Małgorzata Melchior

socjolog, profesor w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, członek Senatu UW w latach 2001-2004 Ukończyła interdyscyplinarne studia w Instytucie Profilaktyki Spo... socjolog, profesor w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, członek Senatu UW w latach 2001-2004


Ukończyła interdyscyplinarne studia w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW (1979). Doktorat obroniła (1990) w Instytucie Socjologii UW („Społeczna tożsamość jednostki – propozycja podejścia badawczego /na przykładzie wywiadów z Polakami pochodzenia żydowskiego urodzonymi w latach 1944-1955/”). Kolokwium habilitacyjne przeszła pomyślnie w 2004r. w oparciu o rozprawę habilitacyjną, jaką była jej książką: "Zagłada a tożsamość. Polscy Żydzi ocaleni ››na aryjskich papierach‹‹. Analiza doświadczenia biograficznego" (wyd. IFiS PAN).
Od 1979 roku pracuje na Uniwersytecie Warszawskim – w IPSiR, a następnie w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne, w tym – seminarium magisterskie.
Zainteresowania badawcze:
Problematyka jednostkowej tożsamości społecznej; socjologiczne zagadnienia mniejszości społecznych; historia Zagłady i stosunków polsko-żydowskich; sytuacje graniczne a wybory biograficzne; Przeszłość i pamięć o przeszłości w biografiach jednostkowych i w życiu społe­czeństw (aktualnie realizowany podtemat: Przeszłość i pamięć o przeszłości jako elementy konstruowania społecznej tożsamości jednostki)

źródło opisu: http://www.holocaustresearch.pl/index.php?show=322

źródło zdjęcia: http://www.holocaustresearch.pl/index.php?show=322

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
ZAGŁADA a TOŻSAMOŚĆ Polscy Żydzi ocaleni na
ZAGŁADA a TOŻSAMOŚĆ Polscy Żydzi ocaleni na "aryjskich papierach". Analiza doświadczenia biograficznego
Małgorzata Melchior

7,5 (2 ocen i 0 opinii)
ZAGŁADA a TOŻSAMOŚĆ Polscy Żydzi ocaleni na "aryjskich papierach". Analiza doświadczenia biograficznego
Z wprowadzenia autorki Tematem książki jest problematyka złożonej tożsamości jednostki – tożsamości rozpatrywanej w kontekście Zagłady. Ujmując nieco dokładniej – jej przedmiotem jest odtworzenie pro...
czytelników: 9 | opinie: 0 | ocena: 7,5 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
3
6
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (3)

zgłoś błąd zgłoś błąd