991; wiceprzewodniczący oddz. Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego 1974-1976; członek Komisji Terminologii i Nazewnictwa PTChem. 1975-1988; członek Polskiego Towarzystwa Fizycznego i European Photochemistry Association.
Twórca wrocławskiej szkoły: Spektroskopia Luminescencyjna. Rozwijał badania fotoluminescencji i elektro-luminescencji warstw tlenkowych. Zajmował się efektem Szpolskiego od czasu jego odkrycia. Przeszczepił na grunt polski i rozwinął metody niskotemperaturowej spektroskopii w krystalicznych matrycach. Stworzył laboratorium i szkołę badań luminescencyjnych w niskich temperaturach. Wypromował 6 dr, wśród wychowanków 1 dr hab. Współautor 3 książek. Autor 71 publikacji naukowych, licznych tłumaczeń i recenzji i artykułów historycznych. Wraz z Krzysztofem Pigoniem jest autorem znanego i cenionego podręcznika akademickiego "Chemia fizyczna".
Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim O.O.P., Złotym Krzyżem Zasługi i odznaką honorową Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
W 1955 został odznaczony Medalem 10-lecia Polski Ludowej.

źródło opisu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zdzis%C5%82aw_Ruziewicz

źródło zdjęcia: http://wsa.dbc.wroc.pl/biogramy/zdjecia/6059.jpg

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Chemia fizyczna Tom 1. Podstawy fenomenologiczne
Chemia fizyczna Tom 1. Podstawy fenomenologiczne
Krzysztof Pigoń, Zdzisław Ruziewicz

7,36 (11 ocen i 1 opinii)
Chemia fizyczna Tom 1. Podstawy fenomenologiczne Cykl: Chemia fizyczna (tom 1)
Od wielu lat podręcznik znany i uznawany za standard na wielu uczelniach. Poprowadzono w nim spójny i jednolity wykład chemii fizycznej, który opiera się na termodynamice oraz mechanice kwantowej. Od...
czytelników: 30 | opinie: 1 | ocena: 7,36 (11 głosów)
Chemia fizyczna Tom 2. Fizykochemia molekularna
Chemia fizyczna Tom 2. Fizykochemia molekularna
Krzysztof Pigoń, Zdzisław Ruziewicz

0 (0 ocen i 0 opinii)
Chemia fizyczna Tom 2. Fizykochemia molekularna Cykl: Chemia fizyczna (tom 2)
Znany od ponad 30 lat, dobrze przyjęty w środowisku akademickim podręcznik został uaktualniony i opracowany na nowo przez zespół specjalistów ze wszystkich dziedzin fizykochemii. Obok ścisłej prezenta...
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

2
22
7
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (22)

zgłoś błąd zgłoś błąd