Wacław Sierpiński

(prof. dr hab. Wacław Franciszek Sierpiński)

Polski matematyk, profesor Instytutu Matematycznego PAN. Studiował matematykę na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim. Po uzyskaniu dyplomu dostał posadę nauczyciela matematyki i fizyki w IV Gimnazjum... Polski matematyk, profesor Instytutu Matematycznego PAN.
Studiował matematykę na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim. Po uzyskaniu dyplomu dostał posadę nauczyciela matematyki i fizyki w IV Gimnazjum Żeńskim. W 1905 roku zaangażował się w strajk szkolny, a następnie opuścił Warszawę i wyjechał do Krakowa. Tam kontynuował edukację i w 1906 roku uzyskał stopień doktora filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie wrócił do Warszawy i pracował jako nauczyciel. Wykładał między innymi na Wyższych Kursach Naukowych. W 1907 roku odbył podróż do Getyngi. Rok później uzyskał habilitację na Uniwersytecie Lwowskim, gdzie następnie dostał pracę wykładowcy. W 1910 roku został profesorem nadzwyczajnym, a w 1917 roku mianowano go członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności. Podczas I wojny światowej Sierpiński był internowany na Białorusi. W 1915 roku udało mu się przedostać do Moskwy, gdzie pracował naukowo. Po wojnie przez krótki okres wykładał na Uniwersytecie Lwowskim, a następnie został zatrudniony na Uniwersytecie Warszawskim. W 1919 roku został profesorem zwyczajnym. Współtworzył Polską Szkołę Matematyczną, był inicjatorem czasopisma „Fundamenta Mathematicae”. Ponadto organizował I Kongres Matematyków Słowiańskich w Warszawie w 1929 roku, był prezesem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. II wojnę światową Sierpiński spędził w Warszawie, pracując jako urzędnik magistratu polskiego. Prowadził również tajne nauczanie. Po powstaniu warszawskim znalazł się w Krakowie. Po wojnie krótko pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim, a potem wrócił na Uniwersytet Warszawski. Pracował w Polskiej Akademii Nauk, był przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu. Warto pamiętać, że w 1964 roku podpisał „List 34” będący protestem przeciw cenzurze. Był naukowcem docenianym i nagradzanym na całym świecie, między innymi był członkiem Akademii Nauk w Paryżu, w Bułgarii, Holandii, Niemczech. Zmarł w Warszawie w 1969 roku.
Należy do grona najwybitniejszych polskich matematyków, zajmował się różnymi działami matematyki. Interesował się teorią liczb, analizą matematyczną, teorią mnogości, topologią czy teorią funkcji rzeczywistych. Pracował nad tak zwanym aksjomatem wyboru należącym do teorii mnogości. Ponadto wiele miejsca poświęcił rozważaniom na temat hipotezy continuum, skupiającej się na mocy zbiorów liczb naturalnych i liczb rzeczywistych. Matematyka zawdzięcza mu takie pojęcia, jak trójkąt Sierpińskiego i dywan Sierpińskiego (będące rodzajami fraktali). Wyróżnia się także przestrzeń Sierpińskiego i liczby Sierpińskiego.

źródło opisu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wac%C5%82aw_Sierpi%C5%84ski

źródło zdjęcia: https://mm.pwn.pl/ency/jpg/583/2k/d17i0026.jpg

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Arytmetyka teoretyczna
Arytmetyka teoretyczna
Wacław Sierpiński

6,5 (2 ocen i 0 opinii)
czytelników: 6 | opinie: 0 | ocena: 6,5 (2 głosy)
O rozkładach liczb wymiernych na ułamki proste
O rozkładach liczb wymiernych na ułamki proste
Wacław Sierpiński

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
O rozwiązywaniu równań w liczbach całkowitych
O rozwiązywaniu równań w liczbach całkowitych
Wacław Sierpiński

0 (0 ocen i 0 opinii)
O rozwiązywaniu równań w liczbach całkowitych
Chcąc przybliżyć miłośnikom matematyki problematykę teorii liczb, przedstawiamy książkę znanego polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego, która po raz pierwszy ukazała się w 1956 roku nakładem Państ...
czytelników: 6 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

3
4
8
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (4)

zgłoś błąd zgłoś błąd